BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Daugėja mokslinių įrodymų apie neigiamą genetiškai modifikuotų pasėlių ir maisto produktų poveikį

adverse impacts

Minint 11-ąsias Bt medvilnės oficialaus įteisinimo Indijoje metines, Indijos be GMO koalicija (Coalition for a GM Free India) išleido daugiau nei 400 paskelbtų mokslinių darbų, rodančių neigiamą genetiškai modifikuotų pasėlių/ maisto produktų poveikį, rinkinį.

Minint 11-ąsias Bt medvilnės oficialaus įteisinimo Indijoje metines, Indijos be GMO koalicija išleido mokslinių darbų rinkinį, pavadintą „Neigiamas transgeninių pasėlių/maisto produktų poveikis: mokslinių nuorodų ir santraukų rinkinys“ (Adverse impacts of transgenic crops/foods. A Compilation of Scientific References with Abstracts), kuris parodo, kad vis daugėja įrodymų apie neigiamą genetiškai modifikuotų pasėlių ir maisto produktų poveikį įvairiose srityse.

„Kol [Indijos] vyriausybė nesivaržo netgi Parlamente paskelbti, jog nėra jokio neigiamo genetiškai modifikuotų pasėlių/maisto produktų poveikio, išleidus šį rinkinį tikimės, kad GMO šalininkai nustos kvailinti visuomenę. „Tai jokiu būdu ne išsamus rinkinys, bet tik iliustruojantis sąrašas“, – sakoma Koalicijos pareiškime. „Šios gyvos, neatšaukiamos technologijos poveikį įvairioms sritims (kiek įmanoma, nes vis dar labai trūksta tyrimų, taip pat ir ilgalaikių bei atliktų nepriklausomų mokslininkų) politikai ir piliečiai turi suprasti prieš išleidžiant genetiškai modifikuotus organizmus į aplinką, ypač dideliu mastu.“

„Diskusiją dėl GM pasėlių nuolat aštrina teiginiai, kad nepritarimas GM augalams kyla dėl „neprotingų emocijų“ ar „neišmanymo“ ir kad nėra neigiamo technologijos poveikio „mokslinių įrodymų“. Tačiau realybė yra ta, kad yra daug mokslinių įrodymų, rodančių problemas su GM pasėliais. Keli moksliniai darbai taip pat nurodo, jog reikalingi tolesni, išsamūs tyrimai.

„Tačiau mes norėtume pakartoti, kaip ir visada, kad GM augalai nėra vien techninis klausimas. Tai yra daug platesnis ir gilesnis klausimas, kurį pramonė ir GM šalininkai nori mokslo vardu apriboti. Šiame kontekste mes norime parodyti, kad yra pakankamai įrodymų prieš šią technologiją netgi toje srityje“, – teigia Koalicija.

„Norėtume pabrėžti, kad „šie tyrimai egzistuoja nepaisant stipraus pasipriešinimo nepriklausomiems GM augalų tyrimams (nesuteikiant galimybės gauti GM sėklų, neleidžiant publikuoti nepalankių rezultatų, nepalankių darbų puolimo) dėl intelektinės nuosavybės teisių sukuriamų kliūčių, kompanijų, kurioms priklauso technologija, priešinimosi ir negailestingo puolimo, šmeižimo bei grasinimų nepriklausomiems mokslininkams, kurie nustatė neigiamą šios technologijos poveikį. Tai iš tikrųjų reiškia, kad jei būtų leidžiami laisvi ir nepriklausomi GM pasėlių tyrimai, daug daugiau tokių tyrimų išvystų dienos šviesą“, – sakė Sridharas Radhakrishnanas, Indijos be GMO koalicijos narys.

„Šiuo rinkiniu bandoma pristatyti konkrečiose srityse esančius įrodymus, pavyzdžiui, molekulinio lygmens nestabilumą ir nenuspėjamumą, sukeltą genų inžinerijos proceso; poveikį sveikatai, sukeliamą atskirų genų, taip pat ir GMO, o taip pat dėl cheminių medžiagų, naudojamų su tam tikrais GMO; poveikį aplinkai poveikio biologinei įvairovei, dirvožemiui, kenkėjams ir ligoms požiūriu, poveikį netiksliniams organizmams, „superpiktžolių“ sukūrimą ir t. t.“, – teigė Kavitha Kuruganti, Indijos be GMO koalicijos narė, kuri sudarė šį rinkinį.

Be poveikio sveikatai ir aplinkai, į rinkinį taip pat įtraukti tyrimai, kuriuose nagrinėti su GM pasėliais susiję derliaus mitai, reglamentavimas ir siūlomi biologinio saugumo vertinimo režimų patobulinimai, taip pat tyrimai, kuriuose nagrinėtas etinis, socioekonominis GMO poveikis, įskaitant sėklų monopolijų sukūrimą  kelių tarptautinių kompanijų rankose.

Indijos be GMO koalicija tikisi, kad šis rinkinys privers skeptikus pripažinti daugybę prieš šią technologiją jau esančių įrodymų, o taip pat mokslininkus bei reguliuojančiąsias institucijas atlikti gerai parengtus vertinimus, kad galėtų būti užfiksuoti ankstyvi perspėjimai ir būtų galima priimti tinkamus sprendimus.

Vertė Brigita Pupelytė

Parengta pagal:

Mounting scientific evidence on adverse impacts of GM crops/foods

adverse impacts

Neigiamas transgeninių pasėlių/maisto produktų poveikis. Mokslinių nuorodų su santraukomis rinkinys (Adverse impacts of transgenic crops/foods. A Compilation of Scientific References with Abstracts)

Sudarė Kavitha Kuruganti

padedant Ananthasayanan, Dileep Kumar, Lekshmi Narasimhan,  Priyanka M. ir Kapil Shah

2013 m. balandis

Visą rinkinį galima peržiūrėti čia.

www.gmo.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras