BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Elektroninės atliekos – dar neįminta mįslė

Jau daugybę metų balandis skelbiamas švaros mėnesiu. Prabėgus žiemai ir nutirpus sniegui pasirodė kur žiemą gyventojai savo keturkojus vedė pasivaikštinėti, kur sultis ir ne sultis gėrė, kur viešojo transporto bilietus mėtė bei kitom nešvariom veiklom užsiėmė. Popieriaus, plastiko ir stiklo atliekas rūšiuoti po truputį jau mokomės, tačiau ar žinome kaip elgtis su elektroninėmis atliekomis?

Gedimino Čapkausko nuotr.

Kas yra tos elektroninės atliekos?

Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymas elektros ir elektroninius įrangą apibrėžia kaip „įrangą, kuriai tinkamai funkcionuoti reikalingos elektros srovės arba elektromagnetiniai laukai, ir įranga, skirta kurti, perduoti arba išmatuoti tokias sroves ar laukus, priklausanti Aplinkos ministerijos nustatytoms kategorijoms ir skirta naudoti su ne didesne kaip 1000 V įtampa esant kintamajai srovei ir su ne didesne kaip 1500 V įtampa esant nuolatinei srovei”. Tai reiškia, kad elektroninėmis atliekomis tampa visi mūsų buityje naudojami prietaisai naudojantys elektros energiją ir tapę nebetinkamais naudoti: tiek įvairių elementų, tiek akumuliatorių, tiek elektros įtampos pagalba veikiantys.

Ryte atsikeliame išgirdę dangišką žadintuvo garsą, įsijungiame kompiuterį elektroniniam paštui pasitikrinti, fone ima veikti radijas ar televizija su naujausiomis žiniomis ir sensacingais įvykiais politikoje, atsidarome šaldytuvą ieškodami salotos lapo, sulčių ar šaldytų pusfabrikačių su gausia maisto priedų, dėl kurių taip gąsdina televizijos dėželė, armija, o pavalgę valomės dantis šepetėliu, kurį suka galvaniniai elementai. Anksčiau ar vėliau visa tai pabaigia savo “žemiškąją kelionę” ir tampa elektroninėmis atliekomis. Ir tikrai nei vieno iš mūsų tada nežavi mintis apie atliekų kaupimą sandėlyje. Taip ne tik užimtume vietą nereikalingais daiktais, bet ir rizikuotume savo sveikata, nes elektroninėse atliekose yra įvairių cheminių junginių, kurie garuodami sukelia pavojų žmogui.

Kur dėti elektronines atliekas?

Visų atliekų žmogus linkęs atsikratyti. Svarbu žinoti, kad atsikratymas atliekomis miške ar kitoje tam specialiai nepritaikytoje vietoje Lietuvos Respublikoje užtraukia teisinę atsakomybę. Aplinkos minsterija savo internetiniame puslapyje rekomenduoja tris elektroninių atliekų atsikratymo būdus: nuvežti jas į didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles, perkant tos pačios paskirties ir kiekio įrangą, nemokamai atiduoti senąją platintojui arba išsikviesti elektros ir elektroninės įrangos tvarkytojus, kad jie patys išsivežtų nenaudojamą įrangą.

Elektros atliekos surenkamos didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse. Jų adresus galima rasti Aplinkos ministerijos internetiniame puslapyje. Tokių aikštelių kiekis nuolat didėja. Štai 2009-aisiais metais Lietuvoje buvo 40 tokių aikštelių 28-iose savivaldybėse. Tuo metu buvo planuojama įrengti dar 66 tokio tipo aikšteles. Kauno mieste buvo 2, Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje po 1 didelių gabaritų surinkimo aikštelę, į kurią galima pristatyti ir elektronines atliekas.

Antroji elektroninių atliekų atsikratymo alternatyva kiek keblesnė. Perkant naują elektroninę įrangą teisės aktai leidžia pardavėjui pristatyti seną tokio paties tipo elektroninę įrangą. Tačiau šiuo metu ne visi pardavėjai mielai priima seną techniką. Visų pirma, tokią įrangą reikia sandėliuoti. O tai sudaro tam tikrą kaštų dalį. Be to, priėmus tokią atlieką, reikia rūpintis jos tolesniu sutvarkymu. Teisine baze šiam klausimui spręsti pardavėjai taip pat nuolat skundžiasi. Trumpai tariant, nėra atliekos sandėlyje - nėra problemos.

Trečioji alternatyva - elektros ir elektronikos atliekų tvarkytojų iškvietimas. Kiekvienoje savivaldybėje yra šių atliekų tvarkytojai, kuriuos galima išsikviesti į savo gyvenamą teritoriją. Viena didžiausių elektronikos atliekų surinkėjų šalyje yra įmonė „Žalvaris”. Iki balandžio pabaigos ši įmonė skelbia akciją, kurios metu nemokamai surenka iš gyventojų elektros ir elektronikos atliekas. Ne akcijų metu tokios paslaugos kainuoja, tačiau galima organizuoti atliekų surinkimą didesniu mastu, pavyzdžiui, gyvenvietės. Tokiu atveju galimi įvairūs kompromisiniai ir ne taip piniginę ploninantys atliekų išvežimo variantai.

Kaip paruošti elektronikos atliekas prieš atsikratant?

Kaip jau ne kartą teko girdėti, rūšiuojant buitines atliekas reikia jas tinkamai paruošti. Pavyzdžiui, negalima mesti riebaluotų ar dažuotų tarų, nuo stiklo atliekų reikėtų nuimti popierines atliekas ir panašiai. Specialus paruošimas reikalingas ir elektroninėms atliekoms. Prieš atiduodant atlieka virtusį elektros ar elektroninį prietaisą būtina iš jo pašalinti nereikalingas pašalines dalis. Pasibaigusio galiojimo termino agurkėliai likę šaldytuve arba dulkių siurblyje vis dar tūnantis dulkių ar net tarakonų pilnas dulkių surinkimo maišelis turėtų būti pašalintas prieš atiduodant minėtus buities prietaisus elektroninių atliekų tvarkytojams. Taip pat derėtų pašalinti tokius priedus kaip lempos šviestuvuose, baterijos visuose elektros įrenginiuose ar rašalo kasetės paskutinį atodūsį išleidusiuose spausdintuvuose taip kantriai vykdžiuosiuose mūsų įsakymus. Įranga tvarkytojams turėtų būti pristatoma be jokių pakuočių.

Yra ir keletas kategoriškų draudimų, kuriuos visi turėtume žinoti bet kuriuo paros metu. Visų pirma elektros ir elektronikos atliekų negalima mesti į bendrus buitinių atliekų konteinerius. Tarp šių atliekų juos rasti gali nebent ten lobius kartais aptinkantys skurdžiau gyvenantys žmonės, kurie tokio radinio tikrai nepristatys elektronikos atliekų tvarkytojams. Taip pat negalima elektroninės įrangos ardyti patiems siekiant išrūšiuoti skirtingas ją sudarančias atliekas į spalvotuosius konteinerius, puošiančius mūsų miestus. Tai darydami galime pakenkti ir sau, ir aplinkai išsiskyrus kenksmingoms medžiagoms, esančioms šiose atliekose.

Atliekos tampa vis svarbesne mūsų gyvenimo dalimi. Kol kas tai dalis mūsų gyvenimo iki to momento, kol jos atsiduria šiukšliadėžėje. Didėjant atliekų kiekiui, jos gali tapti mūsų gyvenimo dalimi ir vis didėjančių sąvartynų aromatų bei kraštovaizdžio pavidalu. Tačiau besivystantis pasaulis davė mums bent dvi puikias galimybes: vartoti taip, kad susidarytų kuo mažiau atliekų arba susidarančias atliekas šalinti atsakingai.

Paulius Garbaravičius

SAVAS

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras