BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ieškoma alternatyvų ekologiško maisto gamyboje naudojamoms medžiagoms

2011 m. Europos Komisijoje bus iš naujo peržiūrimas 2008 m. rugsėjo 5 d. reglamentas (EB) Nr. 889/2008 dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo. Valstybės narės svarstys, ar galima ekologiško maisto gamyboje naudojamas medžiagas - natrio nitritą, kalio nitratą (mėsos gaminių gamyboje) bei vandenilio chloridą (Goudos, Edamo, Maasdammer, Boerenkaas, Friese ir Leidse Nagelkaas sūrių gamyboje) pakeisti kitomis, ar neradus šių medžiagų nekenksmingų pakaitalų pratęsti jų leidimo naudoti laikotarpį.

Kauno technologijos universiteto Maisto institute atlikta analizė parodė, kad gaminant fermentinius sūrius, reikiamam sūrymo pH palaikyti pasaulio sūrininkystės praktikoje naudojamos organinės rūgštys - pieno, acto, citrinos (dažniausiai naudojamos JAV bei Europoje) ir mineralinės - vandenilio chloridas bei fosforo rūgštis (dažniausiai naudojamos Europoje, taip pat ir Lietuvoje). Pasak tyrimus atliekančių Maisto instituto mokslininkų dr. A.Liutkevičiaus ir dr. R.Narkevičiaus, organinės rūgštys pagal daugelį savo savybių yra pranašesnės už mineralines rūgštis, todėl ekologiškiems sūriams gaminti rekomenduotina naudoti būtent jas. Be to, pieno rūgštis ar kitos organinės rūgštys yra palankesnės žmonių sveikatai ir gamtai.

Gaminant mėsos produktus, plačiai naudojami nitratai ir nitritai, nes jie užtikrina raudonai-rožinę gaminių spalvą, aromatą, pasižymi konservuojančiomis savybėmis, apsaugo riebalus nuo oksidacijos. Tačiau nitritai yra vieni toksiškiausių šiuo metu naudojamų konservantų, todėl pasaulio mėsos produktų gamintojai ieško jiems alternatyvų. Šiuo metu yra tiriami keli alternatyvūs variantai, kurių poveikis panašus į natrio nitrito (E250) bei kalio nitrato (E252), taip pat jie gali užtikrinti mėsos ir jos produktų, tarp jų ir ekologiškų, spalvos stabilumą ir mikrobiologinę saugą.

Maisto instituto mokslininkai šiuo metu tiria kai kurių prieskoninių daržovių naudojimą gaminant mėsos produktus. Augant šioms daržovėms, jose kaupiasi nitratai, dėl mikroorganizmų poveikio mėsos produktuose virstantys nitritais, kurie ir stabilizuoja mėsos produktų spalvą bei pageriną jų mikrobiologinę saugą. Taip pat tiriamas nitritų ar bent jų didesnės dalies produkte pakeitimas kitais, mažiau toksiškais konservantais (pavyzdžiui, organinių rūgščių druskomis), užtikrinančiais mėsos produktų mikrobiologinį stabilumą, bei dažikliais (pavyzdžiui, anato), galinčiais suteikti mėsos produktams norimą spalvą.

Remdamiesi kol kas negausiais tyrimais, dar negalime teigti, kad minėti alternatyvūs variantai - prieskoninių augalų ar kitų maisto priedų naudojimas užtikrins daugelio mėsos gaminių stabilumą ir saugą. Kiekvieno ekologiško mėsos produkto gamybos atveju būtina atlikti išsamius produkto saugos bei kokybės tyrimus ir tik tada spręsti apie alternatyvaus varianto priimtinumą“, - sakė dr. A.Liutkevičius.

Žemės ūkio ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras