BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Dubysos regioniniame parke tirtas šaltinių vanduo

Sena lotynų patarlė teigia: „pažvelk į vandens lašą ir tu pamatysi visą pasaulį”. Nuo vandens kokybės priklauso mūsų sveikata. Pradedant naudoti nežinomo šaltinio vandenį, jį būtina ištirti. Lietuvos geologijos tarnyba šiais metais atliko keturių Dubysos regioninio parko teritorijoje trykštančių šaltinių vandens tyrimus.

Geriamajame vandenyje leidžiama nitratų koncentracija ne didesnė kaip 50,0 mg/l, o kūdikių maistui - ne daugiau 10,0 mg/l. Palyginimui: Ariogalos šaltinėlyje nitratų kiekis - 6,0 mg/l, Maironių (Kelmės rajonas) 16 mg/l, Ugionių tik 4,0 mg/l, Betygalos Šv. Jono šaltinio vandenyje - 44,0 mg/l. Nitritų nerasta nei vieno šaltinio vandenyje.

Nitratais ir nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos, tačiau tokį vandenį gerti pavojinga. Klaidinga manyti, kad virinant vandenį nitratai ar nitritai sunaikinami. Priešingai - jų koncentracija vandenyje padidėja, nes virinant išgaruoja dalis vandens.

Šaltinių vanduo nuo seno laikytas šventu. Mokslininkai yra nustatę, kad gydomieji vandenys turi didelį neigiamą potencialą, antioksidacinių savybių. Išgėręs tokio vandens žmogus tikrai gali pasijusti geriau.

Ypatingai tyras Dubysos pakrantėje trykštantis Ugionių šaltinio vanduo. Nuo seno tikima, kad čia apsireiškusi švenčiausioji mergelė Marija, todėl šio šaltinio vanduo ne veltui laikomas šventu ir turinčiu gydomųjų galių. Jo vandeniu žmonės plovė skaudančias akis, žaizdas, akmenukais iš šaltinio dugno trynė geliančius sanarius.

Žmonės, keliaudami pro Ariogalos šaltinėlį trykštantį iš šlaito prie senojo Žemaičių plento, dažnai sustoja atsigaivinti, atsigerti ir įsipilti kelionei tyro vandens. Šaltinėlis trykšta žiemą ir vasarą. Čia visada pilna žmonių su bidonėliais ar net didesnėmis talpomis. Šio šaltinio lankytojai giria vandenį dėl jo skaidrumo, nedidelio kalkingumo. Sakoma, kad iš šaltinio vandens verdama arbata, kava ar gaminama gira yra ypatingo skonio.

Legendomis apipintas ir Maironių šaltinis (Kelmės rajonas). Šaltinis yra gana žemoje vietoje, netoli koplytėlė su mitologiniu akmeniu.

Lelyko upelio slėnyje, netoli Betygalos trykšta Šv. Jono (Gaivučio) šaltinėlis. Vandens srovė išteka iš akmeninio būsto. Jį savo jėgomis 1991 metais sutvarkė Raseinių miesto garbės pilietis Antanas Juška. Šiais metais buvo atnaujinta šaltinėlio aplinka, įrengta atminimo lenta, informacinis stendas ir automobilių stovėjimo aikštelė.

Dubysos regioninio parko direkcijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras