BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Atliekų deginimo gamykla Vilniuje: gyventojų nerimas, institucijų “reveransai” ir nepriklausomų ekspertų paieška


Apie atliekų deginimo problemą dar visai neseniai rašėme. Šį kartą siūlome paskaityti ką apie tai mano Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė. Toliau pateikiamas jos tekstas.

Vakar Aplinkos ministerija išplatino pranešimą, skelbiantį, jog dėl Vilniuje planuojamos statyti regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos savo nuomonę išsakys nepriklausomi ekspertai.

Jei tai būtų veiksmo pradžia - būtų visai neblogai, nes nepriklausomas poveikio aplinkai vertinimas (jei jis tikrai nepriklausomas!) - dar niekam nepakenkė.

Tačiau situacija ir prieštaringas jos kontekstas, deja, visai neramina ir neskatina “ploti rankomis”.

Jei pradėtume nuo istorijos pradžios, tai istorija labai paprasta: 2006 m. lapkritį “pradedama” registruoti “UAB Regioninė komunalinių atliekų deginimo gamykla” ir 2007 m. gruodžio 27 dieną Ūkio ministro (V.Navicko) ir Ministro Pirmininko (G.Kirkilo) parašais patvirtintame nutarime dėl nacionalinės energetikos strategijos įgyvendinimo 2008-2012 metų plano patvirtinimo ši UAB jau minima kaip “atsakinga vykdytoja” 20 MW elektrinės galios ir 50 MW šiluminės galios kogeneracinei elektrinei Vilniuje statyti (nepamirštamos ir lėšos - 547 030 mln.). Po to sekė ne vienas gamyklos vadovo pasipiktinimas pareigūnais, kurie “vilkina” direktyvomis ir įstatymais bei strategijomis įtvirtinto objekto statybą.

Kodėl, sakote, “vilkina”? Juk viskas atrodo labai greita: vos pirmuosius metus skaičiuojanti įmonė - o jau įtvirtinta galimybė įsisavinti tokias lėšas (daugiau nei pusę milijardo ES struktūrinių fondų paramos). Kaip kūdikis “su marškinėliais gimęs”….

Šiandien man tai atrodo visai “vikru”, kai palyginu su elementariu AM pareigūnų atsakymu į gruodžio viduryje užduotą klausimą dėl tos pačios gamyklos toje pačioje strategijoje. Taip, pagaliau šiandien pavyko isireikalauti atsakymą iš “Atliekų valdymo” skyriaus, kuris, panašu, parengęs jį, tiesiog “pamiršo” išsiųsti. Na ir puiku. O kur skubėti? Argi ta deginimo gamykla ir numanomos išskirtinės sąlygos jai yra toks aktualus klausimas?

Na ir galiausiai - PAV (poveikio aplinkai vertinimas), kuris, pasak gamyklos atstovų atliktas labai skaidriai ir pagal direktyvas. Na žinote, skaidrumu čia kvepia neypatingai, kai galime situaciją palyginti su lietuviška patarle “kas moka, tas ir muziką užsako”… Kodėl taip skubame (nežiūrint į tai, kad planuotas lėšų įsisavinimo laikotarpis prasidėjo jau 2009…)? Juk kalbame apie realų poveikį žmonėms, kurie turės kvėpuoti, gyventi šalia šios gamyklos…

Tai štai, grįžtant prie to užtrukusio atsakymo iš Aplinkos ministerijos. Pabendravusi su lazdyniečiais jau praėjusiais metais kreipiausi į LR Vyriausybę, prašydama įvertinti, ar teisėtai NES (Nacionalinės energetikos strategijos) įgyvendinimo plane kogeneracinės elektrinės Vilniuje statybai vieniems verslo dalyviams - UAB Regioninei komunalinių atliekų deginimo (RKAD) gamyklai - sudaromos išskirtinės sąlygos.

Atsakymas platus, tačiau išties dėmesio verta dabartinėje situacijoje dalis, kurioje išsakoma pozicija, jog Nacionalinės energetikos strategijos įgyvendinimo 2008 - 2012 m. plano 1.10-1.12 priemonėse neturėtų būti nurodytos konkrečios įmonės (kaip yra dabar!), kurios savivaldybėse būtų atsakingos už netinkamų perdirbti energetinę vertę turinčių komunalinių ir kitų atliekų naudojimo energijai gauti įrenginių statybą.

Pritariu. Taip pat neabejonu ir tuo, jog ES fondų parama, dalyvaujant privačiam partneriui, turėtų būtų skiriama tik tais atvejais, kai šis parenkamas vadovaujantis lygiateisiškumo principais ir nepažeidžiant konkurencinės teisės. Ar realybė, kai vos sukurta privati įmonė netrukus su “neskurdžiomis” paramos eilutėmis atsiranda energetikos strategijos įgyvendinimo plane, nekelia klausimo, kur čia tas lygiateisiškumas, konkurencinės kitų galimų verslo subjektų teisės?

Bet pastarųjų dienų retorika aiškiai sako, jog “karavanas juda”… Pabaigai belieka pacituoti AM pranešimą, kur vardijama, jog net ir šališkam (pačios bendrovės užsakymu atliktam) poveikio aplinkai vertinimui jau spėjo pritarti visa “puokštė” procese dalyvavusių institucijų: “tarp jų - už sostinės gyventojų sveikatą atsakingas Vilniaus visuomenės sveikatos centras. Jo atstovai nurodė neprieštaraujantys Gariūnuose planuojamos atliekų deginimo gamyklos statybai ir veiklai. Vilniaus miesto savivaldybės atstovai savo išvadose nurodo, jog gamykla padės įgyvendinti Vilniaus miesto savivaldybės komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo sistemą. Gamyklos veiklai pritarė ir Vilniaus apskrities priešgaisrinė gelbėjimo valdyba, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vilniaus teritorinis padalinys, praėjusiais metais - Vilniaus apskrities viršininko administracija.”

Pabaigos šioje istorijoje kol kas nėra, bet klausimai kaupiasi.

Ar nekeista ta valstybinių institucijų, kurios turi ginti piliečių interesus, reveransų tendencija, tuomet, kai ir gyventojai, ir mokslininkai jau išsakė aiškių “argumentų prieš”?

Džiugu dėl Aplinkos ministerijos iniciatyvos. Tačiau ar pavyks įgyvendinti nelengvą darbą rasti NEPRIKLAUSOMŲ ekspertų, kurie išsakytų netendencingą nuomonę apie Vilniuje planuojamą statyti regioninę komunalinių atliekų deginimo gamyklą?

EP narė Radvilė Morkūnaitė

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (3)

Algirdas2010-02-11 23:41

Gerbiama Radvile, aš irgi kariauju savo mažą karą su šia neteisybe. Galvojau, kad po TS_LKD Vilniaus miesto sueigos nutarimo Mūsų deleguoti Tarybos nariai ištaisys klaidas ir vykdys partijos įstatuos numatytas pareigas. Deja. Aplinkos komiteto pirmininkas Jonas Urbanavičius tiesiog apgavo sueigą, nes buvo prižadėjęs išsiaiškint ar tikrai Vilniaus miesto atliekų tvarkymo taisyklėse yra 18 poskyris, kur sakoma, kad patekę konteinerin atliekos tampa surinkėjo nuosavybe. Šiandien Rubikonas pats administruoja pastatus, surenka didesnę pusę atliekų ir dar degins-. O savivaldybė , būdama atsakinga už atliekų tvarkymo sistemą regione nieko negali padaryt. Juk savininkas su turtu daro tą ką nori. Tokio buko stūmimo nemačiau nuo to laiko kai banditai dalyvavo privatizacijoj. Nepaisoma nei žmonių nuomonės, nei politinių sprendimų , nei ES Direktyvų atliekų tvarkymo klausimais.
Dar yra Orchuso konvencija ir teismai. Manau bendrom jėgom nes sustabdysim šį mažąjį LEO LT

Ekologas2010-02-12 11:20

Stebuklų šalis ta Lietuva. Kai nori žmogus pasistatyt parduotuvėlę ar barą visos instancijos gina viešą interesą ir sukinėja tau rankas. Praėjau tą kelią, žinau ką sakau.
Kai statai 500mln vertės kogeneracinę elektrinę, avarijos atveju galinčią tapti cheminio ginklo gamykla, miestas net nesiteikia svarstyti klausimo-smulku jam. Bet rizikos liks miestui, nes savivaldybės atsako už komunalinių atliekų tvarkymo sistemą regione. Vasario 4 AM paskelbė pranešimą, kad bus atlikta nepriklausoma ekspertizė. “Tai – paskutinis žingsnis poveikio aplinkai vertinimo (PAV) procese. Ekspertams pateikus išvadas galutinį sprendimą dėl PAV ataskaitos priims Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas (VRAAD)”. Na , Vilniaus RAAD ar ministerija užsakys nepriklausomą ekspertizę ir jei nebus tarptautinio konkurso(tas prakeiktas lėšų taupymas )ekspertai bus lietuviai, labai realu, kad bus rasti būdai kaip gauti teigiamas jų išvadas statybai netoli Lazdynų. Įsivaizduokit, kad bus pasirinktas nevykęs modelis ir Rubikono vyrai(Jei , žinoma , jiems pavyks pastatyt gamyklą) ateis pas būsimą Merą prašydami kelt gyventojams atliekų mokestį 2-3 kart(Taip prognozuoja AM sekretorius Spruogis) nes nebegali išsimokėti. Ir šantažuos kaip kad bovo Neapolį valdžią. O tai visai realu, nes deginant nerūšiuotas atliekas pusė energijos sunaudojama joms išdžiovinti. Apie kokį tada 80lt vartų mokestį bus galim kalbėt? Vien tai , kad atliekos nebus rūšiuojamos užkirs galimybę gauti ES paramą. Ir su lagaminėliu eurų Briusely klausimų nepaspręsi. Gamykla geriausiu atveju bus pastatyta 2015m , praktiškai baigiant darbą sekančios kadencijos savivaldybei. Kadangi kaip supratau niekas nesiruošia skelbti tarptautinio konkurso ir toliau vyksta keista procedūra vertinant tą patį Rubikono vyrų projektą tai matyt pagrindinis tikslas yra grupei draugų įsisavint ES lėšas. O tautai kaip visada-špygą. Net ir artėjantys rinkimai negąsdina. O be reikalo. Nes ir žurnalistai, ir žalieji , ir lazdyniečiai netylės. Todėl, kol nevėlu, ieškokim sprendimų ir ginkim viešą interesą.

Dictionary2011-02-05 13:02

Geras pastebejimas virsuje komentaro.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras