BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Baltijos šalių investicijos energetikoje į inovacijas neišvengiamos


Elektros energijos tiekėjas AB „Latvenergo” prabilo apie būtinybę Baltijos šalims investuoti į naujausias technologijas, kurios patobulintų energijos sunaudojimo efektyvumą, užtikrintų geresnį atsinaujinančios energijos šaltinių išnaudojimą, ir padidintų elektros energijos vaidmenį energetikos sektoriuje. Baltijos šalys turi labai didelį potencialą šioje srityje, ir taip galėtų prisidėti prie klimato kaitos mažinimo.

„Elektros energijos vaidmuo ateityje neišvengiamai padidės, dėl platesnio elektros energijos naudojimo transporto sektoriuje, šildymo. Šiandien, praktiškai visi stambesni automobilių gamintojai turi realius užmojus gaminti elektra varomas transporto priemones ar elektra įkraunamus hibridus. Elektra varomi lengvieji automobiliai yra veiksmingesni ir gamina mažiau teršalų, lyginant su benzino arba dyzeliniais varikliais. Po 1-2 metų mes jau matysime elektra varomus automobilius mūsų keliuose. Tačiau, siekiant, kad ši svajonė išsipildytų, turi būti įrengta tinkama įkrovimo infrastruktūra, nes, esant dabartinei baterijų technologijų padėčiai, elektra varomų transporto priemonių mobilumas apsiriboja maždaug 100 km. Mūsų bendrovė svarsto apie galimybę tapti elektroninių automobilių energijos aprūpintoju ne tik Latvijoje, bet ir kitose Baltijos valstybėse. Šį pavasarį „Latvenergo” įrengė pirmąjį Latvijoje EV įkrovimo polių. Patys ketiname įsigyti keletą elektra varomų transporto priemonių ir išbandyti jas”, - sako Olegs Linkevics, AB „Latvenergo” atstovas.

Labai svarbi tendencija elektros energijos sektoriuje, be jokios abejonės, yra paskirstytos energijos šaltinių plėtojimas. Pavyzdžiui, namų stogo fotoelektros ar saulės energijos vandens šildymo įrenginiai, vėjo mikrogeneratoriai, naudojami kartu su šilumos ar elektros energijos baterijomis, mikroturbinos, varikliai ar kuro baterijos, naudojamos kaip kogeneracija. AB „Latvenergo” kartu su Rygos technikos universitetu dalyvavo mokslinių tyrimų projekte ES-DEEP, kurį rėmė Europos Komisija ir su kurio pagalba yra siekiama palengvinti paskirstyto elektros tiekimo generatoriaus integravimą.

„Dėl mažo paskirstytų generatorių ir galutinių vartotojų, kurie norėtų įsigyti savo pagamintos elektros energijos kiekio, jiems reikia tarpininko - naujo rinkos žaidėjo. Rinkos tarpininkas pirktų elektros energiją, pagamintą paskirstytų generatorių, ir parduotų ją galutiniams vartotojams. Taip pat pirktų papildomas paslaugas iš perdavimo ir paskirstymo sistemos operatorių, ir parduotų elektros energijos perteklių atvirajai rinkai. Tai- taip pat galėtų būti naujas energijos tiekimo verslas”, - sako Olegs Linkevics, „Latvenergo” atstovas.

Paskirstytos generacijos, elektra varomų transporto priemonių, elektrinio šildymo vystymasis ir kiekvieno kliento galimybė optimizuoti savo elektros energijos suvartojimą priklauso nuo išmaniojo elektros energijos tinklo ir nuo išmaniojo skaitiklio vystymosi. Iš esmės, išmanusis elektros tinklas yra elektros, telekomunikacijų ir informacinių technologijų derinys. Vartotojui būtų labai naudinga galimybė padidinti energijos suvartojimo efektyvumą, optimaliai naudojant jo elektros prietaisus. Taip pat, galimybė gaminti elektros energiją, naudojant jo paties paskirstytos generacijos šaltinius, ir parduoti elektros perteklių rinkai, galimybė gaminti šilumą, kaupti energiją ir įkrauti elektra varomas transporto priemones. Išmaniosios technologijos leistų vartotojams tapti rinkos žaidėjais elektros rinkoje.

„Mes sukūrėme savo išmaniojo elektros energijos tinklo koncepciją kaip sprendimą, mažinantį išmetamo anglies dioksido kiekį bei pagerinantį energijos suvartojimo efektyvumą, tinklo patiriamų nuostolių dėka. Be to, atnaujinamos ir paskirstytos elektros geresnis įdiegimas laikosi eksploatacijos saugumo, energijos sistemos”, - sako AB „Latvenergo” atstovas, Olegs Linkevics.

Apie „Latvenergo Group”:

„Latvenergo” tiekia 95 proc. elektros energijos, suvartojamos Latvijos šalies ūkio bei yra šios srities lyderis. „Latvenergo” siekia draugiškų aplinkai sprendimų - dalis bendrovės tiekiamos energijos yra gauta iš atsinaujinančių elektros energijos šaltinių. Ne veltui kaimyninė šalis yra lyderė Europos Sąjungoje pagal elektros energijos, gaunamos iš atsinaujinančių šaltinių, gamybą. Lietuvoje „Latvenergo” veikia nuo rinkos liberalizavimo pradžios, š. m. sausio, bei šiuo metu elektros energiją tiekia tokioms įmonėms, kaip: „Maxima LT”, AB „Grigiškės”, AB „Klaipėdos kartonas”, UAB „Norfos mažmena”, UAB „Arvi kalakutai”, „Rivona”, „Reval Hotel Lietuva”.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras