BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Atliekų deginimas: Pasiekta svarbi pergalė!


Kam dar neteko girdėti ar matyti, vakar pasiekta didelė pergalė prieš atliekų deginimą Klaipėdos rajone, Dumpiuose: Klaipėdos rajono savivaldybės Taryba nepritarė atliekų deginimo gamyklos PAV projektui. Kaip teko dalyvauti diskusijoje dieną prieš Tarybos posėdį, Tarybos nariams nebuvo atsakytą į klausimus: kas kontroliuos taršą, kas bus atsakingas už taršos padidėjimą ir matavimus, kokios yra kitos alternatyvos deginimui?

Panašu, kad didelę įtaką Tarybos sprendimui sustabdyti UAB “Realco” planus statyti atliekų deginimo gamyklą - kuri būtų antroji šalia Klaipėdos - turėjo aktyvus visuomenės pasipriešinimas, daugiau kaip 2500 parašų surinkimas mažiau nei per dvi savaites ir piketas prieš prasidedant Tarybos posėdžiui.

Vakar, lapkričio 25 d., ekologinio klubo “Žvejonės” aktyvas dalyvavo Gargžduose pikete su kitomis visuomeninėmis organizacijomis, Klaipėdos rajono bendruomenių atstovais, Gargždų, Dovilų gyventojais. Turėjome imitacinius atliekų rūšiavimo konteinerius su sumaišytomis atliekomis juose, norėdami parodyti, kad, pirmiausia, reikia mokyti ir skatinti gyventojus rūšiuoti atliekas, ir imtis kitų atliekų mažinimo būdų: vengti, atsisakyti, panaudoti dar kartą, dovanoti, pataisyti, tada rūšiuoti ir, galiausiai, išmesti.

Dažnai tenka sutikti žmonių, kurie nepasitiki atliekų rūšiavimu, teigdami, jog viskas supilama į tą pačią mašiną ir patenka į sąvartyną. Kaip ekologinio klubo “Žvejonė” aktyvas išsiaiškino, šią gyventojus klaidinančia nuomonę reikia paneigti informuojant, kas ir kaip rūšiuojama, tada gyventojai bus labiau motyvuoti. Pabuvoję Dumpių sąvartyne ir pamatę, kad daugiau nei pusę atliekų galima būtų rūšiuoti ir perdirbti, šią savaitę nuvykome į UAB “Veolia environmental services” ir ten susipažinome, kas nutinka atliekoms iš spalvotųjų konteinerių ir norėjome išsiaiškinti, ar iš tiesų atliekos verčiamos į bendrą krūvą.

Pasirodo, taip, atliekų surinkimo įmonės taiko praktiką supilti dvejų skirtingų konteinerių atliekas į vieną atliekų surinkimo mašiną, tačiau toje mašinoje yra du skyriai, skirti skirtingos rūšies atliekoms, ko dauguma gyventojų nežino. Dar pamatėme, kad, deja, ne visas plastikas yra perdirbamas - bent jau mūsų aplankytoje įmonėje - ir perdirbimui į Vilnių siunčiami spalvoti ir skaidrūs PET buteliai, polietileno plėvelė, spalvoti ir skaidrūs maišeliai, skaidraus plastiko pakuotės (pvz, nuo pyragų, sausainių). Visos atliekos paliekamos perdirbimui vietos rinkoje, ir tai paneigė gandus, kad vežama perdirbti į Kiniją. Stiklas perdirbamas Kaune, plastikas Vilniuje, popierius/kartonas - Klaipėdoje. Perdirbimui vežama 95 proc. surinkto stiklo, 60 proc. plastiko ir 80 proc. popieriaus (kita dalis keliauja į sąvartyną - nes nėra perdirbama arba netinkamos priemaišos). Liūdniausia tai, kad visą dieną iš po miestą važinėjusi ir stiklo atliekas rinkusi mašina grįžo pustuštė ir matėme, kaip iš didelės 3,3 kub. m talpos mašinos tik nedidelė krūva stiklo atliekų pabiro, kartu dar su priemaišomis (veidrodis, skardinės). Įmonė dirba tik puse savo pajėgumo, kaip minėjo jos direktorius. Vadinasi - atliekų trūksta! Tad mielieji, RŪŠIUOKIME! Kad sąvartynuose būtų mažiau atliekų ir jos būtų perdirbamos, o ne deginamos.

“Žvejonės” aktyvistų, rinkusių parašus prieš atliekų deginimą, vardu labai dėkoju visiems pasirašiusiems peticiją ir parašų rinkimo lapuose! Pasirodo, galima sustabdyti tokius monstrus, ir viskas prasideda nuo kelių žmonių iniciatyvos. Linkiu jums jos irgi geruose darbuose.

Tačiau turime dar vieną darbą - atliekų deginimo gamyklą LEZ’e, Klaipėdoje, kuriai jau pritarė Klaipėdos miesto Tarybos nariai. Šiam darbui reikės ir jūsų pagalbos!

“Žvejonės” informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras