BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Darom 2011 Salake

Nugriaudėjo nudundėjo per visą Lietuvos valstybę tikrai šauni ir prasminga visuotinė švarinimosi akcija „Darom-2011″. Šiandien dar švieži įspūdžiai netruks virsti tik prisiminimais. Aišku, turime rezultatą - tūkstančiai dalyvių ir tonas surinktų šiukšlių, dauguma kurių tebeliktų gulėti ir dūlėti.

Salake akcija „Darom” įvyko jau trečiąjį kartą. Verta pastebėti, kad Salako pagrindinės mokyklos bendruomenė tokią veiklą vykdo jau ne pirmą dešimtmetį. Pasitikdami pavasarį, pažymime Žemės dieną, keliame inkilus sugrįžtantiems sparnuočiams, o nutirpus sniegui, švariname Salako apylinkes. Šiemet po Gražutės regioninio parko miškus pasklido beveik pusantro šimto mokinių, mokytojų, darbuotojų - tikrai gausios pajėgos.
Balandžio 16-ąją kartu su visa Lietuva Gražutės regioninio parko darbuotojai pakvietė salakiečius visuotinei švarinimosi akcijai. Likus porai dienų iki talkos, pasižvalgius po apylinkes, teko nuryti karčią piliulę - deja, tvarkysime tuos pačius šiukšlynus kaip ir prieš metus ar dvejus. Šiandien, kai surinktos šiukšlės jau atsidūrė ten, kur joms ir vieta, vertėtų pamąstyti labiau filosofiškai.

Aš teršiu? Tikrai ne.
Tu terši? Gal būt, bet mes nedrįstam tau to pasakyti.
Jis, ji teršia. O čia tai tikrai! Teršia kiti, vadinasi jie ir kalti. Bet aš numečiau tik vieną šiukšlę, sakysite. O po metų jau radote šiukšlyną!

Gyvename gražiausiame pasaulio kampelyje. Salakas pastebimai gražėja - atjaunėjusi Laisvoji aikštė, kasmet kruopščiai puoselėjamos sodybos ir gatvelės, šimtmetį švenčianti Salako bažnyčia. Kiekvienoje sodyboje - šiukšlių konteineriai, kurie išvežami net du kartus per mėnesį. Tiesą sakant, rūšiuojant šiukšles, individualūs konteineriai galėtų likti beveik tušti, nes miestelyje net keliose vietose stovi dideli, spalvingi, bet greitai prisipildantys konteineriai - stiklui, plastikui, popieriui, metalui. Bet komunalininkai teigia, kad šis verslas nuostolingas, ir išvežti jų neskuba. O kur tuomet keliauja šiukšlės, kol konteineriai stovi perpildyti?
Kviečiame jus apsilankyti, pakeliauti, bet šiukšles - prašom išsivežkit…

Šiukšlių „procentinė sudėtis” irgi išlieka stabili - plastikinė tara, pakuotės, buitinės ir statybinės atliekos. Atskira tema - vaikiškos sauskelnės. Ko gero, nedaugelis įsivaizduojame, kiek jos gali sugerti drėgmės, kol tampa panašios į futbolo kamuolį. Visagalė reklama visus įtikino, kad šiuolaikinės sauskelnės „nedirgina jūsų kūdikio odelės” ir nėra agresyvios aplinkai. Bet kas jums sakė, kad sauskelnes galima išvežti į mišką?!

Sakysite, tai globalinės problemos, turi išaugti nauja karta, kuri jau turės ekologinio sąmoningumo geną. O gal problema pirmiausia vietinė?. Dar kartą „išasmenuokime” šiukšles.

Aš vežu šiukšles į miškelį už mokyklos.
Tu jas išmeti tiesiog pamiškėje už savo tvarto.
Jis ir ji pavėžėja jas tolėliau į mišką.
Neretas jas tiesiog sudegina.

Pesimistas pasakys - tas, kas šiukšlina, vargu ar kada nors perskaitys šią rašliavą iki galo, reikia griežtesnių bausmių, aktyvesnių pareigūnų. Realistas paprieštaraus - kalbame apie šiukšlinimą, bet ar tik apie tai?
Belieka pasidžiaugti, kad neabejingų šiai temai kasmet daugėja. Ačiū visiems, šiemet dalyvavusiems akcijoje „Darom-2011″ - Salako mokyklos bendruomenei, mokyklos jauniesiems šauliams, salakiečiams, paaukojusiems šeštadienio pusdienį bendram interesui.

Salako pagrindinės mokyklos direktorius L.Sadauskas

Gražutės regioninio parko direkcijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras