BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Dėl išskirtinių produktų ženklinimo spręs patys gamintojai

Produktui išskirtinumą suteikiantis užrašas „be jokių E” yra klaidinantis vartotoją, nes negalima nurodyti kaip išskirtinumą tai, ko paprastai nededama ar negali būti įdėta į maisto produktus. Taip vieningai nutarė praėjusią savaitę į paskutinį posėdį Žemės ūkio ministerijoje susirinkusi darbo grupė, kuri jau netrukus žemės ūkio ministrui Kaziui Starkevičiui pateiks šį ir kitus apibendrintus pasiūlymus dėl išskirtinumą produktui suteikiančių nuorodų naudojimo gairių.

Pastaruoju metu įvairiose žiniasklaidos priemonėse paskleista informacija vartotojus privertė susirūpinti dėl maisto produktų gamyboje vartojamų maisto priedų poveikio sveikatai. Gamintojai, siekdami padidinti savo gaminių konkurencingumą, jų etiketėse pradėjo žymėti, jog gaminant nepridėta maisto priedų, kurie paprastai naudojami gaminant tokius produktus. Susirūpinus, ar informuodami apie išskirtinį produktą gamintojai neperlenkia lazdos, iš įvairių institucijų ir gamintojų organizacijų atstovų suburta darbo grupė išanalizavo laboratorinių tyrimų rezultatus, mokslo institucijų, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos patikrinimų rezultatus ir kitų šalių pateiktus duomenis.

Darbo grupė konstatavo, kad visi rinkoje parduodami maisto produktai, pagaminti laikantis teisės aktų reikalavimų, yra tinkami vartoti ir nesukelia pavojaus visuomenės sveikatai, o teiginių „Be E”, „Be jokių E” vartojimas yra tik reklamos elementas. Siekiant, kad nebūtų klaidinami vartotojai, nutarta, kad būtų teisinga atsisakyti teiginių „Be E”, „Be jokių E”, nes nenurodomas faktas, kad galutiniame gaminyje vis dėlto yra natūralios kilmės medžiagų, pagal savo cheminę formulę tapačių sintetiniams maisto priedams, ženklinamiems raidėmis E. Gamintojas negali užtikrinti, kad tokių medžiagų nebūtų galutiniame produkte.

Gamintojai, maisto produktų gamybai nenaudojantys tokiems produktams būdingų maisto priedų ir užtikrinantys, kad jų nėra galutiniame produkte, etiketėse galės nurodyti, kad produkte nėra tam tikro maisto priedo ar priedų grupės. Tačiau tokiu atveju jie prisiims visišką atsakomybę, jei kontrolės metu bus nustatyti vienų ar kitų priedų likučiai.

Išskirtinio produkto gamintojai etiketėje galės nurodyti, kad jį gaminant nebuvo pridėta konkrečių maisto priedų tik tuomet, jei akredituotoje laboratorijoje bus ištirti tokių produktų etaloniniai mėginiai ir užtikrintas visiškas gamybos proceso atsekamumas, kad, reikalui esant, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai galėtų pateikti įrodymus apie nenaudotus maisto priedus. Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, tokie gamintojai nebus baudžiami, jeigu patikros metu produktuose bus rasta natūralių medžiagų, identiškų maisto priedams, kiekiai, neviršyjantys etaloniniuose mėginiuose nustatytų kiekių.

Sveikatos apsaugos ministerija dar kartą pabrėžė norinti akcentuoti, kad išskirtinis ženklinimas jokiu būdu nereiškia, kad produktai be E ar konservantų yra sveikesni. Maisto priedas - tai medžiaga (ar medžiagų mišinys), kuri, nebūdama maistu ar maisto sudėtine dalimi, sąmoningai dedama į maistą technologinio proceso metu, siekiant suteikti maistui pageidaujamų juslinių ar kitų technologinių savybių. Į maistą dedami tik teisės aktų leidžiami maisto priedai bei maistinės medžiagos, atitinkančios nustatytus kiekio, grynumo, vartojimo sąlygų bei kitus reikalavimus.

Darbo grupėje karštos diskusijos kilo aptariant terminą, iki kada gamintojai dar galės naudoti senąsias produktų etiketes, ant kurių tebesipuikuoja užrašas „be jokių E”. Kai kurie gamintojai, turintys nemažai tokių etikečių atsargų, siūlė net pusės metų pereinamąjį laikotarpį, tačiau tam griežtai pasipriešino viceministras A.Macijauskas, pabrėžęs, kad šis terminas tegalėtų būti mėnuo ar keli mėnesiai. O Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba įspėjo, kad, nepaisant bet kokio sutarto termino, išskirtinių gaminių kontrolė vis tiek bus vykdoma. Gamintojų organizacijų atstovai teigė gerai suprantantys, kad bet kuris rinkos dalyvis, pažeidęs nerašytą etikos kodeksą ir klaidingai žymėdamas išskirtinį produktą pats sau prisidarytų didelių nemalonumų.

Posėdžio metu vis realesnius kontūrus įgavo ir idėja apie visuomeninę organizaciją, kuri galėtų sertifikuoti produktus be maisto priedų ir dėti savo ženklą. „Tokiu būdu nereikėtų jokių išskirtinių ženklų, nes visiems gaminiams jis būtų bendras. Ir vartotojas žinotų, kad produktas yra saugus ir patikimas”, - kalbėjo gamintojai, neabejojantys, kad tokios organizacijos sukūrimas ateityje yra visai realus.

Žemės ūkio ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras