BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Erlandas Paplauskis. Paslaptinga techninė klaida kėsinosi į tautos valią!

Kiek Lietuvoje ketinama pagaminti švarios hidroenergijos nepadarant žalos visuomenei ir gamtai? Seimas po ilgų svarstymų ir diskusijų nusprendė, jog 141 MW galima pagaminti nepadarant žalos upėms, neatimant verslų iš baidarių nuomotojų, žvejų, kuriems tiesioginę įtaką pajamoms turi lašišinių nerštaviečių kokybė ir gausa. Užtvenkus Nemuną ir Nerį, visas visas upes, nepaliekant jokių upių baidarėmis plaukioti, sunaikinus visas iki vienos lašišines nerštavietes, žiobrių migracijos kelius - galima pagaminti būtų 250 MW.

Ką sprendžia tas 100 MW šalies mastu. Regis nieko. Tiek energijos pagamina 20 didesnių vėjo malūnų. Bet ne, staiga, prieš priimant įstatymą, dėl paslaptingos techninės klaidos jis per naktį pasikeitė. Priešingai negu suderino komitetai, vietoj iki 141 MW straiga atsirado žodelis - ne mažiau kaip 141 MW.

Kitaip sakant, dabar įstatymas po “nereikšmingos” klaidelės jau įpareigotų tvenkti Nemuną, Nerį, Miniją ir kitas upes. 141 MW mes niekaip nebegalėtume pagaminti nepadarydami reikšmingos žalos aplinkai. Pasirodo, paslaptingos techninės klaidos gali pakeisti tautos išrinktųjų valią, etikos komisijai tai atrodo visai įtikinama versija.

Taip jau yra Lietuvoje, kad jei pasakytum garsiai, jog esi karštas partijų sirgalius, taptum tautos priešu. Labiau nemėgstamos struktūros kaip partijos ar Seimas tikriausiai nerastum. Ir visgi laikau kumštį ir meldžiu sėkmės visoms be išimties partijoms, tik partinė sistema, mano nuomone, gali užtikrinti demokratiją. Tvirtai tikiu, jog ateis ta diena, kai galima bus drąsiai pasakyti, jog štai ši ar kita partija yra morali, sąžininga. Galbūt nemėgstama, galbūt prieš jos ideologiją būsi nusistatęs visa širdimi, bet galėsi tarti: jie bent moralus ir sąžiningas darinys. Tuo tarpu dabar, deja, nė vienos partijos išskirti negali.

Galvojau, jog po Lino Karaliaus atvejo politikai patirs tokį sukrėtimą, jiems taip bus šleikštu nuo savęs pačių, kad ateityje kolegų prasižengimus vertins itin principingai. Jeigu koks nuo teisingumo besislapstantis veršis į Seimą, visi kaip vienas nuo jo atsiribos ir vieningai balsuos už imuniteto panaikinimą, o kol nebus teismo sprendimo - nebendradarbiaus su tokiu jokiais pavidalais, jokiose mišriose ar grynose frakcijose. Kiekvienas toks besislapstantis iš anksto tuomet jau žinotų, kad jam imunitetas neduos naudos, kad jis bus panaikintas.

Gal taip ir bus, duok Dieve, bet parlamentaras klastojantis įstatymus, bandantis pasisaviniti tautos valią, o po to bandantis įžūliai visiems meluoti apie teisines klaidas, turi mažų mažiausiai sėdėti kalėjime. Tai juk ne vagystė, tai atviras plėšimas viduryje dienos. Deja, eilinį kartą, didžiausia šalies partija, bandanti, besistengianti ir galinti tapti moralia politine jėga, sunkiai virškina kiekvieną mažiausią problemėlę, dėl kiekvienos smulkmenos jos sirgaliai turi laikyti kumščius kišenėse ir tarsi krepšinio varžybose iki paskutinės sekundės laukti to lemtingo metimo.

Na gerai, su Vilniaus miesto meru pratęsimas paskutinę šimtosios sekundės dalį baigėsi sėkmingai. Bet su Jonu Šimėnu, deja. Parlamentarai, Algis Čaplikas, Aurelija Stancikienė kone rėkia - jūs ką nematėte, kad suklastotas pataisas J. Šimėnas aktyviai stūmė, jas gynė, abejojančius agitavo, būtent tas, kurias vadina netyčine klaida! Jis, pasirodo, nematė techninės klaidos, kad svarstomas visiškai ne tas įstatymo variantas, kurį aprobavo komitetai. Žmogus pasisako tribūnoje, nežinodamas apie ką kalba? Taip, tuo galima įtikinti Seimo komitetus, nes, deja, materialistinė epocha šią visuomenę padarė tokią cinišką, kad jokia morale ar dvasios prioritetu prieš materiją, panašu, niekas net Seime nebetiki. Net Krikščionių partija gali vadintis žmonės, kasdien nesimeldžiantys ir neskaitantys Šv. Rašto! Panašu, kad humanistikos visuotinis naikinimas, švietimą verčiantis mechaniniu, žinių kimšimo procesu, yra tiesiog technokratų siekiamybė valstybiniu mastu. Panašu, kad fizikai užgrobė šalį, visiems kitaip mąstantiems jau diktuoja savo sąlygas, visus vers gyventi pagal savo mechanines teorijas.

Galbūt nebūtų ko čia išgyventi dėl purvo aukščiausiuose šalies valdymo organuose, jei nerimo nekeltų Lietuvai akivaizdžiai paskelbtas atominis karas ir gyvenimas nereikalautų itin didelio visuomenės susitelkimo ir drąsių sprendimų. AE šalia Vilniaus ir Klaipėdos mums reiškia krachą.

Matyt, reikia tris aukštuosius baigti, kad suvoktum, jog reikia skubiai paskelbti pasauliui, kad mes atsisakome atominės energetikos, kreiptis į Vokietiją, Europos Sąjungą, sugeneruoti bendrą poziciją, kad jokia energija iš jų nebus perkama. Bet to negali padaryti, nes patys įsikibę dantimis laikomės atomo, su kuriuo susitvarkyti nesugeba labiausiai išsivysčiusios valstybės. Negražiai ir nemoraliai skamba argumentai, kad štai va jie statys negerai, o mes, kurių tiek alkoholio suvartojimo, tiek psichinę sveikatą liudijantys statistiniai duomenys neatrodo žymiai geriau už tų šalių. Bet visur vyksta avarijos, visur vyksta incidentai, tik esmė ta, kad didelėje šalyje sprogus elektrinei jiems dar liks kur gyventi, o mums - jau ne. Reikia baigti fiziką, matyt, kad nesuprastum, jog elektrinės turi būti jau bent proporcingos šaliai, mažose šalyse bent jau atitinkamai mažesnės.

Iki šiol neturime normalios atsinaujinančių energijos šaltinių politikos, būtent dėl atominės, būtent dėl atominių monstrų užblokuota kiekviena, bent kiek žmogui draugiškesnės energetikos plėtra. Panašu, kad blokuojama bus ir toliau, nes AE konkurentų nereikia. Nei diskusijų su visuomene, jokio referendumo, tik valdžia nusprendžia - ir taškas. Reikia. Mes gi pripratę jau mokėti daugiau negu kaimynai, tad pakelsime ir paskolas ir kainą. Štai vėjo energetikai kalba, kad nesunkiai gali jūroje pagaminti 1000 megavatų. Tai tik kukliausiais skaičiavimais. Valstybei sudarius sąlygas, realu ir 3000 MW. Biokuras dar apskritai neišvystytas, bet kariaujama dėl nykstamai mažų hidroenergijos kiekių, klastojami dar nepriimti įstatymai.

Ne, baisią gėdą Seimui užtraukusi Lino Karaliaus byla nieko tautos išrinktųjų nepamokė. Dėl daugumos išlaikymo, drebėdami dėl vieno ar kito balso, jie aukos viską, moralę, sąžinę, principus, kad tik dauguma „stabiliai” dirbtų. Nesu aš iš šios vyriausybės kritikų, tai toli gražu ne pati blogiausia Vyriausybė, tačiau principų mindymas niekada nepraeina be pasekmių. Net linkėdamas sėkmės, ramybės ir visa ko geriausio, manau, kad blogis, neteisybė, paaukoti moraliniai principai - stiprybės jai nepridėjo. Belieka tikėtis, kad parlamentarai, kartą vos įžūliai neapgauti, dabar įdėmiai tikrins kiekvieną įstatymą prieš pat balsavimą ir tikrins, ar paslaptinga techninė klaida nepadėjo kur kablelio, kuris iš esmės keičia visą įstatymo esmę. Reabilitacijos jau nei laukiu, nei tikiuosi. Keturios kartos dar nenugyveno vergijoj gimusios. Tačiau su tokiomis vertybėmis nėra ko tikėtis atsilaikyti prieš gerokai gausesnes ir geriau ginkluotas priešo pajėgas. Žemos moralės karvedžiai, nemotyvuoti kariai Salaspilio fenomenų nesukurs.

Bernardinai.lt, Creative nuotr.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Asta2011-03-29 11:49

Kas yra A.Stancikienė Katinienė ? http://www.lrytas.lt/print.asp?data=&k=news&id=12282865241227092308
Klykavimu bando nuslėpti savo aferizmą.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras