BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Europos Sąjungos šalyse sumedžiojamų paukščių statistika

Šioje studijoje pateikta 82 paukščių rūšių, įtrauktų į ES Paukščių direktyvos II-ą priedą sumedžiojimo oficiali metinė statistika 25 Europos Sąjungos šalyse ir Norvegijoje bei Šveicarijoje (primename, kad į Paukščių direktyvos II-ą priedą yra įrašomos paukščių rūšys, kurių medžioklė yra leidžiama atskirose ES šalyse). Nors paukščių sumedžiojimo stebėsena Europiniu mastu nėra vykdoma, atskirų šalių oficiali statistika iš esmės parodo bendrą situaciją Senajame kontinente.

Ji ir apžvelgiama atliktoje studijoje, analizuojančioje duomenis iki 2005 metų rugsėjo mėn.

Atlikta analizė parodė, kad kasmet Europoje oficialiais duomenimis sumedžiojama daugiau nei 100 milijonų paukščių! Minėtų 27-ių Europos valstybių tarpe „lyderiauja” Prancūzija, kur per metus nušaunama 25 milijonai sparnuočių. Po jos seka Jungtinė Karalystė (22 mln.) ir Italija (17 mln.). Detalesnė informacija apie atskiras sumedžiotas rūšis ir šalių statistika pateikiama suvestinėse lentelėse. Džiugu, jog Lietuva yra šios liūdnos statistikos „autsaiderė”, o mažiau paukščių nušaunama tik mažiausioje ES narėje - Liuksemburge.

Atskirai būtina pabrėžti, kad tai tik 27 šalių statistika, nepamirštant, kad ji neapima gilias paukščių medžioklės tradicijas turinčių didelių valstybių - Rusijos, Ukrainos, kaimyninės Baltarusijos. Taigi, paukščių sumedžiojimo mastai visoje Europoje yra žymiai didesni. Pabaigoje norima pažymėti, kad čia pateikti tik oficialiai registruoti sumedžiotų paukščių skaičiai. Įvertinant nelegalios medžioklės mastus, ypač pietinėje Europoje, skirtingų autorių vertinimu realiai nušaunamų paukščių skaičius, lyginant su oficialia statistika, yra mažiausiai 1,5-2 kartus didesnis. Jau nekalbant apie saugomas rūšis, kurios oficialiai nėra medžiojamos. Taigi, medžioklės poveikio mastai Europos paukščių, ypač atskirų rūšių, populiacijoms yra žymiai didesni. Atlikta analizė neapima ir sužeistų paukščių, kurių dalis taip pat žūva, todėl poveikis paukščiams, dar įvertinant trikdymo faktorių bei apsinuodijimą švininiais šratais, yra žymiai didesnis.

Nors vien iš sumedžiotų paukščių statistikos sunku įvertinti medžioklės poveikio mastus, atlikta studija parodo, kad medžioklė, be jokios abejonės, reikšmingai įtakoja bendrą paukščių mirtingumo lygį Europoje. Be to, paukščių apsaugos jų veisimosi vietose pastangos gali neduoti laukiamo efekto dėl medžioklės poveikio jų migracijos kelyje ar žiemavietėse. Studijoje teigiama, kad medžioklė spartina kai kurių paukščių rūšių su nepalankia apsaugos būkle, pavyzdžiui, dryžgalvių kryklių, putpelių, pempių, oželių nykštukų, paprastųjų purplelių, dirvinių vieversių, nykimą.

Išsamesnę informaciją galima surasti paskelbtose publikacijose ir specialioje svetainėje:

Hirschfeld, A. & A. Heyd (2005): Mortality of migratory birds caused by hunting in Europe: bag statistics and proposals for the conservation of birds and animal welfare. Ber. Vogelschutz 42./ Hirschfeld, A. & A. Heyd (2005): Jagdbedingte Mortalität von Zugvögeln in Europa: Streckenzahlen und Forderungen aus Sicht des Vogel- und Tierschutzes. Berichte zum Vogelschutz 42.

http://www.komitee.de/content/aktionen-und-projekte/jagdstrecken-europa

Lietuvos ornitologų draugijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras