BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

GMO maisto rinkoje arba kaip išsaugoti vartotojo budrumą

Lietuvoje galima prekiauti genetiškai modifikuotais maisto produktais, kurie yra pagaminti iš Europos Sąjungoje teisės aktais patvirtintų ir įteisintų genetiškai modifikuotų augalų veislių. ES yra įteisintos daugiau nei 30 genetiškai modifikuotų augalų veislės, kurios gali būti naudojamos maisto pramonei: 20 kukurūzų, 6 rapsų, 5 medvilnės ir 2 sojų pupelių veislės. Išsamiau apie GMO paplitimą rinkoje „Utenos apskrities žinioms” komentuoja Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vyriausioji specialistė-valstybinė maisto produktų inspektorė Vida Jarošienė.

„Europos Sąjungoje genų inžinerijos būdu sukurtos augalų veislės yra vienos iš labiausiai tiriamų produktų pasaulyje. Mokslininkai, vertindami jų saugą ir keliamą riziką, vadovaujasi griežtesniais nei tradiciniam maistui keliami reikalavimai. Ištiriama ir analizuojama produkto sudėtis, jame esančių alergenų ir toksinų kiekiai, vykdomi ilgalaikiai stebėjimai, kaip žmogaus organizmas pasisavina tokį maistą ir kiti veiksniai. Europos Sąjungoje įteisinamų genetiškai modifikuotų augalų veislių procedūros vykdomos ne vienerius metus, kol mokslininkai, ekspertai vertindami riziką įsitikina, jog šie produktai yra saugūs žmonių sveikatai”, - teigia V. Jarošienė.

Kokie įstatymai reglamentuoja GMO kontrolę Lietuvoje?

Lietuvoje ir Europos Sąjungoje genetiškai modifikuotus maisto produktus, jų ženklinimą, atsekamumą reglamentuoja patvirtintas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1829/2003 dėl genetiškai modifikuoto maisto ir pašarų.

Kokios yra leidžiamos normos produktuose naudoti GMO? Ar produktai, kuriuose yra GMO kaip nors žymimi?

Reglamentas nustato genetiškai modifikuotų produktų ženklinimo reikalavimus. Visų maisto produktų, kuriuose yra daugiau kaip 0,9 procento genetiškai modifikuotų organizmų, ženklinimo etiketėje turi būti aiškiai nurodyta žodžiais, kad produktas yra pagamintas iš genetiškai modifikuoto organizmo (produkto pavadinimas), pvz., „sojų aliejus pagamintas iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių”. Arba produkto sudėtyje esantys komponentai pagaminti iš genetiškai modifikuotų organizmų (pavadinimas). Pvz., gaminant sausainius yra naudojamas margarinas, kurio sudėtyje yra sojų aliejaus pagaminto iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių. Ženklinant tokius sausainius sudedamųjų dalių sąraše būtina nurodyti: „Margarinas, į kurio sudėtį įeina sojų aliejus, pagamintas iš genetiškai modifikuotų sojų pupelių”.

Norime atkreipti dėmesį, kad Reglamentas nenumato, jog ženklinant genetiškai modifikuotus maisto produktus būtų galima naudoti kokius nors paveikslėlius ar žodžių trumpinius.

Kuo skiriasi modifikuotas krakmolas nuo genetiškai nemodifikuoto?

Genetiškai modifikuoti produktai yra visiškai kas kita nei cheminiu būdu modifikuoti produktai, pvz., modifikuotas krakmolas.

Modifikuotas krakmolas - tai chemiškai pakeistas produktas, t. y. toks krakmolas, kurio yra pakeistos technologinės savybės nekeičiant jo kaip produkto esmės. Tokio krakmolo molekulėje yra pakeistos kelios jungtys. Dėl tų jungčių pakeitimo krakmolas greičiau tirštėja. Modifikuotas krakmolas maisto produktų ženklinimo etiketėse žymimas „E” raide su atitinkamu skaičiumi. Modifikuotas gali būti kukurūzų, bulvių, ryžių krakmolas.

Modifikuotas krakmolas yra pripažintas fiziologiniu maisto priedu, kuris maistą tirština, stabilizuoja, išlaiko tam tikrą jo konsistenciją. Paprastai jis vartojamas gaminti patiekalams, kurie greitai paruošiami ir greitai suvartojami. Jo gali būti įdėta į vaisių tyreles, pramoniniu būdu pagamintas kruopų, vaisių košes, skirtas kūdikiams ir mažiems vaikams. Krakmolas yra svarbiausias augalų angliavandenis.

Krakmolas modifikuojamas tam, kad jis išliktų atsparus karščiui, šalčiui, rūgštims ir kitam poveikiui. Taigi, jei produkto ženklinime yra nurodyta „modifikuotas krakmolas” ar „pakeistų savybių krakmolas”, reikėtų suprasti, kad produkto savybės pakeistos cheminiu būdu. Genetiškai modifikuotų augalų, pvz. kukurūzų, krakmolas produkto etiketėje turėtų būti paženklintas aiškiai įvardinant: „genetiškai modifikuotas kukurūzų krakmolas” ir pan.

Ar dažnai sulaukiate pirkėjų skambučių dėl GMO (nusiskundimai, konsultacijos)? Ko dažniausiai klausia?

Vartotojai šiandien yra labai pastabūs ir skaito perkamų produktų ženklinimo informaciją. Į VMVT kreipiasi vis daugiau vartotojų norėdami sužinoti, kas tai per produktai, kaip jie turi būti ženklinami ir kokie maisto produktai pardavinėjami Lietuvos rinkoje.

Dažniausiai pasitaikantys klausimai: kas yra modifikuotas krakmolas; kokių maisto produktų, pagamintų iš genetiškai modifikuotų organizmų, yra rinkoje; kaip turi būti ženklinami kiaušiniai, mėsa, gauti iš gyvūnų, šertų genetiškai modifikuotais pašarais; ar vaikų maistas gaminamas iš genetiškai modifikuotų produktų ir kiti klausimai.

Ar ūkininkai privalo žymėti, kad gyvūnus šėrė genetiškai modifikuotais pašarais?

Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1829/2003 nereikalauja ženklinti tokių GM pašarais šertų ar GM vaistais gydytų gyvulių produktų, kaip mėsa, pienas ar kiaušiniai.

Ar GMO vartojimas gali turėti neigiamos įtakos organizmui?

Šiuo klausimu Jums plačiau galėtų atsakyti Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai.

Jūsų rekomendacijos žmonėms norintiems išvengti GMO vartojimo?

VMVT pagrindinis uždavinys - siekti, kad vartotojas būtų teisingai informuotas apie maisto produktų kilmę ir galėtų rinktis, kokius produktus vartoti. Daugiausiai informacijos apie produktą vartotojas gauna iš produkto ženklinimo etiketės, be to, reikėtų žinoti, kad tradiciniai, ekologiški maisto produktai ruošiami nenaudojant genetiškai modifikuotų organizmų.

“Utenos apskrities žinios”

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras