BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Centralizacija - kelias į niekur

Nauja iniciatyva Seime

Š.m. birželio 14 d. Seimas pradėjo svarstyti pataisas, kurių tikslas - atimti iš savivaldybių teisę dalyvauti investicijų, daromų jų teritorijoje, svarstymo procese. Šiandien planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo 8 straipsnis įtvirtina savivaldybės tarybos teisę priimti neigiamą motyvuotą sprendimą dėl planuojamos ūkinės veiklos jos teritorijoje. Būtent šis fundamentalus demokratijos įrankis leidžia gyventojams, bendruomenėms per jų rinktus atstovus derėtis su investuotojais dėl to, kaip ir kiek intensyviai bus veikiama jų gyvenamoji aplinka. Eliminavus savivaldą iš šio proceso - investuotojas bus vienintelis savo paties veiklos teisėjas ir vertintojas. Gyvenimo praktika rodo, kad visi poveikio aplinkai vertinimai, užsakomi ir apmokami iš investuotojų lėšų visada būna teigiami.

Neal Foley, Flickr nuotr.

Milžiniški kiaulių kompleksai su šimtais tūkstančių gyvulių koncentruotų vienoje vietoje, cheminių ir branduolinių atliekų laidojimo projektai, sąvartynai ir šiukšlių deginimo gamyklos - šie ir panašūs projektai iki šio buvo koreguojami, tobulinami, buvo ieškoma kompromiso su gyventojais tik aktyvaus savivaldybių dalyvavimo dėka, kurį garantavo įstatymas. Jeigu minėtoms pataisoms bus pritarta, valstybė žengs dar vieną žingsnį centralizacijos link. Tai visiškai neatitinka Europos tendencijų, mes einame sovietinio centralizuoto modelio link.

Savivaldybių skolos taip pat centralizacijos pasekmė

Lietuvos bankas šią savaitę pateikė Lietuvos finansinio stabilumo apžvalgą, kurioje daugiausiai kritikos skirta augančiam Lietuvos savivaldybių įsiskolinimui. Savivaldybių skolų limitai vis didėja, šiandien jie siekia 75 proc. Anot banko vadovo, jeigu tendencija nesikeis, vieną dieną savivaldybės gali pradėti dirbti tik tam, kad grąžintų skolas.

Tokie teiginiai, nors ir tikslūs, gali sudaryti visiškai klaidingą įspūdį, kad Lietuvos savivaldybės pradėjo nepagrįstai išlaidauti, neatsakingai skolinasi ir dirba neefektyviai. Tačiau analizuojant šią informaciją būtina bent minimaliai išmanyti Lietuvos valstybės ir savivaldybių biudžeto sudarymo principus. Lietuvos finansų sistema yra stipriai centralizuota, savivaldybės iš esmės atlieka tik tarpininko funkcijas - joms pavesta vykdyti savarankiškas ir deleguotas socialines funkcijas, kurioms nenumatoma pinigų ir kurių jos negali atsisakyti. Savivaldybių skolos didėja tik todėl, kad jos turi mokėti algas kultūros, socialiniams darbuotojams, tvarkyti kelius, šildyti mokyklas ir darželius, t.y. atlikti tai, ko centrinė valdžia jau faktiškai atsisakė, bet bijo tai pripažinti. Savivaldybių asociacijos duomenimis, jei 2009 m. savivaldybių pajamų dalis nacionaliniame biudžete sudarė 15,43 procento, tai 2013 m. ji sumažėjo iki 11,19 procentų, nors savivaldybių atliekamų funkcijų apimtis bei lėšų poreikis jas įgyvendinti išaugo. Valstybės nesuteikia savivaldai jokio savarankiškumo nuspręsti, kurių funkcijų atsisakyti, o kurias stiprinti - todėl belieka tik mažinti viską arba didinti skolas. Esminės mokestinės pajamos, pavyzdžiui, iš papildomai surenkamo Gyventojų pajamų mokesčio, patenka į valstybės biudžetą ir negrįžta į konkrečią savivaldybę.

Tikroji savivalda gali kurti, o ne naikinti

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga nuolat siekia, kad savivaldybės atliktų ne tik valstybės lėšų administratorių funkcijas, bet ir bandytų savarankiškai ieškoti šalies problemų sprendimo kelių. Tokio savarankiškumo pavyzdžių kol kas labai daug. Štai Ignalinos rajono renovacijos proceso pavyzdys. Valstybė dešimtmetį ieškojo būdų kaip pajudinti daugiabučių renovaciją iš mirties taško. Tuo tarpu Ignalina nesivadovavo centrinės valdžios, buvusio Aplinkos ministerijos nurodymais ir sukūrė savo renovacijos modelį. Būtent jo dėka šiemet rajonas pradeda masinę daugiabučių renovaciją, o naujoji Vyriausybė, imdama rajono patirtį, bando diegti šį modelį visoje Lietuvoje.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga

LVŽS valdybos pirmininkas B. Ropė: 8 686 41744

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras