BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Europos radiometeorologinių stebėjimų žemėlapiuose virš Lietuvos nebebus baltos dėmės

Praėjusią savaitę Laukuvoje iškilmingai buvo atidarytas naujos kartos meteorologinis radiolokatorius. Jis įsigytas, kaip sakė Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorė Vida Augulienė, iš valstybės investicijų programos lėšų. Jo vertė - 5 mln. litų. Radiolokatoriaus įrangą pagamino Suomijos kompanija „Vaisala”, o bokštą pagamino ir pastatė AB „Montuotojas”.

Lietuvoje radiometeorologiniai stebėjimai pradėti 1974-aisiais Vilniaus oro uoste. Jie buvo atliekami iki 2000 metų, kai techniškai ir moraliai pasenusią meteorologinės radiolokacijos stotį teko uždaryti. Nuo to laiko visą dešimtmetį Europos radiometeorologinių stebėjimų žemėlapiuose virš mūsų šalies buvo balta dėmė. Jos nebeliks, pradėjus veikti dvigubos poliarizacijos Doplerio principu veikiančiam meteorologiniam radiolokatoriui Laukuvoje.

Tokiais lokatoriais naudojasi daugelio Europos šalių, tarp jų ir artimiausių kaimynių Latvijos bei Lenkijos, nacionalinės hidrometeorologijos tarnybos. Europos valstybės turi bendrą meteorologinių radiolokatorių tinklą, keičiasi meteorologinių radarų duomenimis ir kita informacija. Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba taip pat planuoja įsijungti į tinklą „NORDRAD-BALTRAD”, kurį šiuo metu sudaro 35 meteorologiniai radiolokatoriai, veikiantys Skandinavijos ir Baltijos valstybėse.

Kitais metais mūsų šalyje numatoma pastatyti ir antrą tokį meteorologinį radiolokatorių. Projektas finansuojamas taip pat iš valstybės investicijų programos lėšų. Šis lokatorius bus įrengtas Nemenčinės seniūnijoje Vilniaus rajone.

Pasak Vidos Augulienės, pavojingų gamtos reiškinių išvengti neįmanoma, tačiau laiku perspėjus apie artėjantį pavojų galima jiems pasirengti ir sušvelninti padarinius. Tiksli ir laiku pateikiama hidrometeorologinė informacija tampa itin svarbi ekstremalių įvykių atvejais. Radiolokatoriaus informacija ypač naudinga aptarnaujant aviaciją, jūrų laivyną, sausumos transportą, energetiką, žemės ūkį ir kitus vartotojus.

Aplinkos ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras