BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Bitės kantriam žemaičiui atnešė premiją

Ir kas galėjo pagalvoti, kad laukinės bitės taps kino žvaigždėmis, o kino filmas apie jų gyvenimą, dramą sujungęs su detektyvu, lydimas originalios muzikos, pasirodys įdomesnis už daugelį filmų apie žmonių gyvenimą? Bet būtent tai patvirtino rugsėjo 8 d. ir solidi vertinimo komisija, susirinkusi LRT klube. O nuostabiausia, kad bites ant raudono kilimo išvedė… nei režisūros, nei montažo nesimokęs žemaitis iš Šiluvos.

Kasmet Lietuvos radijas ir televizija apdovanoja geriausią metų filmą apie Lietuvos gamtą Petro Abukevičiaus premija, kuri įteikiama žymaus režisieriaus ir gamtininko gimimo dieną. Šiemet premija atiteko Valdo Mikolaičio dokumentinei juostai „Pavienės bitės”. Tai trijų dalių subtili istorija apie šių bičių papročius, triūsą bei rūpinimąsi palikuonimis. Vertinimo komisijos pirmininkė Dalia Kutraitė-Giedraitienė, garsėjusi kaip švelniosios žurnalistikos atstovė, prisipažino esanti apstulbinta fabrike dirbančio žemaičio, nekrimtusio gamtos mokslų ir neragavusio televizininko duonos, profesionalumo ir subtilumo.

„Visus komisijos narius, net gamtininką Selemoną Paltanavičių, apstulbino Valdo Mikolaičio filmas - žiūrėjome akis išpūtę. Žinoma, ir kiti penki pretendentai verti dėmesio”, - sakė D.Kutraitė.
Šiluviškis V.Mikolaitis neslėpė džiaugsmo sužavėjęs žymius gamtininkus. Laureato iš Šiluvos sėkme labai džiaugėsi ir jo artimieji, ypač sūnūs. Du iš jų, Ignas ir Justas, padėjo tėčio darbui sukurti muziką supratę, kad paprastai filmuose girdima bitėms netiks. Taigi, dalis garso takelio - labai bitiška, originali.

Šiluviškis V. Mikolaitis nuoširdžiai džiaugėsi laukinių bičių jam pelnyta premija. LRT nuotr.

Šiluviškis V. Mikolaitis nuoširdžiai džiaugėsi laukinių bičių jam pelnyta premija. LRT nuotr.

Laureatas pabrėžė, kad jį traukia ne aviliuose patogiai gyvenančios, o būtent laukinės pavienės bitės, ir prisipažino net savo numylėtinėms privilioti tyčia prisodinantis augalų. Meilę bitėms šiluviškiui įskiepijo mama, buvusi bitininkė, o tėvas apie laukines bites jam paporinęs labai įdomių dalykų. „Tėvelis pasakojo, kad anksčiau pievos būdavusios pilnos bičių, dalgiais šienaudavę vyrai sugebėdavo iš jų medaus prisivogti”, - prisiminė V.Mikolaitis, neįsivaizduojantis Žemaitijos be lauko bičių.

„Tokie filmai apie gamtos grožį ir jos gėlą, kai žmonės ją skriaudžia, šiandien, vartotojiškumui imant viršų, labai svarbūs. Jų autoriai gamtoje išvysta ir išgirsta tai, ko kiti nė neužčiuopia”, - sakė ceremonijoje dalyvavęs aplinkos viceministras Linas Jonauskas. Jo manymu, tokie filmai turbūt kuriami ne tik kamera, bet ir širdimi, todėl tokie įtaigūs. Ir apgailestavo, kad vis mažiau laiko praleidžiame gamtoje, o filmų apie gamtą - vis mažiau.

Aktorius Petras Dimša, Petro Abukevičiaus premijos sumanytojas, pasidžiaugė, kad ši spontaniškai jam kilusi idėja kasmet duoda tokių gražių vaisių. „Jaučiamės kaip kokie vaižgantai, Šiluvoje atradę deimantą su dviem deimančiukais”, - juokėsi ir D.Kutraitė-Giedraitienė, sveikindama laureatą. Valdas Mikolaitis - jau 14-asis Petro Abukevičiaus premijos laureatas. Pirmasis dukart iš eilės ją pelnė Vytautas Jankevičius, taip pat ir pernai - jau penktąkart. Premiją už geriausią metų filmą apie mūsų šalies gamtą 1998 m. įsteigė Aplinkos ir Kultūros ministerijos bei Lietuvos televizija žymiam režisieriui ir operatoriui, gyvosios gamtos dainiui Petrui Abukevičiui atminti. Taip siekiama tęsti jo misiją - kurti filmus apie gamtą.

VL žurnalistė Rūta Klišytė

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

MK2013-10-01 14:01

Labai įdomu. Lauksiu pranešimo nuo kada ir kur bus galima įsigyti filmo DVD. Ačiū!

Rašyti komentarą

Tavo komentaras