BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Bendrovė VAE: pasisakome už racionalias diskusijas, pateikiant faktus, skaičius, analizę

Paskutinę 2012-ųjų dieną prezidentei Daliai Grybauskaitei pareiškus, kad Lietuvos gyventojai per referendumą dėl naujos atominės elektrinės buvo ne informuojami, o apgaudinėjami, ekspertai.eu nutarė išsiaiškinti, ką ir už kokius pinigus nuveikė asmenys, turėję suteikti piliečiams informaciją, kurios pasigedo šalies vadovė. Tris savaites kruopščiai rengęs atsakymą, VAE infocentras atsiuntė išsamius paaiškinimus.

- Kokia tiksliai suma 2012 metais išleista VAE projekto viešinimui?

- Mes, naujosios atominės elektrinės projektą vystanti bendrovė „Visagino atominė elektrinė” (VAE), pasisakome už racionalias diskusijas, pateikiant faktus, skaičius, analizę. Viešoje erdvėje sklando daug mitų ir klaidingos informacijos apie branduolinę energetiką ir Visagino AE projektą. Ypač jos pagausėjo prieš referendumą. Apklausos rodė, kad gyventojai nori daugiau sužinoti apie Lietuvoje vystomą naujos atominės elektrinės projektą.

- Kokia bendrovė (bendrovės) vykdė projekto viešinimą?

- Informavimo kampanijoje, pasitelkdami patraukliausius gyventojams kanalus, teikėme ir iki šiol teikiame kiek galėdami daugiau informacijos apie branduolinę energetiką, Visagino AE projektą, jo argumentus, kompetentingų Lietuvos ir tarptautinių analitikų, ekonomistų, energetikų ir saugos ekspertų komentarus.

- Kokios vertės sutartis buvo sudaryta su šia bendrove (bendrovėmis)?

- Taip pat svetainėje www.vaeinfo.lt atsakome žmonėms į rūpimus klausimus - šiuo metu jau esame atsakę į maždaug 500 įvairių klausimų. Projekto viešinimą įpareigoja vykdyti ir Tarptautinė atominės energetikos agentūra ir tai yra tęstinė programa.

- Kokie darbai numatyti pagal šią sutartį?

- VAE yra perkančioji organizacija ir pirkimus vykdo remdamasi viešųjų pirkimų įstatymu, konsultuodamasi su Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT). Informacija apie VAE vykdomus, įvykdytus bei planuojamus pirkimus yra skelbiama viešai oficialiose VPT informacinėse sistemose: www.cvpis.lt ir www.cvpp.lt bei VAE tinklalapyje (www.vae.lt/lt/pages/pirkimai).

- Kokius darbus ši bendrovė (bendrovės) atliko 2012 metais, viešindama VAE projektą? Prašytume pateikti konkretų darbų sąrašą, prie kiekvieno nurodyti sumokėtas sumas.

- Svarbu pažymėti, kad viešinimo programa, kaip ir kitos VAE projekto sąnaudos, yra apmokamos iš bendrovės „Visagino atominė elektrinė”, kuri yra patronuojanti elektros energetikos sektoriaus pagrindinių bendrovių akcininkė. Mokesčių mokėtojų į biudžetą sumokėti pinigai Visagino AE projekte nėra naudojami. Netgi atvirkščiai - VAE uždirbtais pinigais yra papildomas šalies biudžetas - VAE grupė pernai į biudžetą sumokėjo 275 mln. litų sukauptų dividendų.

- Kokius straipsnius spaudoje, televizijos ir radijo kūrinius ši bendrovė inicijavo ar dalyvavo rengiant? Prašytume pateikti visą sąrašą, nurodant kiekvieno kūrinio pavadinimą, paskelbimo datą, viešosios informacijos priemonę ir už jį sumokėtą pinigų sumą.

- Atominės elektrinės statybos irgi bus finansuojamos ne iš biudžeto, o iš sukauptų VAE grupės lėšų, skolinantis pinigus iš Europos investicijų banko, Japonijos, JAV eksporto skatinimo agentūrų. Paskolos būtų grąžinamos elektrinei pradėjus iš jos gaunamų pajamų už parduotą rinkoje elektrą.

- Atskirai prašytume paaiškinti, koks VAE vaidmuo rengiant reklamą, kurioje žurnalistas A. Čekuolis aiškino, esą atominės elektrinės statyba Lietuvos mokesčių mokėtojams nieko nekainuos. Ar už ją taip pat buvo sumokėta iš projekto viešinimui skirtų lėšų? Jei taip - kokia suma?

- Visagino AE verslo plane (Visagino_AE_projekto_verslo_planas.pdf) finansavimas, subsidijos iš biudžeto ar elektros kainos tarifo fiksavimas nėra numatytas - Visagino AE veiktų laisvos konkurencijos sąlygomis „Nord Pool Spot” rinkoje, parduodama joje savo pagamintą elektrą už rinkos kainą.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Darius2013-02-22 15:19

:) Atroo, kad šnekėtusi japonas su prancūzu :) Abu apie atominę, bet visiškai skirtingai.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras