BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Gervės neturi ramybės net rezervate

Paskutinėmis rugpjūčio dienomis Žuvinto pelkėje rinkosi didžiuliai gervių pulkai. Beveik du tūkstančiai du šimtai paukščių! Ko gero, nei viena Lietuvos teritorija negali pasigirti didesniais jų sambūriais. Juolab, kad įprastai gervių skaičius didėja dar ir pirmosiomis rugsėjo dienomis. Dešimtims gamtos mylėtojų, į Žuvintą atvykstančių pasigrožėti puikiais paukščiais, jos palieka neišdildomus prisiminimus. Tačiau netgi čia, paukščiais išgarsėjusiame rezervate, gervės anaiptol neranda ramybės. Beveik kiekvieną rudenį kartojasi liūdnos istorijos, kai oreiviai ilgam išbaido daugiatūkstantinius paukščių pulkus.

Lankytojai, skyrę vakarą pasigrožėti nepakartojamais gervių šokiais, vykstančiais vos už puskilometrio Žuvinto ežero saloje, gali išvysti ir virš vandens nuobodžiai kabantį oro balioną. Bet nei vienos gervės. Prieš akimirką jų buvo keli šimtai, o vos priskrendant balionui garsiai klykdami pulkai išnyko už horizonto. Ir ne tik šiai nakčiai, ko gero - visam migracijos sezonui. Kartais pagalvoji - negi žmonės neturi net menkiausio supratimo, virš kokios vietos skraido ir kokios jų skraidymo pasekmės? Oreiviams, žinoma gražu iš viršaus stebėti besiblaškančius tūkstantinius ančių, pilkųjų žąsų pulkus. Gal kai kurie paukščiai išties nėra labai baigštūs ir grįš, bet ne visi.

Ko gero, nėra įtaresnio paukščio už gervę, kai ji renkasi nakvynės vietą. Ne veltui gervės apsistoja pačiuose atokiausiuose pelkynuose, atviruose durpynuose ar seklių ežerų pakrantėse. Kiekvieną vakarą prieš saulei leidžiantis iš laukų pargrįžtantys paukščiai įdėmiai stebi visą aplinką. Ras įtartiną naują daiktą - netūps. Vėliau pargrįžtančioms gervėms būtina matyti, kad kiti pulkai jau saugiai nusileido nakvynėn. Bet kokios skraidyklės tiems paukščiams sukelia didžiulį stresą.

Po oro balionų pasiskraidymo virš vakare nakvoti susirinkusio daugiau nei 900 Žuvinto ežero salos gervių pulko 2010 m. rugsėjo mėn. šie paukščiai buvo išblaškyti ir visą likusį laikotarpį iki išskrendant pasirinko kitas, mažiau saugias nakvynės vietas nedidelėmis grupėmis žemapelkėje arba pievose šalia gamtinio rezervato.

Nedaug vilčių, kad po paskutinio oro balionų skrydžio virš Žuvinto š. m. rugsėjo 5 d. ežero saloje vėl išvysime tą patį, didesnį nei penkių šimtų gervių pulką.

Keista, bet virš gamtinių rezervatų ore gali daryti, ką nori. Esame įsipareigoję saugoti svarbiausias migruojančių paukščių sankaupų vietas; vienas iš Žuvinto pelkės - NATURA 2000 teritorijos tikslų yra sudaryti tinkamas sąlygas migruojančioms gervėms ir žąsims. Bet teisės aktai, draudžiantys be leidimo lankytis rezervatuose, skraidymo virš griežčiausiai saugomų teritorijų iki šiol nereguliuoja.

Tuo tarpu virš ornitologinių draustinių draudžiama skraidyti motorinėmis skraidyklėmis ir lėktuvais žemiau kaip vieno kilometro aukštyje, išskyrus stichinių nelaimių atvejus. Toks reikalavimas yra įteisintas Gamtinių ir kompleksinių draustinių nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

Žuvinto biosferos rezervato direkcijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras