BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Genetiškai nemodifikuotos sojos yra pakankamai, kad užtektų Europos gyvulių pašarams

Š.m. balandžio mėnesį Jungtinės Karalystės prekybos tinklai M&S, Sainsbury‘s, Co-op ir Tesco pranešė, jog daugiau nebereikalaus, kad naminiai paukščiai, iš kurių gauti produktai parduodami naudojant atitinkamo prekybos tinklo vardą, būtų šeriami pašarais be GMO.

Šiuo metu atsirado dar daugiau informacijos, patvirtinančios, kad genetiškai nemodifikuotos sojos ištekliai yra pakankamai  gausūs. Kad juos užsitikrintų, Jungtinės Karalystės prekybos tinklai turi tik iš anksto išreikšti tvirtą pageidavimą. Atrodo vis labiau tikėtina, kad Jungtinė Karalystė yra naudojama kaip rinka į Europą atkeliaujančiai nepageidaujamai GM sojai. Tai puikiai derinasi su Jungtinės Karalystės vyriausybės pro-GMO pozicija, kuri, regis, nieko daugiau nenorėtų, kaip tik priversti britų visuomenę priimti GMO, remiantis klaidinga prielaida, kad nėra jokios alternatyvos.

—–

Balandį Jungtinės Karalystės pagrindiniai prekybos tinklai – Cooperative, Marks and Spencer, Sainsbury‘s – pasekė Tesco pavyzdžiu ir atšaukė politiką, kuri neleido tiekėjams genetiškai modifikuotais pašarais šerti vištų, iš kurių gaunamiems kiaušiniams ir mėsai suteikiamas atitinkamo prekybos tinklo prekės ženklas.

Tesco vistiena

Šį didžiulį Jungtinės Karalystės prekybos tinklų politikos pokytį pagreitino nepertraukiamas įvairių grupių, įskaitant British Poultry Council ir NFU, lobizmas. Nuo praėjusių metų pabaigos vykdytas spaudimas galiausiai davė rezultatų, ir visi pagrindiniai prekybos tinklai Jungtinėje Karalystėje, išskyrus Waitrose, nutraukė dešimtmetį trukusius etinius įsipareigojimus dėl naminių paukščių pašarų. Prekybos tinklai teigė, kad tiekėjai juos informavo, jog gauti genetiškai nemodifikuotų pašarų naminiams paukščiams dabar yra per sunku ar per brangu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tačiau Brazilijos įprastos, genetiškai nemodifikuotos sojos augintojų organizacija Abrange sukritikavo prekybos tinklų žingsnį. Atsakydama į politikos be GMO atsisakymą, savo pranešime Abrange nurodė, kad žemyninėje Europoje, reaguodami į pirkėjų susirūpinimą, pagrindiniai prekybos tinklai įvedė naują „be GMO“ ženklinimą, ir pridūrė, kad aiškesnio ženklinimo trokšta ir britai.

Abrange vadovai teigė, kad pernai vien Brazilija gavo „rekordinį daugiau nei 82 mln. tonų sojos derlių, didesnį nei gavo Jungtinės Valstijos, ir tikrai pakankamai didelį, kad daugiau nei patenkintų visą Europos sojos rupinių paklausą.“

Olandijoje registruota sertifikavimo įstaiga ProTerra taip pat sureagavo į Jungtinės Karalystės prekybos tinklų paskelbtus teiginius apie genetiškai nemodifikuotų pašarų prieinamumą. ProTerra yra genetiškai nemodifikuotos sojos sertifikavimo įstaiga Europos Sąjungoje. Jos prezidentas Augusto Freire sakė, kad nepaisant prekybos tinklų ir jų tiekėjų priešingų teiginių, „realybė yra ta, kad 2012 m. vien tik ProTerra sertifikavimo programa pateikė daugiau nei 3,5 mln. tonų genetiškai nemodifikuotos sojos.“

Jis pridūrė, kad genetiškai nemodifikuotos sojos ištekliai didės, nes naujos šalys, įskaitant Indiją, įeina į tiekimo grandinę ir tobulėja pagrindinių augintojų, tokių kaip Brazilija, uostų įranga. Atsižvelgiant į tokius pokyčius, genetiškai nemodifikuotos sojos 2013 m. padaugės iki „daugiau nei 4 mln. tonų… vien tik ProTerra sertifikuotos sojos.“

soja7

Taip pat galima paminėti, kad po kelių susitikimų Kinijoje, Brazilijos sojos augintojų asociacijos (angl. Association of Soy Producers of Brazil, APROSOJA) atstovai balandį paskelbė, kad Kinijos pareigūnai paprašė daugiau genetiškai nemodifikuotos sojos, „nes kai kurie jos gyventojų sluoksniai tapo labiau pasiturintys ir domisi maisto saugos klausimais.“

Nuotr. iš evolgen.com

APROSOJA prezidentas Glauberis Silveira sakė: „Žymi Kinijos gyventojų dalis, užimanti geresnę finansinę padėtį, yra atsargi ir teikia pirmenybę genetiškai nemodifikuotiems produktams. Mūsų buvo klausiama apie galimybę tiekti viršijantį 10 mln. tonų genetiškai nemodifikuotos sojos kiekį. Tai atkreipia dėmesį ir gali įtakoti visą rinką; šiaip ar taip mes, augintojai, auginsime tai, ko reikalauja pirkėjai.“

ProTerra prezidentas A. Freire pridūrė, kad atsižvelgiant į paklausą, matomą didžiojoje Europos dalyje, „vienas dalykas yra aiškus – tolesnio genetiškai nemodifikuotos sojos tiekimo į ES galimybė atrodo išties labai teigiamai.“

Tuo tarpu Jungtinės Karalystės vyriausybė įnirtingai palaiko GMO; Aplinkos sekretorius Owenas Patersonas technologijos skeptikus pavadino „apgavikais“. Vis dėlto ši technologija išlieka moksliškai prieštaringa ir visuomenėje nepopuliari.

prekybos centre

Nuotr. iš fwi.co.uk

Žemiau yra daugiau informacijos apie genetiškai nemodifikuotos sojos prieinamumą masiškai kapituliavus Tesco, Co-Op, M&S ir Sainsbury‘s ir leidus auginti paukščius naudojant GM pašarus. Informacija yra iš CERT ID Brazil, kuri sertifikuoja kaip genetiškai nemodifikuotą dalį Brazilijos sojų derliaus.

Dokumentas su diagramomis, parodantis sertifikuotos genetiškai nemodifikuotos sojos kiekius:
http://www.ohnegentechnik.org/fileadmin/ohne-gentechnik/News/CERT-ID_Volumes_2012.pdf

diagrama, genetiskai nemodifikuota soja

Šiame dokumente nurodoma, kad 2012 m. 20-25 % visos Brazilijos sojos produkcijos buvo be GM (Kinijos ir Indijos sojos produkcija yra 100 proc. be GM). Tai yra pakankama, kad būtų patenkintas visas ES pašarų gyvuliams poreikis (apie 20 mln. tonų per metus).

Ši genetiškai nemodifikuota soja galėjo būti sertifikuota, jei būtų buvę pasirašyti išankstiniai pirkimo kontraktai.

Diagramose ir lentelėje pateikiamas tik genetiškai nemodifikuotos sojos ir jos produktų kiekis, kuri buvo oficialiai sertifikuota. CERT ID nurodo, kad be šio sertifikuoto kiekio, yra dideli kiekiai sertifikuotinos sojos ir jos produktų, kurią galima atsekti, jog ji nebuvo genetiškai modifikuota, tačiau nebuvo sertifikuota dėl to, kad nebuvo sudaryta pakankamai pirkimo sutarčių. Sertifikuotų sojų kiekis galėtų būti labai greitai padidintas atsakant į padidėjusią ir aiškiai išreikštą Europos pirkėjų paklausą.

Dokumente rašoma, kad Brazilija ir toliau išlieka pirmaujanti šalis genetiškai nemodifikuotos sojos gamyboje ir yra pajėgi patenkinti bet kokią Europos genetiškai nemodifikuotos sojos produktų paklausą daugybę metų į priekį.

Vertė Brigita Pupelytė

Parengta pagal:

www.gmo.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras