BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

EP ragina mažinti antibiotikų vartojimą, kai jie nebūtini

Antibiotikai turi būti parduodami tik pagal receptą, o profilaktinį jų naudojimą gyvulininkystėje būtina gerokai sumažinti. Tai pažymima rezoliucijoje, kurią antradienį priėmė Europos Parlamentas (588 balsai už, 16 prieš, 23 susilaikė).

ES, Islandijoje ir Norvegijoje antibiotikams atspariomis bakterijomis per metus užsikrečia apie 400 tūkst. žmonių, o 25 tūkst. miršta dėl jų sukeliamų ligų. Veiksmingai kovoti su šiomis ligomis trukdo didėjantis atsparumas antibiotikams, kylantis dėl besaikio jų vartojimo medicinoje ir veterinarijoje. Tuo tarpu dauguma ES valstybių neturi įstatymų, kurie įpareigotų ir skatintų racionaliai vartoti vaistus.

Nors antibiotikų skyrimas mažesnėmis nei terapinės dozėmis ES yra draudžiamas, šiuo metu ES šalyse galioja labai skirtinga antibiotikų naudojimo ir platinimo tvarka, o kai kuriose vis dar galima jų gauti be recepto. EP ragina visas Sąjungos šalis visus antibiotikus (įskaitant vaistus nuo maliarijos, taip pat priešvirusinius ir priešgrybelinius vaistus) pardavinėti tik pagal receptą, „nes priešingu atveju skatinama savigyda, kuri dažnai būna pagrįsta klaidingomis prielaidomis”. Pavyzdžiui, itin dažnai antibiotikai vartojami įprastam peršalimui gydyti, nors tai virusinė, o ne bakterinė infekcija, todėl jai gydyti antibiotikai netinka.

Parlamentas griežtai nepritaria nuolatiniam profilaktiniam antibiotikų naudojimui gyvulininkystėje, kai tam nėra klinikinio poreikio. Užuot profilaktiškai naudojus antibiotikus, daugiau dėmesio siūloma skirti ligų prevencijai, ypač tinkamai higienai, patalpų įrengimui ir gyvulininkystės praktikai. Europos Komisija raginama persvarstyti nuostatas dėl maksimalaus gyvūnų tankumo ūkiuose, nes šiuo metu bandų dydžiai kliudo gydyti atskirus gyvūnus ar nedideles jų grupes. Savo ruožtu kviečiama stiprinti veterinarinių vaistų ir vaistinių pašarų reguliavimą ES mastu, taip pat atskirti teisę išrašyti veterinarinius antibiotikus (kurią turi turėti tik profesionalūs veterinarai) nuo teisės jais prekiauti.

ES raginama remti naujų antibiotikų arba pakaitinių gydymo priemonių (kaip antai skirtų kovoti su tuberkulioze) kūrimą. Parlamentas taip pat kviečia gerinti gydytojų, vaistininkų, veterinarų bei ūkininkų švietimą bei vykdyti veiksmingas visuomenės informavimo kampanijas. Pavyzdžiui, vaisto lapelyje siūloma pateikti tokį įspėjimą: „Vartokite šį antibiotiką tik tuo atveju, jei jam receptą išrašė gydytojas, ir tik taip, kaip nurodė gydytojas. Dėl netinkamo antibiotikų vartojimo gali išsivystyti jums ir kitiems žmonėms žalingas atsparumas.”

Daugiau informacijos apie atsparumą antibiotikams ES šalyse:

http://ecdc.europa.eu/en/activities/surveillance/EARS-Net/database/Pages/database.aspx

http://ecdc.europa.eu/en/eaad/Documents/EARS-Net-summary-antibiotic-resistance.pdf

Europos Parlamento informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras