BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Bandymas sunaikinti Paukščiams svarbią teritoriją – Paluknio pievas (2)

Jau rašėme, kad kultūrinėms Merkio upės slėnio pievoms ties Madziūnų kaimu ir jose perintiems paukščiams iškilo grėsmė dėl bandymo čia pradėti durpių gavybą. Nusausintose Merkio upės slėnio pievos ties Madziūnų kaimu nustatytas didžiausias Lietuvoje griežlių (Crex crex) tankumas šalyje. Šios pievos yra viena iš kelių stulgio (Gallinago media) perimviečių šalyje. Būtent šių dviejų paukščių rūšių apsaugai užtikrinti čia planuojama steigti Paukščių apsaugai svarbią teritoriją, kartu ją įtraukiant į Europinį ekologinį Natura 2000 tinklą.

Vietos gyventojams pievos svarbios ūkine prasme, nes jose ruošiamas šienas ir kiti pašarai didžiausios Trakų rajono ir viso Vilniaus regiono ūkinės bendrovės „Merkys” galvijams. Reikia pažymėti, kad vietos ūkininkai savo veiklas derina su ornitologais nustatydami šienavimo eiliškumą, vietas ir pan. Todėl gamtinės nevyriausybinės organizacijos ir vietos gyventojai bendromis pastangomis, siekia išsaugoti šią unikalią biologinės įvairovės požiūriu teritoriją. Apie tai buvo diskutuojama š.m. birželio 6 d. LR Seimo Kaimo reikalų komitete. Posėdyje taip pat dalyvavo seimo Aplinkos apsaugos komiteto, Aplinkos ministerijos, Trakų rajono savivaldybės, o taip pat Paluknio bendruomenės, ūkio bendrovės ir Lietuvos ornitologų draugijos atstovai.

Griežlė (Crex crex). Eugenijaus Kavaliausko nuotr. www.birdpix.lt

Griežlė (Crex crex). Eugenijaus Kavaliausko nuotr. www.birdpix.lt

Aptarus susidariusią situaciją, daugumos nuomonė buvo vieninga - tokioje gamtos apsaugai ir vietos bendruomenei svarbioje teritorijoje eksploatuoti palyginti negausius durpių išteklius nevertėtų. Juolab vietos ūkininkai yra įsisavinę didelės apimties Europos Sąjungos paramos lėšas, kurios buvo gautas žemės ūkio veiklai Paluknio pievose. Be to, vieningai buvo pripažinta, jog Planuojamos ūkinės veiklos (PAV) atrankai pateiktoje medžiagoje nepateikta tinkama informacija apie teritorijos gamtines vertybės, nenagrinėtas galimas durpių kasybos poveikis greta esančioms Natura 2000 teritorijoms - Merkio upei ir Rūdninkų giriai. Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento (VRAAD), kuris patvirtino atrankos išvadą, jog PAV pilna procedūra nereikalinga, direktorius paaiškino, kad priimtas sprendimas dar neįsigaliojo, o kadangi gauta keletas skundų, PAV atrankos medžiaga bus iš naujo svarstoma. Šiuo metu laukiama daugiau pastabų ir nuomonių, kurios gali būti pateiktos iki š.m. birželio 22 d. Lietuvos ornitologų draugija savo nuomonę pateikė kartu su Nevyriausybinių aplinkosauginių organizacijų koalicija (toliau Koalicija) ir Paluknio bendruomene. Po birželio 22 d. VRAAD organizuos visų suinteresuotų šalių pasitarimą, po kurio ir bus priimtas galutinis sprendimas. Tačiau net ir tuo atveju, jei dabartinis nutarimas bus atšauktas, durpių gavybos iniciatoriai gali pradėti pilną PAV procedūrą, kuomet iš naujo reikės įrodinėti Paluknio pievų gamtosauginę svarbą.

Taigi, galima sakyti, jog laiku pastebėjus planus Paluknio pievose pradėti durpių gavybą, juos bent kuriam laikui pavyko pristabdyti. Tačiau ateityje, matyt, dar laukia nelengvas darbas ginant savo nuomonę ir įrodant šios teritorijos gamtosauginę svarbą. Čia turėtų talkinti kitos Koalicijos organizacijos ir vietos bendruomenė. Juolab, turimomis žiniomis PAV atrankai parengti dar dviejų panašaus ploto (virš šimto ha) teritorijų, esančių Paluknio pievose ir artimoje jų aplinkoje, PAV atrankos dokumentai, siekiant ir šiose teritorijose vykdyti durpių gavybą.

Lietuvos ornitologų draugijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras