BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

EP narys: šiltnamio dujų mažinimo rodikliai verčia keistis

Baimindamasi, kad dėl griežtėjančių ES aplinkosauginių standartų verslininkai perkels gamybą į kitus kraštus, Lenkija pareiškė nepritarsianti Komisijos planui dėl šiltnamio dujų mažinimo. EP nuomonės rengėjas Chris Davies (Liberalai ir demokratai, Jungtinė Karalystė) teigia suprantąs nuogąstavimus, tačiau pažymi, kad „rodiklių nustatymas verčia keistis”. Jis sutiko atsakyti į mūsų klausimus apie perėjimą prie mažai angies dvideginio išskiriančios ekonomikos.

Nuotr. - EP pranešėjas Chris Davies

ES siekia sukurti mažai anglies dvideginio į aplinką išskiriančią energetikos sistemą, kuri iki 2050 m. leistų bent 80 proc. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išlakas. Šiam planui priešinasi Lenkija, kurios manymu, ES turi palaukti, kol kitos šalys imsis panašių veiksmų.

Kaip įsivaizduojate mažai teršiantį ūkį?

Praeitą savaitę buvau prekybos centro statybvietėje Karlailo miestelyje (Jungtinė Karalystė). Ten daromi 56 metrų gylio gręžiniai, į kuriuos įleidžiami vamzdžiai. Per juos pumpuojamas vanduo tokiame gylyje įšils ir galės bus naudojamas prekybos centrui apšildyti.

Ši paprasta sistema, leisianti sutaupyti daugiau nei 100 tūkst. eurų per metus, atsipirks per penkerius metus. Tai puikus mažai teršiančio ūkio veikimo pavyzdys.

Anglies dvideginio mažinimo planai pakeitė mąstymą ir prioritetus. Nuostabu matyti, kiek verslas jau sutaupė dėl efektyvesnio energijos vartojimo - tą galima buvo padaryti prieš dešimtmečius.

Savo pranešime teigiate, kad Europa turi nedelsti, nes antraip rizikuoja prarasti pagreitį kuriant konkurencingą ekonomiką. Kaip paspartinti sprendimų priėmimą?

Europos atveju, tai labai sudėtinga. Esame demokratijų bendrija, kur skatinamas piliečių dalyvavimas, o tai lėtina sprendimų priėmimą. Pavyzdžiui, Kinijoje vyriausybė gali nustatyti gamykloms tikslus sumažinti energijos suvartojimą. Tos, kurios jų neįgyvendins, paprasčiausiai bus uždarytos jau kitą mėnesį.

Mes neturime tokios komandinės sistemos, kuri stumtų į priekį. Todėl reikia daugiau atkaklumo. Tam, kad apsuktume tanklaivį, turime jį pristabdyti ir įjungti atbulinę pavarą kuo skubiau.

Kokį poveikį krizė ir griežtas taupymas turi šalių pasiryžimui įsipareigoti anglies dvideginio mažinimo tikslams?

Klimato klausimai šiuo metu nėra pats didžiausias prioritetas ir tai kelia pavojų. Mes turime siekti pokyčių ir sudaryti atitinkamus tarptautinius susitarimus.

Elektrinių veikimo laikotarpis yra 20-30 metų, todėl tam, kad iki 2050 metų pasiektume efektyvaus energijos vartojimo tikslus, turime planuoti jau šiandien.

Turėtume suteikti aiškią perspektyvą investuotojams, kurie planuoja grąžą tokiu ilgu laikotarpiu. Jie nepatikės, jei dabar leisime statyti elektrines, o po penkerių metų pradėsime taikyti naujus reglamentus dėl anglies dvideginio išlakų.

Lenkijos aplinkosaugos ministras praeitą penktadienį pateikė gana teisingus argumentus. Mes giriamės, kad iki 2020 metų penktadaliu sumažinsime dujų išmetimą, tačiau to bus pasiekta perkėlus gamybą į trečiąsias šalis, o mes ir toliau importuosime šios gamybos produktus. Tad pasauliniu mastu nebūtų jokio poveikio.

Vis dėlto rodiklių nustatymas verčia keistis. Tai ypač gerai matyti automobilių pramonėje, kur nustatėme anglies dvideginio mažinimo rodiklius keleiviniams automobiliams.

Praėjus ketveriems metams po teisės aktų įsigaliojimo ši pramonė išsiveržė į priekį, kasmet mažindama dujų išmetimą. Kiekvienas perkantis naują automobilį dabar gali su litru degalų nuvažiuoti daugiau kilometrų nei anksčiau. Todėl vartotojas kol kas tik laimi.

Europos Parlamento informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras