BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Graikijos miestelio gyventojų apklausa apie ekologiją

Šiuo metu populiarėja draugiškas aplinkai gyvenimo būdas. Žmonės vis dažniau pagalvoja, iš ko, kur ir kaip pagamintas produktas, kurį jie perka. Žmonės ieško maisto produktų, kuriuos auginant nebūtų naudojami chemikalai, perka namų apyvokos ir elektronikos prietaisus, kurie naudoja mažiau elektros energijos ir yra pagaminti iš perdirbtų medžiagų. Jie rūšiuoja šiukšles. Kai važiuoja į darbą ar mokymo įstaigą, jie palieka savo nuosavus automobilius prie namų ir renkasi viešąjį transportą arba dviratį. O ką apie šias naujas madas mano Kilkio (Graikija) gyventojai?

Rūgpjūčio mėnesį internete, gatvėse ir kino teatre apklausėme 196 Kilkio gyventojus. Apklausą sudarė trys klausimų grupės - rūšiavimas, transportas ir apsipirkimas.

Rūšiavimas

Didžioji dalis respondentų rūšiuoja šiūkšles (54%) ir tai daro, nes nori apsaugoti savo aplinką (76%). Tie, kurie nerūšiuoja, taip daro, nes neturi rūšiavimo konteinerių šalia savo namų (46%), neturi tam laiko (22%) arba nerūšiuoja dėl kitų priežasčių (28%). Tik 2% respondentų nemato prasmės rūšiuoti šiukšlias. Žmonės pradėjo rūšiuoti šiukšles, nes pamatė reklamą per televiziją arba perskaitė straipsnį laikraštyje (49%) arba tuo sudomino draugai ir tėvai (31%). Dauguma respondentų žino, kur rūšiuoti namų apyvokos ir elektronikos prietaisus (61%), ir naudotų skirtingus rūšiavimo konteinerius popieriui, plastikui ir aliuminiui (87%).

Kaip bebūtų keista, daugiau nei puse žmonių (60%) tiki gandu, kad išrūšiuotos šiukšlės yra sumaišomos su įprastomis šiukšlėmis. Kilkio savivaldybės aplinkosaugininkė mus patikino, kad šiukšlės yra rūšiuojamos ir gandas nėra pagrįstas. Lietuvos sostinėje, Vilniuje, taip pat pasklido gandas, kad šiukšlės iš rūšiavimo konteinerių yra sumaišomos ir keliauja į savartynus. Vėliau paaiškėjo, kad pasitaiko rajonų, kuriuose žmonės netinkamai rūšiuoja šiukšles, todėl jos sumaišomos ir vėliau išrūšiuojamos pačiose įmonėse.

Bet kokiu atveju rūšiuoti verta. Jei to nedarysime, anksčiau ar vėliau, eidami į gatvę, turėsime pasiimti šluotas prasiskinti keliui pro šiukšles, kurios nesuyra šimtus metų.

Transportas

Galima sakyti, kad Kilkis galėtų būti dviračių miestu, nes didžioji dalis respondentų (56%) atsakė, kad teikia pirmenybę dviračiui judėti mieste. 57% žmonių važinėja dviračiu ir daro tai laisvalaikiu (51%). Beveik visi atsakiusieji (92%) norėtų gatvių su dviračių juostomis ir skirtų tik pėstiesiems. Panašu, kad nemažai Kilkio gyventojų (43 žmonės) bijo važinėti dviračiu, nes mano, kad Kilkyje tai daryti yra pavojinga. Aš tik atvažiavęs į Kilkį, ėmiau važinėti dviračiu ir galiu patikinti, kad tai daryti saugu - vairuotojai mandagūs ir visada praleidžia. Vilniuje mes taip pat neturime gerų dviračių takų, tačiau vis daugiau žmonių persėda ant dviračio.

72% respondentų norėtų turėti viešąjį autobusų transportą, nes šiuo metu jis tik ruošiamas. Taip pat didžioji dalis respondentų (60%) sutiktų važiuoti į darbą ir atgal su žmogumi, kuris važiuoja ta pačia kryptimi, užuot važiavus automobilyje vienam.

Dviratis gali būti puiki priemonė išvengti kamščių ir taršos mieste. Taip pat gali padėti numesti kelis nereikalingus kilogramus.

Apsipirkimas

Dauguma (88%) respondentų atsakė, kad žino apie sertifikuotus aplinkai draugiškus produktus ir 64% žino parduotuves, kuriose galima įsigyti tokių produktų.

67% atsakiusiųjų kartais perka sertifikuotus ekologiškus maisto produktus. Tie, kurie neperka sertifikuotų produktų, nurodė, kad tokie produktai yra per brangūs (26%), gauna maisto produktus iš savo artimųjų arba draugų (21%) arba mano, kad perka produktus, kurie nekenksmingi jiems ir aplinkai (22%). Dauguma (80%) perkančių ekologiškus produktus daro tai, nes mano, kad juos vartoti sveikiau ir jie mažiau teršia aplinką.

78% respondentų perka sertifikuotus aplinkai draugiškus namų apyvokos ir elektronikos prietaisus. Tokių prietaisų neperkantys žmonės dažniausiai (37%) nurodė, kad jie yra per brangūs. Tie, kurie perka sertifikuotus prietaisus, mano, kad jie yra mažiau pavojingi jų sveikatai (37%), ir nori apsaugoti savo aplinką (54%).

Vilniuje šiuo metu populiarėja ekologiški turgeliai, kuriuose ūkininkai pardavinėja sertifikuotus ekologiškus maisto produktus. Taip pat vis dažniau atsidaro parduotuvės, kurios prekiauja tik ekologiškais produktais.

Iš tiesų sertifikuoti ekologiški produktai yra brangesni ir ne visi gali juos pirkti kiekvieną dieną. Tačiau galima juos pirkti kelis kartus per savaitę ar mėnesį. Kuo daugiau žmonių ims juos pirkti, tuo pigesni jie taps. Pirkdami ekologiškus produktus saugosite savo sveikatą ir aplinką.

Panašu, kad Kilkio gyventojai nori būti draugiški savo aplinkai ir stengiasi mažiau kenkti tiek sau, tiek gamtai. Norisi palinkėti Kilkiui sulaukti vis daugiau gyventojų, kurie imtų rūšiuoti šiukšles, važinėtų dviračiu ir pirktų ekologiškus produktus.

Visus apklausos duomenis galite peržiūrėti paspaudę ant žemiau esančio pyrago.

Džiugu, kad Kilkyje yra ūkininkų ir parduotuvių, kurios prekiauja sertifikuotais ekologiškais produktais ir rūšiuoja šiukšles. Norinčius susipažinti su aplinkai draugiškais ūkininkais, parduotuvėmis ir kavinėmis kviečiame skaityti kitą įrašą.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras