BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Durpininkai teigia, kad padidinti mokesčiai juos žlugdo

Durpių gamybos įmonių teigimu, padidinti mokesčiai už gamtos išteklius brangins produkciją, o norintys durpininkystės šaką plėtoti investuotojai rinksis ne Lietuvą. Jie verčiau pasirinks kitas kitas Baltijos šalis, kur apmokestinimas mažesnis. Gamintojai jau siekia, kad valdžia durpių gavybą atpigintų.

Maždaug 6 procentus Lietuvos teritorijos užima durpynai - keliskart mažiau nei jų turi latviai ir estai. Plotai durpėms kasti ribojami, nes pelkynai reguliuoja vandens režimą, durpynuose gausu retų augalų ir gyvūnų.

„Kiekviena nukasta pelkė - tai konkrečios sistemos sunaikinimas. Galima kalbėti apie galimybę atstatyti ekosistemą, bet tai sudėtinga, brangu ir jos visiškai atstatyti vis tiek nepavyks”, - aiškino Aplinkos ministerijos Žemės gelmių skyriaus vyriausiasis specialistas Jonas Karpavičius.

Durpių gamybos įmonės kasmet sumoka nuo 1,5 iki 2 milijonų litų už gamtos išteklius. Valstybės mastu tai nedideli pinigai. Neseniai Seimas šį mokestį padidino tris kartus - iki 2 litų už kubinį metrą.

„Patvirtinti mokesčiai - beveik kaip Vokietijoje. Lenkijoje jie kiek mažesni. Bet negalima lyginti Lietuvos ir Vokietijos, nes Lietuva - Europos pakraštys, produkciją reikia transportuoti. Mes ieškosime kompromiso ir sieksime, kad jie būtų sumažinti”, - sakė Durpių įmonių asociacijos prezidentas Giedrius Kavaliauskas.

Didžioji dalis durpių, iš jų pagaminus įvairių substratų, eksportuojama. Skaičiuojama, kad Lietuvoje sutelkta dešimtadalis visos Europos Sąjungos durpių pramonės.

„Lietuva turi galimybę geriau panaudoti išteklius ir padidinti eksportą, įsitvirtinti pasaulio rinkose. Tačiau drastiškas mokesčių padidinimas vers mažiau investuoti Lietuvoje ir galbūt pasukti į Latviją, kur šie mokesčiai mažesni”, - įžvelgė Europos durpių ir auginimo terpės asociacijos pirmininkas Norbertas Stebelsas.

Dvidešimt Lietuvos įmonių kasmet iškasa maždaug 0,5 milijono tonų durpių. Tai - kelis kartus mažiau nei sovietiniais laikais.

Europos Sąjunga griežčiau reglamentuoja durpynų apsaugą, nes dalis šalių jų turi nedaug.

Tuo tarpu suomiai, švedai, turtingi durpynų, daugiausia perka iš Estijos ir kitų šalių atvežtas durpes.

Salomėja Pranaitienė
LTV „Panorama”

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (2)

Darius2012-03-30 07:15

Pamiršot paminėti, kad sakė jog Lietuva pagamina net 10 % ES-27 durpių produkcijos. O tai gerbiamieji yra LABAI DAUG. Eilinį kartą grašius mokantys verslininkai (konkrečiai turiu galvoje už naudingąsias iškasenas) kelia vajų. Kas tie 1,5 mln. litų net ir Lietuvos mastu, kai eiliniai seimo rinkimai kainuoja kone 7 mln. Ar bent pamąstyta apie ekologinę pusę tu pelkių, kokia gausa rušių jose tarpsta, o dėl GĖLO VANDENS (kurio pasaulyje su kiekviena diena vis mažėja) sankaupų? Juk esam pasirašę Ramsaro sutartį dėl pelkių saugojimo, tad saugokim jas o ne visą gėrį iš šalies eksportuokim. Toje pačioje Vokietijoje LABAI jos saugomos būtent dėl gėlo vandens saugojimo.

saulius2012-03-31 09:10

Per 20 metų pažinom visi kapitalistus.Jiems reikia per metus uždirbti 300 proc.pelno,jeigu mažiau pradeda verkti,kad dirba nuostolingai.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras