BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Europos Komisija diskutuoja apie rentgeno skenerių naudojimą ES oro uostuose

Terorizmo atvejai bei jų grėsmė šiomis dienomis sulaukia didelio ne tik atsakingų institucijų, bet ir kiekvieno mūsų dėmesio. Siekiant apsisaugoti nuo galimų terorizmo atvejų, užtikrinant terorizmo prevenciją ir kitais saugumo tikslais, oro uostuose atliekama keleivių viso kūno patikra. Viena iš viso kūno patikros priemonių yra viso kūno rentgeno skeneriai, kuriuos norėtų naudoti šalių saugumo tarnybos.

Radiacinės saugos centras, siekdamas atkreipti dėmesį į aktualią šių dienų problemą bei tikėdamasis aktyvaus visuomenės dalyvavimo, kviečia iniciatyvius visuomenės narius, visuomenines ir kitas organizacijas pareikšti nuomonę dėl viso kūno rentgeno skenerių naudojimo oro uostuose keleivių patikrai bei viešai diskutuoti su skirtingų nuomonių šalininkais.

Viso kūno rentgeno skeneriai - tai sistemos, kuriose galimai rūbuose, kūno paviršiuje ir kūno viduje paslėptų daiktų vaizdui gauti naudojama jonizuojančioji spinduliuotė. Tokie aparatai paprastai būna dviejų tipų: perėjusios per objektą ir atspindėtos nuo objekto rentgeno spinduliuotės registravimo principu veikiančios sistemos. Tikrinant šiais aparatais, gaunamos žmonių apšvitos dozės, lyginant su įprastiniais medicinoje naudojamais rentgeno aparatais, yra labai mažos, tačiau žmogus bet kuriuo atveju gauna papildomą apšvitą. Remiantis atliktų tyrimų duomenimis, nustatyta, kad bet kokia dozė yra žalinga. Net ir mažos dozės gali iššaukti įvairius genetinių struktūrų pažeidimus ir padidinti vėžinių susirgimų ir paveldimų reiškinių išsivystymo riziką.

Be žmonių saugumo patikros įrenginių, skleidžiančių jonizuojančiąją spinduliuotę, yra ir kitų technologijų, kurių veikimo metu jonizuojančioji spinduliuotė nenaudojama, tai - milimetrinių elektromagnetinių bangų kūno patikros įrenginiai, spektrometrinė kūno aplinkos analizė ir tradiciniai patikros būdai, atliekant patikrinimą apieškant rankomis, naudojant treniruotus šunis, ir kt.

Kai kurios ES šalys oro uostuose yra sumontavusios viso kūno rentgeno skenerius, naudojančius atspindėtosios rentgeno spinduliuotės technologiją. Šiose sistemose reikiamam atvaizdui gauti naudojama mažesnė apšvitos dozė (iki 20 kartų) nei taikant rentgeno spinduliuotės, perėjusios per objektą, technologiją. Be to, tų šalių reguliuojančiosios institucijos yra nustačiusios specialius reikalavimus taikant šias sistemas patikrai. Pavyzdžiui, Suomijoje, kuri jau nebetaiko šio metodo, leidimas naudoti skenerį buvo išduotas bandomajam vienerių metų laikotarpiui, tačiau naudojant skenerį iškilo daug papildomų problemų, kurių viena svarbiausių yra žmogaus teisių užtikrinimas, kaip pavyzdžiui, tikrinamo žmogaus orumo išsaugojimas bei etika stebint jo kūno paviršių.

Atsižvelgus į daugumos ES šalių neigiamą požiūrį į viso kūno rentgeno skenerių naudojimą oro uostų keleivių patikrai, keleivių srautus Lietuvos oro uostuose bei tradicinių keleivių saugumo priemonių įgyvendinimo galimybę, įvertinus alternatyvių technologijų panaudojimo galimybes ir kitus faktus, Radiacinės saugos centras išreiškia susirūpinimą dėl viso kūno rentgeno skenerių naudojimo oro uostų keleivių patikrai ir laikosi pozicijos, jog visuomenės sveikatos požiūriu jis yra nepagrįstas.

Š. m. birželio 15 d. EK pateikė Europos Parlamentui ir Tarybai išvadas dėl Saugumo (keleivių viso kūno) patikros įrenginių naudojimo ES oro uostuose. Jose deklaruojama, kad būtina priimti vieningus teisės aktus, techninius ir kitus standartus, reglamentuojančius įrenginių naudojimą, kad visose šalyse narėse galiotų vieningi reikalavimai; vien šių įrenginių naudojimas negali 100 % užtikrinti keleivių saugumo; įrenginių naudojimas gali ženkliai padidinti saugumo užtikrinimo efektyvumą, aptinkant skystus ar plastikinius sprogmenis; keleiviams privalo būti suteikiama galimybė pasirinkti alternatyvų patikros būdą; pereinančios visą kūną rentgeno spinduliuotės technologiją naudojantys įrenginiai keleivių saugumo patikrai neturi būti naudojami.

Š. m. birželio 30 d. Osle, HERCA (Europos valstybių radiacinės saugos reguliuojančiųjų įstaigų vadovus vienijanti organizacija) pasitarimo metu, buvo priimta rezoliucija, kad pereinančios visą kūną rentgeno spinduliuotės technologijos panaudojimas žmonių patikrai yra nepagrįstas. Remiantis tarptautinių organizacijų bei EK pozicija, tokių įrenginių naudojimo nemedicininiais tikslais įteisinimą gali priimti tik valstybės Parlamentas arba Vyriausybė, atsižvelgiant į visuomenės sveikatos apsaugos, saugumo, privatumo, žmogaus orumo išsaugojimo, teisinius ir kitus su šiuo procesu susijusius klausimus. Valstybei nutarus įteisinti žmonių patikrą naudojant jonizuojančiąją spinduliuotę, įgaliotosios institucijos turės nustatyti griežtas sąlygas, taisykles ir procedūras, remiantis kuriomis atskirais išskirtinais atvejais galėtų būti taikomos žmonių patikros procedūros, naudojant jonizuojančiąją spinduliuotę nemedicininiais tikslais. Tačiau prieš priimant sprendimą su visais šios problemos aspektais turi būti supažindinta visuomenė ir sprendimas turi būti priimtas atsižvelgus į diskusijų rezultatus.

Radiacinės saugos centras, siekdamas atkreipti dėmesį į aktualią šių dienų problemą bei tikėdamasis aktyvaus visuomenės dalyvavimo, kviečia iniciatyvius visuomenės narius, visuomenines ir kitas organizacijas pareikšti nuomonę dėl viso kūno rentgeno skenerių naudojimo oro uostuose keleivių patikrai bei viešai diskutuoti su skirtingų nuomonių šalininkais.

Jūsų nuomonių šia tema laukiame el. paštu rsc@rsc.lt arba adresu Kalvarijų g. 153, Vilnius, LT-08221. Detalesnės informacijos teiraukitės telefonu Vilniuje 236 19 36.

Sveikatos apsaugos ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras