BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Į Nerį bus išleisti žymėti eršketų jaunikliai

Lapkričio 3 d. 12 val. į Neries upę ties Vieviu bus išleisti aštriašnipių eršketų (lot. Acipenser oxyrhynchus) jaunikliai. Reintrodukcijos (t.y. rūšies pakartotinio įkurdinimo areale, kuriame ji gyveno, bet išnyko ar buvo išnaikinta) akciją rengia Žuvininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos. Eršketai - vieni seniausių planetos gyvūnų.

Aštriašnipio eršketo reintrodukcijos darbai yra ilgalaikiai, reikalaujantys didelio kruopštumo ir nemažų darbo sąnaudų. Šiems darbams vykdyti būtina valstybės ir tarptautinė parama. Žuvininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos eršketų paauginimo ir reprodukcinės bandos formavimo praktinius darbus vykdo remdamasi aštriašnipio eršketo reintrodukcijos Lietuvos vandenyse programa ir Lenkijos Stanislavo Sakovičiaus vardo vidaus vandenų žuvininkystės instituto Olštyne patirtimi. Tarp šių institucijų yra pasirašyta bendradarbiavimo sutartis. „Reintrodukcijos darbų tikslas - mūsų eršketų populiacijos atstatymas. Šiam tikslui įgyvendinti būtini nuosekliai vykdomi įveisimo darbai, truksiantys tol, kol bus užfiksuoti pirmieji eršketų grįžimai į mūsų upes, į kurias jie buvo išleisti dar būdami jaunikliai”, - teigė Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktorius Vytautas Grušauskas.

Remiantis bendradarbiavimo sutartimi, šiemet liepos mėnesį įvyko pirmoji eršketų reintrodukcijos akcija - migracijos tyrimų tikslais į Neries ir Šventosios upes buvo išleista 30 žymėtų eršketų jauniklių, kuriuos padovanojo Lenkijos mokslininkai. Į šias žuvis įmontuoti specialūs prietaisai leis Lietuvos, Lenkijos ir Kaliningrado srities mokslininkams stebėti eršketukų migraciją.

Šiuo metu Žuvininkystės tarnybos Simno ir Rusnės poskyriuose jau pradėti eršketo jauniklių paauginimo ir reprodukcinės bandos formavimo darbai. Iš Lenkijos vidaus vandenų žuvininkystės instituto Olštyne atvežta 10 tūkst. vnt. eršketų mailiaus, kuris toliau auginamas Žuvininkystės tarnybos gamybiniuose poskyriuose. Dalis eršketų jauniklių dar šį rudenį bus išleisti į Nemuno baseino upes - Nerį ir Šventąją. Paleisti eršketukai subręs ir atplauks neršti į upes tik po 15-20 metų. „Neabejotina, kad be žmonių pagalbos eršketų ištekliai neatsikurs. Išaugo jau kelios žmonių kartos, nemačiusios legenda tapusios ir Lietuvos upėse gyvenusios žuvies milžinės, todėl tai bus savotiška investicija ateities kartoms”, - sakė V.Grušauskas.

Aštriašnipis eršketas šiuo metu yra viena labiausiai nykstančių eršketinių žuvų rūšių, įrašytų į Rusijos, Vokietijos, Lenkijos, Prancūzijos, Lietuvos raudonąsias knygas. Seniau ši rūšis gyveno Lenkijos, Lietuvos, Vokietijos upėse, įtekančiose į Baltijos jūrą. Lietuvoje šis eršketas dažniausiai buvo aptinkamas Nemuno baseine, Nemuno upės intakuose (Neryje, Sčaroje, Merkyje, Šventojoje) ir buvo svarbus žvejybos objektas, dėl žmonių kaltės išnykęs apie 1955 m. Daugelis mokslininkų mano, kad taip įvyko dėl nekontroliuojamos verslinės žūklės, užtvankų statybos ant upių, kuriose vykdavo nerštas, taip pat vandens kokybės pablogėjimo ir nerštaviečių sunaikinimo.

V.Grušauskas reintrodukcijos akcijos metu

Daugiau informacijos pasiteirauti: V.Gečys, tel. 8 686 91356.

Žemės ūkio ministerios informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras