BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Birštone įgyvendinamas tarptautinis „ECO-life“ projektas

Birštonas - ekologiškas, švarus, taupantis energiją ir gamtos išteklius kurortinis miestas. Siekdamas tapti ekologišku darniu miestu, Birštonas pirmasis Lietuvoje pasitvirtino „EKO miestas” koncepciją bei pradėjo įgyvendinti tarptautinį demonstracinį projektą „ECO-life” „Gyvenimo kokybės gerinimo ES vystant darnių CO2 neutralių EKO-miestų plėtrą projektas Lietuvoje”.

„ECO-life” projektas - tai kompleksinis kvartalinės pastatų modernizacijos mokslinis tiriamasis ir demonstracinis projektas. Juo siekiama ypač efektyviai mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, sukuriant CO2 neišmetančią bendruomenę. Tai kompleksinis projektas, apimantis gyvenamųjų, visuomeninių pastatų, socialinio būsto ir šilumos ūkio modernizavimą. Šio projekto tikslai - energijos gamyboje įdiegti AEI (biokuro katilas, saulės kolektoriai, PV), didinti efektyvumą (kogeneracija, ekonomaizeris); energijos vartojime modernizuoti viešuosius ir daugiabučius pastatus iki aukštesnių negu standartiniai efektyvumo lygių, modernizuoti gatvių apšvietimo sistemas, įdiegti pažangią apskaitos sistemą.

„ECO-life” projektas yra vienas iš Europos Sąjungos programos „CONCERTO” projektų, kuriuos įgyvendinant yra siekiama padėti bendruomenėms patvirtinti pažangius ir inovatyvius darnios energetikos sprendinius, paremtus energijos efektyvumo didinimo ir atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo ekonominiu pagrįstumu. Tokio tipo projektų įgyvendinimas leidžia identifikuoti tikėtiną atsinaujinančios energijos išteklių naudojimo lygį bendruomenėse bei sukurti aukštesnę energetinių paslaugų kokybę bei pridėtinę vertę bendruomenės nariams.

Įgyvendinant projektą, Birštono savivaldybė planuoja atnaujinti 13 daugiabučių gyvenamųjų namų, t.y. 25,5 tūkst. m2, ir 3 viešuosius pastatus. Yra siekiama, kad pastatai naudotų 30 proc. mažiau energijos nei šiuo metu modernizuotiems pastatams reikalaujama nacionaliniuose reglamentuose. Dalis pastatų bus atnaujinta kaip vientisas kvartalas, kartu sutvarkant infrastruktūrą ir aplinką.

Modernizuojant centralizuoto šilumos tiekimo sistemą, planuojama įrengti 2 MW biokuro katilą su kondensaciniu ekonomaizeriu bei 100 kW kogeneracinę jėgainę. Projekte taip pat numatomos darnios bendruomenės formavimo ir integravimo į energetinio efektyvumo didinimo programas veiklos.

Birštono savivaldybė, įgyvendindama šį projektą, yra atlikusi nemažai darbų. Jau priimti šie Savivaldybės tarybos sprendimai dėl projekto įgyvendinimo: patvirtinta „ECO-miesto” koncepcija, patvirtinta Energijos vartojimo efektyvumo didinimo programa ir jos įgyvendinimo priemonių planas. Taip pat atlikti išsamūs 13 daugiabučių namų energetiniai auditai, moksliniai tyrimai, analizės, parengtos galimybių studijos: dėl pastatų šildymo, vėdinimo ir elektros sistemų optimizavimo bei dėl atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo didinimo šilumos tiekimo įmonėje. Šiuo metu rengiamas projekto įgyvendinimo finansinis planas. Be to, vykdoma informacijos, gerosios patirties apie projektą sklaida - skaitomi pranešimai, publikuojami straipsniai spaudoje, mokslinėse konferencijose.

Projektą Birštono savivaldybė įgyvendina kartu su UAB „Birštono šiluma”, Vilniaus Gedimino technikos universitetu, Būsto ir urbanistinės plėtros agentūra prie Aplinkos ministerijos, Lietuvos statybininkų asociacija, UAB „COWI Lietuva”, UAB „Būsto idėja” bei partneriais iš Danijos ir Belgijos. Šiame projekte stebėtojo teisėmis taip pat dalyvauja dar vienas kurortinis miestas - Palangos miesto savivaldybė.

Birštono savivaldybės įgyvendinamas „ECO-life” projektas yra pirmasis pavyzdinis tarptautinis tokio tipo ir apimties projektas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Pabaltijo šalyse. Tikimasi, kad šio projekto metu kuriamomis techninėmis, finansinėmis, teisinėmis bei institucinės kvartalinės modernizacijos priemonėmis galės pasinaudoti ir kitos šalies savivaldybės, įgyvendinančios darnios energetikos priemones.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Darius2013-03-01 19:58

Šaunuoliai. Vis dėlto, kaip Vilnius to nenorėtų, visgi sOOstinė, daugiausiai pinigų pritraukia, kaip beje ir įsiskolina, bet tokie miestai kaip Birštonas, Druskininkai ar Klaipėda sukelia žymiai daugiau teigiamų emocijų. Ar tik man taip atrodo, ar kurortiniai miestai mąsto pasaulietiškiau, vakarietiškiau kaip dabar įprastą sakyti, nei sostinė ar dauguma likusiųjų? Gal prie to prisideda atvykę turistai, kurie atveža pasaulietinių mąstysenų ir požiūrių į gyvenimą bei naujių reikalavimų bagažą? Greičiausiai, kad taip. Reikėtų kitiems miestams ir ne tik miestams pasimokyti iš Birštono. Mažiau verkti, kad nėra pinigų, o PRADĖTI DIRBTI.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras