BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ekožingsniai Lietuvoje ir Šiaurės šalyse

„Antras antradienis” yra Šiaurės šalims skirtų renginių ciklas, kurie vyksta kiekvieno mėnesio antrą antradienį ir pristato naujus vardus, reiškinius ir realijas. Atraskite kitokias Šiaurės šalis!

Dvidešimt antrasis ciklo renginys:
 
2009 vasario 10 d., 18.00 val.
Šiaurės ministrų tarybos biuras
Didžioji g. 5, Vilnius

EKOŽINGSNIAI LIETUVOJE IR ŠIAURĖS ŠALYSE
Aplinkai draugiškesnis gyvenimo būdas: ar tai įmanoma šiuolaikiniame pasaulyje?
 

Kas slypi už aplinkai draugiškesnio gyvenimo būdo koncepcijos ir kodėl tai turėtų mums rūpėti? Ar tai viena iš didmiesčių gyventojų madų, kuri greitai praeis, o galbūt atvirkščiai – vienintelis sveikas pasirinkimas? Kokia situacija Lietuvoje palyginus su Šiaurės šalimis, kuriose aplinkai draugiškesnio gyvenimo būdo idėjos jau seniai yra įgyvendinamos?
 
Renginių ciklas „Antras antradienis“ vasario 10 d. kviečia diskutuoti šiais klausimais ir ragina keisti savo mąstyseną ir kasdienius įpročius. Renginio svečiai ne tik dalinsis savo patirtimi ir pastebėjimais Lietuvoje, bet ir pasakos įspūdžius iš Norvegijos ir Švedijos, kur buvo nuvykę susipažinti su tendencijomis ekologiškų ir natūralių produktų rinkoje. Vizitas buvo atsakingo verslo praktiką skatinančio projekto dalis.
 
Renginyje dalyvaus Indrė Kleinaitė, ekonomistė ir nepriklausoma atsakingo verslo ekspertė, „Metų Moters“ rinkimuose nominuota Metų Iniciatyvos kategorijoje. Kartu su Indre renginyje dalyvaus ir savo patirtimi dalinsis žmonės, siekiantys populiarinti aplinkai draugiškesnį gyvenimo būdą Lietuvoje. Tai Vytautas Ratkevičius, Užupio šerifas ir Tymo turgelio įkūrėjas, ir Valdas Kavaliauskas, legendinis Dargužių sūrininkas, atstovaujantis smulkiųjų gamintojų asociacijai „Viva Sol“.
 

„Augant gyvenimo kokybės suvokimui, žmonės vis daugiau dėmesio kreipia ne kiekybei, o kokybei. Žmonės susimąsto, kada naudoti automobilį, kokiame būste gyventi ir, žinoma, kokį maistą valgyti. Jau pakankamai investavę į būstą ir automobilį, lietuviai pagaliau pradeda suprasti skirtumą ir maiste“, - ironizuoja vienas iš renginio dalyvių Vytautas Ratkevičius.
 
Pasak renginio svečių, Lietuvoje jaučiamas vis didesnis susidomėjimas aplinkai draugiškesniu gyvenimo būdu. Žmonės vis daugiau vartoja vietinės ir importuotos ekologiškos produkcijos, rūšiuoja atliekas ir važinėja dviračiu, tačiau ar to pakanka?
 
„Esu įsitikinusi, kad Lietuva galėtų visiškai pereiti prie ekologinės žemdirbystės ir visoje pramonėje taikyti aplinkosaugines praktikas. Gal tai skamba kaip utopija, tačiau visi kartu galime prisidėti prie jos įgyvendinimo“, - optimizmo nestokoja I. Kleinaitė.
 
Vasario 10 d. 18.00 val. „Antrame antradienyje“ – diskusija apie aplinkai draugiškesnį gyvenimo būdą, kur esame ir kur einame.
 
Prašome atkreipti dėmesį, kad vietų skaičius yra ribotas, vietų rezervacija nevykdoma.
Renginys vyks lietuvių kalba, įėjimas nemokamas.

 
 
Daugiau informacijos:
 
Šiaurės ministrų tarybos biuras
Tel. (8 5) 212 22 11
El. paštas:
www.norden.lt/2antradienis 

Rodyk draugams

Komentarai (2)

Almonas2009-02-09 21:21

Kai eina kalba apie ekologiją - greičiausiai privalu laikytis ir tam tikros dvasinės ekologijos… tad džiugu, kad prie tikslų, kurie nuosekliai Lietuvoje įgyvendinami jau 22-us metus, pastaruoju metu prisijungia vis naujos jėgos, jaunimas.
Šiuo komentaru tiesiog noriu pastebėti čia parašytą vieną netikslumą.
Iš tiesų Tymo turgų įkūrė Vilniaus m. savivaldybė. Istorija žinoma. Vilniaus m. savivaldybė prieš keletą planavo iš Pilies gatvės iškelti prekeivius ir jiems pastatė Tymo turgų.
Tačiau tie nepakluso prašymui - Tymo turgus tapo vos ne benamių lindyne…
Tad prie keletą metų Vilniaus savivaldybė kvietė Tatulos programą ten (iš aikštelės prie Žemės ūkio ministerijos) perkelti ekologiškų gėrybių muges. Tuo klauuimu buvo ne vienas susitikimas. Mes vis nesutikdavome.
Galop 2007 m. rudenį susitikime su Viniaus m. savivaldybės mero pavaduotoju (kuris išreiškė visos merijos nuostatą) buvo pasakyta, kad nuo 2008 m. mums minėtoje aikštelėje prie ŽŪM leidimas nebus išduodamas ir buvo susitarta, kad nuo 2008 m. Tatulos programos ekologiškų gėrybių rudens mugės bus perkeltos į Tymo turgų. Kaip dar vieną motyvą savivaldybė panaudojo, kad Tymo turgus jau veikia - ten jau vyksta Vilniaus savivaldybės Kaziuko mugė.
Taigi, Tymo turgų pastatė ir įkūrė Vilniaus m. savivaldybė.
Pirmoji ekologiškų gėrybių mugė Tymo turguje įvyko (t.y., kuomet išskirtinai parduodami tik ekologiški maisto produktai) 2008 m. rugsėjo 20-21 d. Ją, kaip ir buvo sutarta, organizavo Tatulos programa, kartu su Vilniaus savivaldybe (per 15 metų, kuomet Vilniuje Tatulos programa organizuoja ekologiškų gėrybių muges, tai buvo pirmoji, kuomet jos buvo surengta kartu su Vilniaus m. savivaldybe. Tas ypač gerai ir tuom, kad tuomet nereikia mokėti už renginį(kuris 1 val./70.0 Lt), nes pakanka ir kitų mokesčių).
Prieš tai, nuo 2008 m. vasaros pradžios, kiekvieną ketvirtadienį turgelius, į kuriuos greta kitų ūkių, atvyksta taip pat ir vienas, kitas ekologinės gamybos ūkis, kiek man žinoma, 2008 metais organizavo Užupio bendruomenė.
Tai iš ties pirmas atvejis, dėl to ypatingai sveikintinas, kuomet Vilniaus mieste patys žmonės suorganizavo turgų.
Esu tikras, kad jiems būtų pavykę suorganizuoti ir ekologinį turgų, tačiau čia ne jų kaltė - tiesiog šiandien yra didelis deficitas gamintojas, kuris dar ir pats tiektų maistą galutiniam vartotojui (valgytojui).
Atsiprašau Laimi, - tiesiog, kaip jau esu minėjęs, gerbdamas šią svetainę, šiek tiek papildžiau Jūsų straipsnį. Nes gerbiu tikslumą, ypač tokiuose dalykuose, kuriais visuomenė pradeda domėtis (nors negalima sakyti, kad tuos 21 metus ji buvo akla ir kurčia - tačiau lūžis, pastebiu, jau įvyko prieš keletą metų, kuomet tuo pradėjo domėtis ne tik pagyvenę žmonės, bet ir jaunimas), o informacijos dar trūksta.

Laimis Žmuida2009-02-10 01:21

Ačiū, Almonai. Savo ilgais komentarais pralenkiate šio tinklaraščio įrašus. Tai labai gerai. Nuo to šis tinklapis tik gerėja ir pateikiama tikslesnė informacija, taigi tik padėkot galiu, o ne pabart. :)

Rašyti komentarą

Tavo komentaras