BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Green’as: Išleistas pirmas EKO žurnalo numeris

Šiuo metu įvairiose ekologiškose, ne visai ekologiškose ir visai neekologiškose vietose galite pastebėti naują spalvotą, atspausdintą ant perdirbto popieriaus aplinkai nekenksmingais dažais, žurnalą pavadinimu „Green‘as”. (Ekonaujienų redakcija netrukus perspausdins vieną šio žurnalo straipsnį. Laukite). Šio žurnalo redakcijos žodyje rašoma:

“Green‘as - gryno gyvenimo vadovas, skirtas tiems, kurie nori „grįžti į save”, nes šiandien jaučiasi kiek pasimetę tarp pagundos ir grėsmės, tarp nuomonės ir žinojimo, tarp reklamos ir informacijos, tarp suvokimo ir supratimo, tarp žinovų ir apsišaukėlių, tarp teisybės ir tiesos, tarp manymo ir galvojimo…ir milijono kitų „tarp” tarp kurių šis leidinys turėtų padėti nusibrėžti plonytę raudoną giją, stuburą, kamieną, kurį turint, gyventi darosi lengviau ir… kažkiek ramiau.

Mes stengsimės neteigti ir nemanyti, nes to šiandien ypač daug. Mes tik pasidalinsime tuo ką randame bei atrandame, atsijoję kalnus šlamšto ir ne visai. Absoliučių tiesų nebūna, kaip ir neklystančių žmonių. Tačiau tezės ir antitezės sintezėje dažnai išnyra tai, ką galime suvokti esant arčiausiai tiesos, skirtos tam laikmečiui, tiems žmonėms, to supratimui…

Šis leidinys skirtas maisto temai ir …ekologijai. Visus būsimus leidinius tikimės taip pat skirti jai - ekologijai ir …leidinio temai (sveikata, vaikai, technologijos..). Siūlykit, patarkit, pildykit, o tiksliau - rašykit. Kurkime „Green‘ą” drauge…”

Leidinį taip pat galima prenumeruoti SMS numeriu 1611 tiesiai į namus. Rašykit: GREEN (tarpas) Vardas Pavardė (tarpas) Pristatymo adresas.
Užsakymo žinutės kaina - 9 Lt (žurnalas su pristatymu per 10 d.). Prenumeratos mokestis nuskaičiuojamas automatiškai išleidus naują žurnalo numerį.

Žurnalą išleido Ekologiškos kultūros asociacija (EKA). Dėl papildomos informacijos rašykite: greenas@eka.lt
LEIDINIO ANONSAS

2009 m., Nr.1
Numerio tema „Atsargiai - maistas!”

Turinys:

„AlEmaistas. Valgyti negalima, nevalgyti”. (Lauryna Tarvydienė) Ar galime šiandien vadinti maistu tai, kas susideda iš tokių „frankenšteiniškų” mokslo ir maisto pramonės „išrastų” ingredientų, kurių pavadinimus net Mendelejevas sunkiai ištartų. Kokią įtaką kokybei, sveikatai, planetai daro šiandien populiarūs maisto produktų ingredientai ilginantys jų galiojimo terminą, intensyvinantys skonį, keičiantys konsistenciją ir pan. Maisto pramonės ir prekybos tinklų pastangos, suvedžiojanti reklama, prieštaraujančios mokslininkų išvados, nutukimas, alergijos, priklausomybės, onkologiniai susirgimai bei kitos ligos: ar visa tai yra susiję?

„Kova už teisę į MAISTĄ” (Jurgita Narmontaitė) - pristatomi užsienio (D.Britanija bei Vokietija - Šviesoforo ženklinimas) bei lietuviški (www.sveikasvaikas.lt bei www.manskanu.lt ) projektai vartotojų kovoje už teisę žinoti tai, ką jie valgo.

„Valgytojo dilema arba M.Pollano revoliucija maisto evoliucijoje”. (Simona Vaitkutė) Visuotinių grasinimų bei grėsmių susijusių su maisto vartojimu kontekste, ypatingo populiarumo šiandien susilaukia bandymai atsakyti į klausimą: KĄ VALGYTI? Taigi straipsnyje pristatomas šiuo metu itin populiaraus amerikiečių rašytojo, kelėtos bestselerių autoriaus Michael Pollan požiūris į šiandieninę situaciją maisto vartojimo kultūroje. Šis maisto revoliucionierius teigia, jog valgydami modernų maistą, „mes valgome naftą ir spjaudomės CO2″. Šiandieninėse parduotuvės rasti vertingo maisto darosi vis sudėtingiau, todėl šioje vietoje autorius siūlo eilę vertingų patarimų.

„Lėtas maistas” - užgaida ar išeitis?” (Simona Vaitkutė, Tomas Miniotas) - pristatomas „Slow food” konceptas, ištakos, būklė, pasekėjai, iš jo kilusios idėjos, projektai, judėjimai. Lietuviškų projektų “JALTA” ir VivaSol pristatymas.

„Atpažinkime ekologišką maistą” (Giedrė Biržytė) -trumpas straipsnio papildymas išaiškinantis kas yra ekologiški maisto produktai, kaip juos atpažinti, kaip ir kas juos ženklina.

„Ekologinė mityba Lietuvoje - paieškos ir atradimai” (Giedrė Biržytė) - antrą dešimtmetį skanaudami vakarietiško, o vėliau ir savos gamybos, taip vadinamo „junkfood’o”(liet. “mažavertis maistas”), pagaliau ir mes pradedame susimąstyti apie kokybiško maisto esmę, prasmę bei… kur jo rasti? Taigi straipsnyje bandoma atsakyti į klausimą: ką šiandien galima vadinti ekologišku, natūraliu, kokybišku maistu. Analizuojami tokio maisto privalumai, palyginus su šiai kategorijai nepriskiriamais analogais, lietuviško asortimento pasiūla, įsigijimo galimybės, kainos. Straipsnio autorė ekologinio krepšelio formavimo analizę pateikia per asmeninio patyrimo prizme.

“Maisto sąmokslas tabako keliu” (Beatričė Varneckytė) - pateiktas sutrumpintas interviu su JAV mokslininku, neseniai pristačiusiu tyrimais pagrįstą knygą apie tai, kaip šiandieninė maisto pramonė kopijuoja kažkada tabako pramonės poveikio visuomenei bei sprendimų priėmimo procesams metodus.

Taip pat šiame leidinyje pradedamos nuolatinės rubrikos:

„Ekologija” - Žaliosios linkmės arba kurlink vystosi pasaulis” (Simona Vaitkutė, Lauryna Tarvydienė). Straipsnis parengtas pagal naujausią tarptautinės organizacijos „Trendwatching” ataskaitą-pranešimą „Ekologinės gausybės ragas”, kuriame pristatomos šiuo metu pasaulyje stebimos masinės „žalėjimo” tendencijos, mastai bei pavyzdžiai, kurie iliustruoja taip vadinamą mąstymo paradigmos lūžį. O tai reiškia, kad šiandien pasaulyje vyksta esminės mąstymo bei vertybinės transformacijos žaliojo vektoriaus linkme: sąmoningėjimas, atsakomybės suvokimas bei prisiėmimas, prioritetų bei veiklų perorientavimas. Ši ataskaita - tai sąmoningą savivoką, pozityvų bei kūrybišką įkvėpimą inspiruojanti injekcija pesimizmo, kompleksų bei nepasitikėjimo iškankintoms lietuviškoms smegenims.

„Grynas gyvenimas” -”Gero maisto ministerija” (Vilma Grigienė) .”Esame paprasta 2+3 šeima: tėtis, mama, dvi sesės ir brolis. O 2+3 reiškia, kad mudu su vyru sudarome mažumos vyriausybe ir vienaip ar kitaip bandome įveikti iššūkius, su kuriais paprastai susiduria mažumos vyriausybės. Šioje vyriausybėje man patikėta maisto ministerija. Gero maisto ministerija. Gero - kiek tai yra įmanoma šiais laikais, kai senelių kišenės pilnos saldainiu “vien tik E”, o kiekviena maisto prekė, skambiai pavadinta “Vaikams”, turėtų būti parduodama tik asmenims, sulaukusiems 18 metu. Turėtų būti. Jei tokia gero maisto ministerija veiktu valstybės mastu.”

„Gryniausia ką turime” (Lauryna Tarvydienė):
Lietuviški produktai, kuriuos rekomenduojame

„Grynos lankos, žalios avys… Kas išmano - tas gyvena” (Lauryna Tarvydienė):- pristatomi į lietuvių kalbą išversti Lietuvos knygynuose esantys leidiniai susiję su „žalia”, sveika, atsakinga gyvensena, filosofija („Izmaelis”, „B istorija” , „Vegetariški patiekalai” bei „150 sveikiausių produktų”)

„Grynas smegenų plovimas” (Beatričė Varneckytė) - ar tikrai mes gauname tai, už ką mokame? Ar mums leidžiama sužinoti daugiau, nei reklamoje/etiketėje sakoma? Rubrikoje pateikiama naujausia informacija, verčianti susimąstyti apie Lietuvoje itin populiarių masinio vartojimo prekių kokybę bei galimą žalą (Indų ploviklis „Fairy” )

„Green’o” reklamos politika
„Green’o” redakcija siekia užtikrinti, jog leidinyje reklamuojamos prekės ar paslaugos nekenktų aplinkai, darbuotojams ar vartotojams. Todėl mes nereklamuosime organizacijų, kurios vykdo ar pelnosi iš šių veiklų: alkoholio bei tabako pramonės, farmacinės pramonės, industrinės bei chemizuotos pramonės, atominės energetikos, iškastinio kuro, kalnakasybos ar ginklų pramonės, GMO, gyvūnų testavimo, nanotechnologijų, toksinių medžiagų ar pesticidų pramonės, neatsakingo miškų kirtimo, nesąžiningos ar eksploataciniu darbu paremtos prekybos plėtojimo. Taip pat redakcija pasilieka teisę atsisakyti talpinti arba sustabdyti tokią reklamą, dėl kurios turinio nekenksmingumo aplinkai, darbuotojams ar vartotojams kyla pagrįstų abejonių.

Leidinys remia smulkų ir vidutinį verslą ir NEMOKAMAI informuoja apie ekologinę šių įmonių gaminamą ar platinamą produkciją arba tiekiamas paslaugas. Taip pat leidinyje nemokamai talpinama socialinė reklama ir informacija apie organizacijas, judėjimus, renginius, iniciatyvas, projektus, elektronines svetaines ir kitas veiklas, skatinančias bei propaguojančias darnią plėtrą, socialinį atsakingumą, sąžiningą prekybą, atsakingą vartojimą, holistinę pasaulėžiūrą, sveiką gyvenseną bei ekologiškos kultūros, plačiąja prasme, plėtrą Lietuvoje.

Norėdami pasidalinti tokia informacija, rašykite pr@eka.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (13)

Diana2009-07-17 21:36

Geriausia žinia per pastarąjį pusmetį! Pagaliau pagalvojau “pagaliau”. :)

Erika2009-07-21 10:33

sekmadieni nusipirkau šį žurnalą, negalėjau jo nepirkti jis toks mielas pasirodė, parsinešusi namo galima sakyti perskaičiau jį vienu įpu ir pamaniau geresnio zurnalo matyt niekas negalejo sukurt;D kitą dieną sesuo tokį pat žurnalą padovanojo bendradarbei, kuri labai juo apsidziauge, laukiame kitu postu nes visuomenei to reikia;)

Kristina2009-07-24 17:23

Dar yra laikrastis “Ozonas”, tik ne visur jis buna. Žr. http://www.ozonas.lt

Kita Erika :)2009-08-15 11:17

Aš taip pat pirkau iš karto, kai tik pamačiau šį žurnalą. Suuuper. Laukiu nesulaukiu sekančio numerio.
Kristina, labai gerai, kad apie “Ozoną” parašei, kažkaip dar nebuvau jo aptikusi. Pastudijuosiu. :)

Indrė2009-08-24 16:36

Nežinau kur pirkti (gal gali kas pasakyti?), tačiau mama atnešė iš bendradarbės perskaityti. Ne viskas patiko, tačiau pati ideja gera. Pasigedau dėmesio žemės tausojimo klausimams.

to Indre2009-08-27 14:12

Kur nusipirkti Green’ą parašyta čia:
http://ekologija.blogas.lt/kur-nusipirkti-zurnala-apie-ekologija-greenas-350.html

Brigita2009-08-27 15:46

Sveiki,

sveikinu ir dziaugiuosi jumi bei pati,radusi tikrai idomu ir vertinga zurnala.Perskaite visi,kas pas mane apsilanke.Idomiausia tai,kad galima rasti nuorodu ir patarimu,kas visai nekainuoja,arba kainuoja protiskai sveika kaina.Tik jusu zurnalas galetu kainuoti pigiau,tuomet daugiau zmoniu pirktu,sviestusi.O geriausiai pradzioj jis turetu buti dalijamas veltui,kad zmones susipazintu ir lauktu sekancio numerio.As asmeniskai jau ieskau antro numerio:)
Dar as noreciau jums pasiulyti rubrika mazdaug :”Zmoniu pasiulymai,kaip pasidaryti pvz.eko valymo priemones,uzsiauginti eko darzoves mazame plote,patapti judejimo dalyviais ir t.t.”
Zinau,kas zmones stabdo patapti zaliais.Iprotis visko tureti daugiau per trumpa laika,patogumai,savo iprociu nevarzymas.Jeigu mes galetume pasiulyti alternatyvas rytams,nors as prijauciu jiems,butu puiku.Nes biznieriai naudojasi tuom ir lupa didelius pinigus uz nezinia ar tikrai vertingus dalykus.
Judejimas suveiks,jeigu pasiulysime stipria alternatyva,kas neverstu musu staiga visko atsisakyti.Tai svarbu.
Sekmes jums!Laukiu jusu

Brigita

lauryna2009-10-12 14:35

sveiki,

uzklydau i jau senoka zinute apie Green’o pirmaji numeri. labai smagu skaityti tokiu siltus atsiliepimus. siuo metu baigiamas rengti antras numeris, kurio pagrindine tema “Sveikata”. (prekyboje planuojame lapkricio pradziai).
taciau atsakant i Brigitos labai logiska ir savalaiki pasiulyma Greene padaryti rubrika ale “Pasidaryk pats”, labai kvieciu atsiliepti visus norincius prisideti rengiant tokia rubrika. patys labai sios rubrikos trokstame, tik vis nerandame ja uztikrintai “ismyluosianciu” zmogeliuku. gal kas turit minciu ar noro? brigita, gal jus? (parasykit: greenas@eka.lt)
aciu dar karta uz palaikyma.
susitiksime antrajame Green’e.

nuosirdziausiai,

lauryna

Aušra2009-10-20 13:17

Laba,
O kaip aš apsidžiaugiau radusi eko green`ą. Šiaip parduotuvėse stengiuosi lankytis kuo rečiau, bet šį kart intuicija patraukė būtent prie spaudos skyriaus:] Pritariu Brigitai dėl “pasidaryk pats” idėjos. Tikrai yra senų jau užmirštų draugiškų aplinkai variantų. Manau ekologija besidomintys ir praktikuojantys tokį gyvenimo būdą žmonės pasiūlys jums idėjų karts nuo karto.

Ruvi2009-12-16 11:23

Džiaugiuosi, kad jus “radau” . Didžiulės jums sėkmės ir ačiū, kad esate :)

Ina2010-07-26 22:15

Sveiki visi!
Mes su vyru perkam jusu zurnala-jega!:) Bet kai nusipirkom pati pirma numeri tai issigandom, kad jus gali uzdraust del tiesos skleidimo!:)

Vitas Lukas2010-10-07 16:05

Taip malonu matyti naudojamus tokius tradiciskus Lietuviskus zodzius kaip “green’as”, “ingredientai”, “bestselleriai”, ir t. t. O, gal as tik perskaiciau bloga “bloga”.

romasis2010-11-25 16:40

Tokio pobūdžio žurnalas reikalingas, tačiau nemalonu, kad pavadintas nelietuviškai. Matyt redakcijoje dirba žmonės, kuriems nebrangi lietuvių kultūra ir kalba. Gėda.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras