BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Didėja galimybės priduoti išrūšiuotas atliekas

Laikai, kai išrūšiuotos atliekos ir antrinės žaliavos buvo priimamos tik garažuose ir gamyklų teritorijose jau praeityje. Jau treti metai, kaip Pakuočių tvarkytojų asociacija Lietuvoje vysto gyventojams skirtą atliekų supirkimo sistemą. Vilniuje prie prekybos centrų įsteigti supirkimo punktai 2010 metais virto gražiais “EKO taškais”.

2010 metų antroje pusėje buvo atidaryti devyni “EKO taškai” Kaune ir šiuo metu kartu su sostinės tinklu jau veikia 23 vienkartinio ir daugkartinio naudojimo taros supirktuvės. Taip pat organizuojamas ir pakuočių atliekų surinkimą iš restoranų ir barų, veikia mobilus “EKO taškas”, superkantis pakuočių atliekas iš mažesnių gyvenviečių. Sistema orientuojama į plėtrą ir sistemingai plečiamas supirktuvių tinklas, planuojama pradėti veiklą Šiauliuose, Panevėžyje ir kituose Lietuvos miestuose. Tačiau praėjusieji metai buvo ir kokybinės plėtros etapas.

Siekiant paskatinti žmones aktyviau rūšiuoti ir priduoti atliekas, 2010 metais keitėsi supirktuvių tinklo įvaizdį. Buvo sukurtas “EKO taškas”, supirkimo punktai pasidarė stilingesni, gražesni. Žmonėms pasidarė aišku - kad tai ne antrarūšiai kioskai, o ekologiško gyvenimo būdo dalis, kuri turi tapti kasdienybe. Šiuose punktuose jau galima palikti ne tik pakuočių atliekas, bet ir makulatūrą, nebenaudojamą elektros ir elektroninę įrangą, panaudotus galvaninius elementus.

Viena iš pagrindinių “EKO taško” idėjų - sudaryti vartotojams sąlygas kuo didesnį atliekų kiekį priduoti vienoje vietoje. Todėl planuojama, kad supirkimo punktų priimamų atliekų asortimentas plėsis. Šiuo metu supirktuvės daugiausia superkami stiklo buteliai, stiklainiai, stiklo duženos, PET buteliai nuo gaiviųjų gėrimų ir alaus, aliumininės gėrimų skardinės, apyvartinė stiklinė alaus tara, makulatūra.

Pakuočių atliekų supirkimo sistemą taip pat palaiko ir skatina gėrimų pramonę vienijantis ABBI susivienijimas. Kaip teigia ABBI prezidentas Romas Apulskis, pakuočių atliekų surinkimas - viena iš susivienijimo (klasterio) įgyvendinamų socialinės atsakomybės krypčių. Todėl ši veikla susivienijime bus skatinama. Pakuočių tvarkytojų asociacija, taip pat viena iš susivienijimo narių, šiais metais pradeda vykdyti visuomenės informavimo apie pakuočių atliekų tvarkymą projektą.

“Bus vedami seminarai mokyklose, numatyta eilė visuomenės informavimo veiksmų spaudoje, televizijoje, radijuje, internete, lauko reklamos priemonėse” - teigia Romas Apulskis. Pasak jo, visuomenė turi suprasti, kad perdirbimui tinkamos atliekos yra ne šiukšlės, jų negalima išmesti, nes jos teršia gamtą ir guli nesuirę šimtus metų. “Už sąvartynų įrengimą jau susimokėjome vieną kartą - visi pajutome mokesčių didinimą. Tai tie patys mūsų - Lietuvos gyventojų pinigai. O jei sąvartynus beatodairiškai užkimšime perdirbimui tinkamomis antrinėmis žaliavomis - greitai susimokėsime ir antrą kartą. Rūšiuodami atliekas žmonės išloštų ir finansiškai, ir būtų išsaugota švaresnė aplinka” - tikina ABBI prezidentas.

Supirkimo taškuose superkamos atliekos:

Atliekų rušis                                                  Kaina
Skaidrus (baltas) stiklas ir duženos              14 ct/kg
Spalvotas stiklas ir duženos                         14 ct/kg
PET buteliai                                                   14 ct/vnt
Aliuminio skardinės                                      14 ct/vnt
Apyvartinė stiklinė tara                                 14 ct/vnt
Makulatūra                                                    14 ct/kg
Buitinės technikos atliekos                           Priimama nemokamai
Galvaniniai elementai (elektros baterijos)     Priimama nemokamai

Vilniaus miesto savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras