BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ekologiška mityba Lietuvoje - paieškos ir atradimai

Kaip ir žadėjome, perspausdiname vieną straipsnį iš naujo EKOžurnalo “Green’as”.

Tatulos mini ekologinis turgelis PC "Europa", Vilniuje

Giedrė Biržytė

Jei nesate visiškai ramus dėl to, ką dedate į savo kūną, neignoruokite šio tylaus vidinio balso - tai gali būti jūsų bundantis ekologinis „aš”. Verčiau įsiklausykite į jį ir pažiūrėkite, kur jis gali nuvesti.

Maistas yra bene svarbiausia gyvenimo būdo dalis, lemianti mūsų sveikatos būklę ir apsprendžianti gyvenimo kokybę bei trukmę. Postūmis pradėti maitintis ekologiškai ir sąmoningai domėtis tuo, ką valgau, atsirado visai neseniai. Turint omenyje visuomenėje ir viešojoje erdvėje vykstančius pokyčius, manau, tai buvo neišvengiama. Daugėja pažįstamų ir draugų, kurie dalinasi patirtimi apie alternatyvų paieškas, džiaugiasi šviežiais ir gardžiais pirkiniais tiesiai iš ūkininkų. Anksčiau per daug nemąstydami, ką deda į pirkinių krepšelį, dabar vis daugiau tautiečių stoviniuoja prie prekių lentynų, analizuodami maisto sudėtį bei kitas etiketėse užkoduotas paslaptis. Taigi vieną dieną, susikaupus kritinei masei įvairių įspėjimų ir raginimų gyventi sveikiau ir ekologiškiau, nutariau nepagailėti laiko ir pastangų tam, kad savo įprastą maisto pirkinių krepšelį pakeisčiau ekologišku.

Ekologiško maisto beieškant

Pasiruošusi pereiti prie ekologiško maisto, išsiruošiau į artimiausią prekybos centrą atlikti ekošturmą. Esu pasiryžusi pirkti tik lietuviškus produktus ir taip remti Lietuvos ekologinį ūkininkavimą. Pirksiu sezonines gėrybes, nes pritariu teiginiui, kad tai yra vienas iš sveikos mitybos principų ir galimybė įsigyti pačias šviežiausias daržoves, vaisius, pieno produktus ir kepinius. Mano pirkinių krepšelį sudaro daugiau nei 20 pozicijų: pienas ir jo produktai (sviestas grietinė, fermentinis ir varškės sūriai, jogurtas), aliejus, grūdų produktai (rupi ruginė ir šviesi duona), kruopos (grikiai, manai, ryžiai, avižos), žirniai, mėsos gaminiai, obuoliai, šviežios daržovės, kiaušiniai, paukštiena, saldumynai, medus, arbata.

Ekologiškas maistas prekybos centruose

Pirmiausia ekologiškų produktų pabandžiau ieškoti artimiausiame prekybos centre. Deja, net ir didelės parduotuvės turi nuviliančiai mažą ekologinių maisto produktų pasirinkimą. Ekologiškų maisto produktų čia vos kelios dešimtys rūšių ir daugiausia ne iš būtiniausių produktų sąrašo. O ką daryti tiems, kurių miestelyje nėra XXL dydžio prekybos centro?

Pasiūlos skurdumu sunku atsistebėti, turint omenyje, kad 2008 m. Lietuvoje buvo sertifikuoti 2 805 ekologiniai ūkiai, iš jų 811 - gyvulininkystės, 13 - žuvininkystės ūkių. Tai beveik dvigubai daugiau nei 2004 m. Ekologinis ūkininkavimas yra sparčiausiai besiplečianti ūkininkavimo forma. Ją skatina išaugusi ekologiškos produkcijos paklausa ir, iš dalies, palanki ES bei šalies vidaus politika.

Kodėl ekologiška produkcija vartotojo nepasiekia patogiausioje vietoje - prekybos centre? Elementari ekonominė logika sufleruoja, kad prekybos centrams tiesiog neapsimoka supirkti bei realizuoti greitai gendančių ekologiškų daržovių ir vaisių. Sudėtinga užtikrinti nuolatinį ir pakankamą kai kurių produktų tiekimą iš smulkių ūkininkų. Net ir įskaičiavus beveik dvigubus antkainius, parduotuvei tokios sąnaudos neatsiperka. Turėti ekologiškų produktų skyrelį telieka prestižo reikalu. Taip pat neaišku, kodėl prekybos centrai, turėdami tiek vietos, bent kartą per savaitę neprisivilioja ekologinių ar mobilių ūkininkų turgelių? Taigi atrodo, jog laikų, kai savo ekologinį krepšelį galėsime pilnai užpildyti viename prekybos centre, dar teks gerokai palaukti.

Kol kas, prieš išsiruošdami į prekybos centrą pirkti ekologiško maisto, žvilgtelkite į parduotuvės internetiniame tinklapyje išrikiuotą ekologiškų produktų asortimentą (jį savo tinklapiuose pateikia „Rimi” ir „Iki” prekybos tinklai). Tuo tarpu vykdami į didesnę, bent dviem X pažymėtą „Maximą”, žinokite, kad ten prekiaujama „Ustukių malūno” produkcija: kruopomis, makaronais, grūdais, įvairių rūšių miltais, košėmis. Į šias parduotuves savo produkciją taip pat tiekia per 20 rūšių ekologinių daržovių ir prieskoninių žolių auginantys ūkininkai Giedrikai. Žinia, jų pasiūla parduotuvėje priklausys nuo sezoniškumo ir tiesiog sėkmės auginant derlių. Prekybos centruose taip pat galima rasti ekologiškų vaisių ir daržovių iš tolimiausių pasaulio kampelių: PAR, Argentinos ir kitų kraštų. Ar pirkti tokį kelią įveikusią gėrybę, spręskite patys. Sunkiau atsispirti tik kokiam sezoniniam gardumynui, kurio Lietuvoje dėl klimato norėdamas neužauginsi.

Prekybos centrų „eko laimikis”

Nepaisant skurdokos ekologiškų produktų pasiūlos, iš parduotuvės išeinu ne tuščiomis. Į pirkinių krepšį dėjau fermentinį sūrį „Dobilas” (beveik dvigubai brangesnį už analogišką, bet neekologišką produktą) ir jogurtą „Biola” su mėlynėmis. Tačiau pieno sau leisti įsigyti negalėjau - 4 Lt. už litrą „Dobilo” pieno - dėkui, tokia ekologija ne mano kišenei. Taip pat per brangus pasirodė ir „Vysūretos” ožkos sūris (42,49 Lt už kilogramą). Kita vertus, pasidžiaugiau, kad, pasirodo, Lietuvoje yra ožkų pieno produkcijos ir, jei leidžia kišenė, jos galima įsigyti ir didesniame prekybos centre. Bene vienintelis prekybos centre, mano manymu, pakankamas - ekologiškos duonos pasirinkimas. Jų yra net 13 rūšių, tiesa, kainuojančių bent trečdaliu daugiau nei panašaus, bet neekologiško kepinio. Perku UAB „Saimetos”, gaminančios daug rūšių ekologiškų kepinių, plikytos „Daujėnų” duonos. Ir galiausiai - susivilioju tamsiu „Rūtos” ekologišku šokoladu.
Prekybos centre taip pat pasiskolinu gerą idėją - daiginti rugiai ir kviečiai yra tikras sveikatos šaltinis, turintis daug reikalingų vitaminų. Atsimenu, juos daigindavo seneliai, o man patikdavo juos „lesioti”. Kadangi 150 g daigintų grūdelių kainuoja 2,79 Lt - nusprendžiu susirasti ekologiškų grūdų ir pati juos padaiginti. Taip pat ir prieskoninė žolelė - pipirinė, turtinga įvairių organizmui naudingų medžiagų, gražiai suželia ant palangės per kelias dienas. Kodėl nepaeksperimentavus? Galbūt ateityje mano palangė žaliuos mėtomis, bazilikais, raudonėliais - svajoju sau.

Apibendrinant ekožygį į parduotuvę, visgi turiu prisipažinti, kad likau gerokai nusivylusi dėl mažo ekoligiškų produktų pasirinkimo ir jų ieškoti prekybos centruose daugiau neketinu. Ekologiškų lietuviškų vaisių, daržovių ir kitų būtinų gėrybių paprasčiausiai ten nėra, kaip nėra ir malonumo jas rinktis - anonimiškumas lieka toks pats nejaukus ir šaltas. Keli įsigyti ekologiški produktai, matyt, išties kokybiški, tik visa bėda, kad tai negalės virsti įpročiu - ekonominiu sunkmečiu jų kainos pernelyg kandžiojasi.

Turgūs, mugės ir turgeliai:

1. „Tatula” - sertifikuota ekologija

Kol situacija yra tokia, kokia yra, tenka ieškoti alternatyvų prekybos centrams. Reikia pasidžiaugti, kad gyvuoja ilgametė VŠĮ „Tatulos programos” tradicija rengti ekologiškų gėrybių muges, o pastaruoju metu - ir mini turgelius Vilniaus mieste. Iš kiek makabriško „Tatulos” programos tinklapio (www.organic.lt) sužinau, kad „tatuliečiai” - tai ekologijos vienijami ūkininkai, bendrovės ir įmonės, siekiantys koordinuotai ieškoti prekybos rinkų savo produkcijai šalyje ir užsienyje, daryti įtaką valstybės politikai, bendradarbiauti su prekybos tinklais, šviesti visuomenę, tausoti aplinką, konsultuoti norinčius pradėti ekologinį ūkininkavimą. Veikti pradėjusiems dar prieš Lietuvos Nepriklausomybę, „tatuliečiams” priklauso daug pirmųjų šioje srityje iniciatyvų. Įsikūrusi Biržuose (Vytauto g. 38), „Tatula” savais metodais atkakliai augina ekologinio ūkininkavimo ir vartojimo kultūrą Lietuvoje.

Turgūs ir turgeliai, ieškančiam lietuviškų ekologiškų gėrybių Vilniuje

„Tatulos programos” mini ekologiniai turgeliai vyksta:

  • „Europos” prekybos centre, 1 a., Konstitucijos pr. 7 A. Kiekvieną antradienį nuo 11.30 val. iki 19 val. (arba kol bus prekių)
  • Gedimino pr. sankirtoje su A. Vienuolio g. prie Žemės ūkio ministerijos Kiekvieną trečiadienį nuo 11.30 val. iki 19 val. (arba kol bus prekių)

Turgūs, kuriuose taip pat galima įsigyti ekologiškų žemės ūkio gėrybių bei produkcijos iš sertifikuotų ūkių, vyksta:

  • „Tymo kvartale”, Užupio rajone(tarp Maironio, Aukštaičių ir Paupio gatvių) Kiekvieną ketvirtadienį nuo 15 val. iki 19 val. (arba kol bus prekių)
  • „Jeruzalės” turgelyje priešais parduotuvę „Iki”, Jeruzalės g. 17(Ūkininkų D. ir A. Giedrikų daržovės ir prieskoninės žolės) Kiekvieną antradienį ir ketvirtadienį nuo 9.30 val. Iki 13 val.

Šaltojo sezono metu (lapkričio - balandžio mėnesiais), dažniausiai kas antrą mėnesio šeštadienį, „Tatulos” mugės turėtų ir toliau vykti Vilniaus Mindaugo vidurinėje mokykloje (Mindaugo g. 9/1). Didžiosios sezoninės mugės, dažniausiai rudenį, organizuojamos Vilniuje, Panevėžyje ir Biržuose. Norint sužinoti tikslų šių renginių laiką ir vietą, reikia domėtis ir sekti „Tatulos” informaciją.

Pagaliau šiek tiek ekologinių žinių ne vilniečiams: Kaune ekologiškos produkcijos galima įsigyti Girstupio ūkininkų turguje (kasdien, tačiau produktų pasiūla - gana ribota) bei Daukanto g. (priešais Kęstučio g.) penktadieniais nuo ryto iki maždaug pietų vykstančiame turgelyje.

Pastovūs „Tatulos” „mini ekoturgeliai” jau vyksta prekybos centre „Europa”(antradieniais) bei prie Žemės ūkio ministerijos, ties Gedimino pr. bei Vienuolio g. sankirta (trečiadieniais). Čia galima įsigyti obuolių, šiek tiek daržovių, ekologinės duonos gaminių, medaus ir jo produktų bei gardžiai kvepiančių rūkytų mėsyčių. Ką tik pradėta prekiauti šviežiu (atšaldytu) ekologišku pienu, netrukus planuojama pasiūlyti ir šviežios ekologiškos varškės bei slėgtų jos sūrių. Nors pasirinkimas kuklus, išties ekologinio turgelio atmosferą kuria entuziastingai nusiteikę prekiautojai bei pirkėjai, nepraleidžiantys progos įsigyti sveikų gardėsių.

Tymo turgelis Vilniuje

2. „Tymo” turgelis

Ketvirtadienį išsiruošiu į dar vieną vietą, kurioje kaip tik šią savaitės dieną galima įsigyti ekologiškų maisto produktų - Vilniaus Tymo turgelį. Centre šurmuliuojantis įvairių gėrybių turgelis traukia miestiečių ir svečių dėmesį. Projektas užgimęs praeitais metais įgauna pagreitį - apie 50 ūkininkų bei kitų prekeivių siūlo savo prekes. Yra tikrai nemažai rūšių maisto produktų: nuo mėsos iki žolelių arbatos. Galima rasti ir visokių įdomybių - lietuvių gaminami prancūziški sūriai, indiški vegetariniai pyragėliai ir saldumynai, džiovintos, marinuotos bei raugintos įvairiausios daržovės (net česnakai ar porai), kitos įdomybės.

Jau raibsta akys. Juolab, kad susigaudyti, kuris produktas yra ekologiškas, kuris ne, gana sunku. Reikia akylai skaityti sertifikatus, pakabintus kur nors netoli prekiaujančio ūkininko autobusiuke ar ant prekystalio. Iš tiesų, produktų iš sertifikuotų ekologinių ūkių Tymo turguje yra mažuma. Pavyzdžiui, ekologiškos plikytos ruginės duonos „Rugelis” kilogramas kainuoja 7 Lt, ekologiški obuoliai - 4 Lt už kilogramą, ekologiškų bulvių kilogramas - 2 Lt, svogūnų, burokų ir morkų - po 3 Lt. Tai nėra pigiausia ekologinė produkcija, kurią galima įsigyti Vilniuje. Be to, čia net ir neekologiškų produktų kainos žymiai aukštesnės nei paprastame turguje.

Nusprendžiu praplėsti pirkinių krepšelį, nes dideliam savo džiaugsmui, čia randu pardavėją, prekiaujantį itin retomis gėrybėmis: ekologiškais rupiais ruginiais miltais - 3 Lt už 1,5 kg pakuotę, kviečių ir rugių grūdais daiginimui (2 Lt už kilogramą), avižų kruopomis - 3,50 Lt (800 g pakuotė), žirniais - 4 Lt už kilogramą, pupelėmis - 10 Lt už kilogramą, linų sėlenomis - 3 Lt (300 g), kmynais - 2 Lt (100 g.). Viskas - žemės ūkio kooperatyvo „Ekokraštas” produkcija. Tai pat čia nusiperku sveikuolių itin vertinamo lietuviško linų sėmenų aliejaus (11 Lt už 250 ml), marinuotų burokėlių (3 Lt už 0,5 l), ir žolelių arbatų.
Grįždama namo pilnu krepšiu skanumynų, mąstau, jog Lietuvoje yra nemažai ekologinio maisto -tik reikia jį susirasti.

3. Mobilūs ūkininkų turgeliai

Penktadienį, priešais Savanorių prospekte esantį prekybos centą „Maxima” išvydau tikrą sujudimą. Apie 10 išrikiuotų autobusiukų ir žmonės eilutėse ar jau grįžtantys su krepšiais. Paaiškėjo, kad tai nauja LR Žemės ūkio rūmų iniciatyva - mobilieji ūkininkų turgeliai. Šiuo projektu siekiama padėti ūkininkams realizuoti savo produkciją, ją be tarpininkų parduodant tiesiai vartotojui. „Ūkininkas pas vartotoją” principas iš tiesų puikus. Ir nemanykite, kad turgelyje prekyba vyksta vangiai. Norint gauti pieno produktų, reikia nepatingėti išsiristi iš lovos anksčiau, nes juos išperka beveik akimirksniu. Eilutė rikiuojasi prie obuolių, duonos kepinių, kalakutienos, suvalkietiškų rūkytų mėsos gaminių. Tiesa, šis turgelis nepretenduoja į ekologinio vardą. Tačiau labai nudžiungu jame radusi J. Komarovskio ekologinio pieno ūkio autobusiuką su gardžiais varškės sūriais (15 Lt/kg), varške (15 Lt/kg), grietine (10 Lt/kg) ir pienu - 2 Lt/l. Sakykite, ar gali būti geriau?

Šiuo metu mobilieji turgeliai, kuriuose ūkininkai prekiauja savo užauginta ir pagaminta produkcija, veikia net 15 vietų Vilniuje, nuo 11:00 val. iki 19:00 val.:

Antradieniais:
Karoliniškių J. Povilaičio g. 20, prie parduotuvės „Iki”
Fabijoniškių S. Stanevičiaus g. 42, prie parduotuvės „Maxima”
Šnipiškių Konstitucijos pr. 12

Trečiadieniais:
Lazdynų Erfurto g. 29, prie parduotuvės „Iki”
Šeškinės Gelvonų g. 35, prie parduotuvės „Maxima”
Žirmūnų Žirmūnų g. 67

Ketvirtadieniais:
Pilaitės Vydūno g. ir Karaliaučiaus g. sankirta
Justiniškių Taikos g. 162A, prie parduotuvės „Maxima”
Pašilaičių Medeinos g. 8, prie parduotuvės „Rimi”

Penktadieniais:
Naujamiesčio Gedimino pr., prie Žemės ūkio ministerijos
Vilkpėdės Savanorių pr. 44, prieš parduotuvę „Maxima”
Verkių Jeruzalės g. 17

Šeštadieniais:
Žirmūnų Žirmūnų g. 2, prie parduotuvės „Iki”
Antakalnio Antakalnio g. 59, šalia poliklinikos
Žvėryno Sėlių g. 54, prie parduotuvės „Iki”

Tuo iniciatyva ketina neapsiriboti. Renkama ir formuojama komanda tolesnei mobiliųjų ūkininkų turgelių plėtrai Vilniuje, formuojamos naujos mobilios ūkininkų turgavietės Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje. Taigi besidomintiems rekomenduoju sekti informaciją LR Žemės ūkio rūmų tinklapyje (www.zur.lt).

Beje, kartu su Lietuvos šeimų ūkininkų sąjunga Kaune rengiami tradiciniai savaitgalio ūkininkų turgeliai, kuriuose prekiaujama Lietuvos ūkininkų užauginta ir pagaminta produkcija. Jie vyksta Kauno pilies teritorijoje, šalia restorano „Žemyn upe”, kiekvieną šeštadienį nuo 9:00 iki 16:00 val.

Specializuotos ekologiškų produktų parduotuvės:

1. Antakalnio g. 78

Po trijų dienų ekologinio maisto paieškų mano pirkinių krepšelis vis dar pustuštis. Prisipažinsiu, užsidegimą maitintis vien ekologiniais produktais šiek tiek vėsina išbarstytos, nepastovios jų prekybos vietos ir kintantis, kartais tiesiog mažas produktų pasirinkimas. Juolab, kad „paprastame” turgelyje ant prekystalio guli nors ir eko ženklu nepažymėtos, tačiau taip pat gardžiai atrodančios ir kvepiančios, nuoširdaus ūkininko siūlomos, gėrybės. Tokia situacija Vilniuje, o jei būčiau mažesnio miestelio ar netgi kaimo gyventoja, argi sunku būtų surasti tvarkingai auginamos karvutės pieno ar namuose spausto sūrio? Gal ir sertifikatas tada nerūpėtų? Gal nebeaktualūs taptų ir daugelis miestiečius kamuojančių rūpesčių dėl maisto kokybės? Galbūt lietuviai, gyvenantys arčiau gamtos, vis dar ragauja tikrus bei sveikus marinuotus, rūkytus, kitaip išlaikytus ir pagamintus gardumynus?

Taip svarstau mindama į Antakalnio gatvę. Jos 78 numeriu pažymėtame name nuo 2007 metų veikia specializuota ekologinių produktų parduotuvė - „Ekologiški produktai”. Įžengusi į nedidelę parduotuvėlę, akimirksniu atpažįstu keliose vietose jau matytų duonos rūšių, taip pat „Ustukių malūno” miltų, kruopų ir grūdų. Prekystalyje išdėlioti minėti „Vysūretos” ožkų pieno produktai, Petronių kaimo sviestas ir kiti pieno produktai, medus, aguonų pyragas bei kiti saldėsiai, yra ką pasirinkti iš A.Žilienės IĮ šaltai rūkytų mėsos gaminių. Galima įsigyti ir pagrindinių daržovių, bei, pagaliau, kitur neregėtų ekologiškų kiaušinių iš A.Gelažiaus ūkio. Greta maisto produktų rikiuojami populiarios ekologiškos buitinės chemijos produktai. Nudžiungu išvydusi lietuvišką indų ploviklį „Garstukas”. Susigundau išmėginti.

Vis dėlto, turiu prisipažinti, kad nuvargusios po ekologinių produktų medžioklės, manęs maloniai nenuteikė ekologinės parduotuvėlės atmosfera. Gal griežtai vertinti ir nederėtų, juk sunkmetis. Bet norėjosi su gerbiama pardavėja pabendrauti apie ekologinės produkcijos subtilybes, tačiau į prekybą parduotuvėlėje žvelgiama formaliai. Beje, neišsiilgusiems bendravimo bei taupantiems laiką, ši parduotuvė siūlo prekes įsigyti internetu (www.ekologiskiproduktai.lt).

Apibendrindama patirtus įspūdžius, konstatuoju, jog visgi gerai, kad yra tokia mažytė parduotuvėlė, kurioje visada rasi būtiniausių ekologiškų maisto produktų, be to jos darbo laikas ir vieta pastovūs. Tik šiek tiek gaila, kad toks platus lietuviškų ekologiškų produktų asortimentas siūlomas tik vienoje iš kelių ekologiškų produktų parduotuvėlių.

2. Ekologiškų produktų parduotuvėlės

Galiausiai, kad susidarytų pilnas ekologinis žemėlapis, nusprendžiu perbėgti paskutines vietas, kurių asortimente tikiuosi rasti bent keletą lietuviškų. Pradedu nuo Šv. Stepono gatvės 6-ame name įsikūrusios ekologiško bei biodinaminio maisto ir kitų gėrybių parduotuvėlės „Žalia žalia”, vėliau bėgu į Užupio g. 4, esančią vien ekologiškos produkcijos parduotuvėlę „Holos” (kurią dabar galima rasti ir naujajame „Alfa” prekybos centre, Gerulaičio g. 1), vėliau kulniuoju iki ekologiškų bei ajurvedinių produktų parduotuvės „Sveiki produktai”, įsikūrusios Pilies g. 16 (šio tinklo parduotuves taip pat galima rasti Vilniuje: Jakšto g. 9 bei prekybos centre, „Panorama”, Saltoniškių g. 9; Klaipėdoje: prekybos centre ,,Studlendas”, H. Manto g. 84; Kaune: prekybos centre „Akropolis”). Na ir pagaliau aplankau ekologiško maisto parduotuvę „Eko eko”, įsikūrusią prekybos centre „Maxima” - Mindaugo g. 11 (kita jų parduotuvė yra Vilniaus Centrinėje universalinėje parduotuvėje, 5-ame aukšte, Konstitucijos pr.16).

Kiekvienoje iš jų rikiuojasi „ekofilų” pamėgtos užsienietiškos kosmetikos bei buities priežiūros priemonės. Taip pat galima rasti retesnių, bet kai kam labai reikalingų dalykų: maistelio kūdikiams, ekologiškų sauskelnių, rūbelių vaikams. Žinoma, tokių dalykų kainos nėra mažos.

Ir nors šiose parduotuvėse praktiškai nėra produktų iš mano būtinųjų produktų sąrašo, jose galima rasti to, ko Lietuvoje nėra ir, matyt, nebus gaminama: kavos, įvairių egzotinių arbatos rūšių, cukraus, druskos, retesnių prieskonių, padažų ir pagardų, konservuotų skanėstų, sultinių, džemų, džiovintų vaisių ir riešutų. Taip pat nemažas pasirinkimas įvairiausių aliejų (taip pat ir eterinių), makaronų, džiūvėsėlių, sausainių, šokoladų ir kitų skanumynų. Įprastam mitybos krepšeliui paįvairinti tikrai verta pasiūla. Taupantiems laiką, rekomenduoju apsilankyti šių parduotuvių interneto svetainėse, kuriose galėsite išsianalizuoti asortimentą, akcijas, naujienas, tikslią vietą (www.zaliazalia.lt), o gal net ir užsisakyti produktų internetu (www.ekoeko.lt, www.holos.lt, www.sveikiproduktai.lt ).

Lietuviškos produkcijos, deja, yra labai mažai. Pavyzdžiui, minėtoje „Eko eko” parduotuvėje galima įsigyti nemažai „Ustukių malūno” produkcijos. Įdomu ir netikėta parduotuvės lentynose rasti „Pilnų namų bendruomenės” įvairiausių žolelių arbatos rūšių. „Sveikuose produktuose” puikuojasi lietuviški žirniai, kmynai ir medus, o parduotuvėje „Žalia žalia” galima nusipirkti lietuviškų „duoniukų”. Na o besiplečianti parduotuvė „Holos” rudeniop visgi planuoja bei žada išplėsti savo asortimentą šviežiomis ekologiškomis gėrybėmis (vaisiais, daržovėmis, pieno produktais ir t.t.) tiesiai iš Lietuvos ūkių.

Belieka tik stebėti, kaip toliau klostysis specializuotų eko-parduotuvėlių likimai ir kokius visuomenės pokyčius jos atspindės.

Eksperimento rezultatai arba kuo gali baigtis noras maitintis ekologišku maistu

Išsikėlusi tikslą savo įprastą maisto produktų krepšelį pakeisti vien lietuvišku ekologišku, sugaišau net savaitę, vietoj maždaug valandą trunkančio įprastinio apsipirkimo prekybos centre. Nusiplūkiau ir jaučiuosi atlikusi didelį darbą, interneto ir draugų pagalba suradusi bene visas vietas Vilniuje, kuriose prekiaujama ekologiška produkcija.

Tuo tarpu, noriu pabrėžti, kad laiko sąnaudos toli gražu nėra pagrindinis mano eksperimento rezultatas. Juolab, kad vieną kartą viską išsiaiškinus, kitą kartą bus lengviau. Didžiausias įspūdis - patirtys, atvėrusios kelią kūrybiškam požiūriui į maitinimąsi ir vartojimą, įdomesnė kasdienybė, savarankiško ieškojimo ir atradimo džiaugsmas. Nepaprastai smagu kas rytą apžiūrėti ant palangės dailiai želiančius pačios sodintus baziliko, mėtos ir pipirnės želmenėlius, dėmesingai drėkinti daigus leidžiančius kviečių ir rugių grūdelius.

Labai džiugina atrastas didelis ir, tikiu, augantis būrys bendraminčių, kuriems rūpi kitoks gyvenimo būdas: sveikesnis, atsakingesnis, asmeniškesnis ir labiau tausojantis aplinką. Nuoširdžiai žaviuosi ūkininkais, išdrįsusiais su gamta bendradarbiauti kur kas lygesniais pagrindais, tikint ja, o ne siekiant iš jos pasipelnyti. Taip norėtųsi, kad gyvuotų jau dabar man tarsi gerais draugais tapusios „Ustukių malūno”, „Saimetos” įmonės ir atskirų ūkininkų ūkiai. Tai jų dėka ateina labai teisingas, bet iki tol retai patirtas jausmas - dėkingumas už maistą, kurį valgau.

Taip, ekologiška produkcija yra šiek tiek brangesnė. Tačiau esmė yra pasirinktame gyvenimo būde. Jis turi derėti su išpažįstamomis vertybėmis. Todėl labai džiaugiuosi ekologiško maisto pagalba galėdama kurti vientisesnį savo būvį, kuriame viskas, net maistas, turi tikrąja savo vietą.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (2)

Rūta2009-09-29 13:56

Ekologisku prekiu stendas yra ir Hales turguje, prie zalios mesos ir zuvies. Jie turi rukytos mesos, dewsru ir kruopu, darzoviu, arbatu, medaus…

Solveiga2009-10-11 19:00

As taip pat jau keli menesiai kaip perkuosi ekologinius mesos gaminius Hales turgaus ekologiniame skyrelyje. Puikus aptarnavimas ir gaminiai skanus :))

Rašyti komentarą

Tavo komentaras