BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Aštuntas ekoviktorinos klausimas ne paprastiems žmonėms


Sveiki, pasiilgot? Ekoviktorina tęsiasi ir mes užduodame jau aštuntą klausimėlį. Šį kartą galės laimėti tik aktyviai ekologiškai nusiteikę žmonės, nes klausimas yra toks: “Ką šiandien padarei ekologijos ir gamtos labui?

Šios savaitės prizas:
Sonett skalbimo skystis 2L
Sonett Indų ploviklis 1L
Sonett Universalus valiklis 0,5 L

Ekologijos labui Sonett labiausiai tinka, nes vartotojai labiausiai teršia buityje, o su Sonett bus saugu.

Savo atsakymus siųskite redakcijos elektroniniu paštu arba rašykite čia, komentaruose, iki lapkričio 10 dienos. Taip pat galite dalyvauti rašydami atsakymus mūsų Facebooke.

Prizą įsteigė mūsų partneriai Holos.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (17)

Jolanta2010-10-30 18:19

Isrusiavau siuksles

Inga2010-10-31 11:20

Naudoju tik ekologišką kosmetiką, buitinę chemiją. Prisipirkau daugkartinių vystyklų, nes kiekvieną kartą išsigąsdavau didėjančio šiukšlių kiekio. Perkame arba keičiamės dėvėtais rūbeliais. Pradėjau rūšiuoti atliekas namuose. Net lauke vaikščiojant su dukryte pamačius kokią šiukšlę nešame jas į tam tikrus šiukšlių perdirbimui skirtus konteinerius, tokiu būdu mokinu ir savo vaiką atsakingumo gamtai. Parduotuvėse, kiek įmanoma, mažiau imame maišelių. Tiesa, kartais kasininkės susiduria su nemenkais išbandymais, kai reikia pasverti šešis apelsinus :) Ir apskritai, perkantis tapo kažkokia manija rinktis tik tuos produktus, kurių pakuotes būtų galima perdirbti.

Inga2010-10-31 11:24

Oi, pamiršau pasakyti, kad net elementus (vadinamąsias “batereikas”) ar liuminescencines lemputes metu tik į tam skirtus konteinerius :)
Liko didžiausia užduotis - visu šitu apkrėsti kuo daugiau žmonių :)

Neringa2010-10-31 17:21

Sveiki,ką dariau šiandien, darau praktiškai kasdien gamtos ir ekologijos labui ,ką, be abejo, turėtų daryti kiekvienas mylintis ir tausojantis gamtą žmogus. Šiandien surūšiavau šiukšles iš per kelias dienas pririnkto, šalia šiukšlinės pastatyto maišo. Manau,kad tikrai nesunku į jį mesti popierių, kartoną, stiklą, plastikinius indelius, o po to surūšiuoti į atskirus konteinerius. Šiandien,kaip ir dažnai į parduotuvę nutariau eiti pėstute, pasivaikščiodama, kad nereikėtų važiuoti automobiliu. Prieš tai nunešiau sumesti į specialią dėžę senas baterijas, kad jas būtų galima perdirbti. Prekindamasi neėmiau nė vieno plastikinio maišelio, o nusipirkusi savo prekes susidėjau į daugkartinį medžiaginį maišelį. Plaudama unitazą(gal nelabai gražiai skamba), naudojau sodos ir acto mišinį, kuris puikiai išvalo ir nereikia chemijos. Šiandien surinkau savo dvimetinuko išaugtus rūbelius ir juos atidaviau mažesniam draugės berniukui. Tai irgi yra geriau negu išmesti, teršti aplinką, drabužėlių dėvėjimo laikas taps ilgesnis. Na, o dabar kadangi jau temsta, teks įsijungti šviesą, bet pas mus bute visur pakeistos naujos energiją taupančios lemputės- tai taip pat ne tik taupumo sumetimais, bet ir žingsnelis link ekologijos. Savo pavyzdžiu šiandien ir ne tik šiandien skatinu sekti savo abu vaikus, neleidžiu niekada lauke šiukšlinti ir mielai rūšiuojame šiukšles kartu.

Donatas2010-10-31 23:44

Šiais skubėjimo laikais pernelyg dažnai numojame ranka į savo poelgių pasekmes. Dažnai išgirstame skundžiatis, kad pasaulis “ritasi žemyn”, bet nė nesusimąstome, kad patys prie to prisidedame, o visgi reikia pradėti nuo savęs, nuo savo kiemo.
Taigi, mano kiemas:) :
-Buitinės chemijos ribojimas:
Esant užsikimšusiems vamzdžiams:
pusę puodelio valgomosios sodos, o po to – pusę puodelio acto į užsikimšusį vamzdį. Paskui kelis puodelius verdančio vandens – kamščių kaip nebūta.
Batų tepalas
Alyvuogių aliejus su lašeliu citrinos sulčių puikiai atstoja įmantriausius batų tepalus.
-Purškiamus kūno dezodorantus pakeičiau rutuliniais.
-Apie šiukšlinimą gamtoje/gatvėje net kalbos nėra, ypač žinant, kad plastikas nesuyra 1000 metų:O
-Kalkių nuosėdas naikinu maistinio acto pagalba, vietoj chem.valiklių.
-Eko šiukšlių maišai
-Vadovaujuos - taisyti, o ne pirkti naują
-Nekaupti daiktų (jei ko nebereikia- atiduoti/parduoti/išmesti)
-Dideles pakuotės (pvz ne 5x 1litras, o vieną indą su 5 litrais pirkti)
-Verdant vandenį, pilti jo tiek, kiek reikia. Elektrinis virdulys daug elektros ryja, todėl perteklinis vanduo labai daug elektros suvalgo.
-Ilgai stovint kamštyje išjungti variklį. Paprastai rašo, kad jei stovima > 1 minutę, užvedimo momentu išskiriama mažiau teršalų, nei laukiant su užvestu varikliu.
-Išjungti šviesą, kai jos nereikia.
-Besivalydamas dantis visada užsuku vandenį.
-Važinėju taupiu, nedaug degalų sunaudojančiu automobiliu.
-Stengiuosi neišmesti dovanų maišelių, panaudoju antrą kartą.
-Maudausi duše.
-Saikingas vartojimas, susilaikant nuo visokių išpardavimų, niekučių pirkimų - tai ir ekologiją turim. Kad ir kalėdų eglutę puikiai galima papuošti pačių keptais sausainiais, saldainiais.
-Tualetinį popierių visada nuleidžiu į klozetą,nes sušlapęs popierius labai greit suyra.

Vitalija2010-11-01 08:49

Sugalvojau savaitinę akciją savo darbovietėje: Ne-kopijavimui.
Kopijuoti galima tik ekstra atvejais, stengtis išnaudoti abi lapo puses, taip yra sutaupomas popierius ir energija.

Ieva2010-11-01 11:48

Persikrausčiau gyventi į naujus namus, naujo būsto remontui naudojau ekologiškus sienų ir lubų dažus; netinkamus dėvėti drabužius atidaviau prasčiau gyvenantiems žmonėms; įsigijau elektrą taupančias lemputes; apsigyvenau miesto centre - todėl dabar daug vaikščiosiu pėsčiomis :)

Silva2010-11-01 19:56

Šiandien lauke ploviau automobilį su vandeniu, be jokių šampūnų ar muilų ir panašiai - tiesiog šepetukas, kempinytė ir drungnas vanduo. Tad nereikėjo sukti galvos, kur pastatyti auto, kad nubėgantis vanduo nekentų aplinkai.
Po to paruošiau žiemai šiltnamį ir visus nuskurusius augalus sumečiau į kompostavimo dėžę (šį gėrį įsitaisėm pavasarį, tai dabar visas organines atliekas metu ten, nes labai paprasta naudotis - namuose susikaupiančias maisto atliekas - lupenas, pasenusią duoną, kavos tirščius ir pnš. prisakiau visiems mesti į kibiriuką, kuriame įklotas ekologiškas suyrantis maišelis, kuris priimtinas kompostinei).

Bronius2010-11-02 19:17

Ir šiandien, ir kasdien rūšiuoju šiukšles ir taupau. Aprašysiu savo taupymo būdus, kurie yra gamtos ir ekologijos labui.
Per akciją nusipirkau elektrą taupančių lempučių( nes šiaip jos nėra pigios)ir naudoju jas visame bute.
Atsisakiau oro drėkintuvo žiemą, puikiai buto orą drėkina skalbiniai ant radiatorių ir mažiau matomose vietose prie radiatoriaus sudėti platūs indai su vandeniu.
Apie lygintų drabužių “nekvėpavimą” turbūt daugelis yra girdėję, tai lyginti tikrai nereikėtų, išskalbtą patalynę užtenka gerai ištampyti, aš lyginu tik tuos rūbus, kuriuos tikrai būtina.
Naudoju šviestuvus, į kuriuos suku lemputes į apačią, kad apšviestų patalpą.
Iš elektros lizdų išjungiu absoliučiai visus elektros prietaisus, kai jų nenaudoju(telefonų įkrovikliai ir pan.)
Virdulyje arbatos kaičiu tik tiek, kiek reikia tam kartui arba tiek, kiek reikės tai dienai ir supilu į termosą.
Maistui išlaikyti šiltam taip pat tinka termosai, o ne kai už valandos šildome mikrobangų krosnelėje(galima dar padėti į indą su dangčiu, apvynioti rankšluosčiu ir padėti po pagalve).
Šaldytuvą laiku atitirpinu nes su kameroje prišalusiais ledais jis sunaudoja daugiau elektros energijos.
Šaldytuve nustatau tinkamą temperatūrą(tikrai nereikia žemiausios).
Skalbiu pilną, o ne pusę skalbyklės žemesnėje temperatūroje.
Kilimus stengiuosi kuo dažniau dulkinti lauke, o ne naudoti dulkių siurblį.
Savo pavyzdžiu skatinu kitus šeimos narius taupyti, saugoti aplinką, jokiu būdu niekada nešiukšliname gamtoje, visada susirenkam šiukšles.
Kai šalta namuose, neskubu jungti elektrinio šildytuvo, bet šilčiau apsirengiu, išgeriu karštos arbatos, prisipilu į guminę pūslę karšto vandens ir kaipmat sušylu.
Toks mano kasdienis įnašas į ekologiją.

Birute2010-11-04 12:51

Mes rusiujame siuksles.Taupome vandeni ir elektros energija.

Rita2010-11-05 15:48

Privalome suprasti, kad posakis: “Gamta- mūsų namai” ne iš piršto laužtas. Kadangi dirbu pradinių klasių mokytoja, tai ekologinę temą su mokiniais gvildenu jau 15 metų. Mes mylime ir saugome gamtą:
1) taupome rašomąjį popierių. Juodraščiams naudojame prirašytus vienpusius lapus. Taupiai ir pagal paskirtį naudojame spalvotą popierių. Turime spalvoto popieriaus likučių dėžę.
2) renkame makulatūrą
3) sodiname medelius, pvz.: šiais metais savo mokyklos teritoriją papuošėme kaštonais.
4) tvarkome aplinką, pvz: prieš kelias dienas grėbėme senus sudžiūvusius medžių lapus, taip tikėdamiesi apsaugoti jaunuosius kaštonus nuo keršakandės. Lapus sudėjome į ekologiškus maišus.
5) klasėje taupome elektrą ir vandenį. Visur yra užrašai, primenantys apie tai.
6) gaminame ekologišką plastiliną- iš miltų, druskos ir vandens. Puikus produktas!
7) kuriame pauošalus iš natūralų gamtos dovanų- kaštonų, šermukšnio uogų, …. ir jais nudžiuginame savo artimuosius
8) dalyvaujame Lutučiukų veikloje, kurie skatina būti gamtos mylėtojais. Aktyviai atliekame įvairias ekologines užduotėles.
9) turime atmintinę klasėje ir namuose : “Elektros taupymo būdai”
10) Savo pavyzdžiu skatiname ir aplinkinius tausoti ir saugoti gamtą “įjungiant” taupymo mygtuką.
11) nevengiame organizuoti įvairių mugių: ” Išaugta uniforma”, ” Kalėdinis siuntinys”, kuriose vaikai keičiasi išaugtinėmis uniformomis arba Kalėdų proga gauna dovanų- batukų, tvarkingų, padėvėtų drabužėlių.
12) žiemos metu nepamirštame paukštelių. Pakabiname jiems lesyklas, prižiūrime, kad visuomet turėtų lesalo. Pavasarį - pasitinkame giesmininkus iškėlę jiems naujus inkilus.

Donata2010-11-07 19:08

Žmogus ir gamta - du vienas nuo kito neatsiejami dalykai. Džiugu, kad vis daugiau žmonių pradeda keisti savo kasdieninius įpročius, taip prisidėdami prie mus supančios aplinkos gerovės išsaugojimo. Deja, dar atsiranda skeptiškai nusiteikusių gyventojų. Tokio nusiteikimo priežastis atskleisti itin sudėtinga. Galima tik spėlioti. Tai galbūt apatiškumas, problemos esmės nesupratimas ar tiesiog tingumas? Tačiau reikia nepamiršti, kad “Tingėjimas kaip rūdys suėda greičiau, negu darbas nualina” (B. Franklinas). Aš taip pat stengiuosi kuo daugiau visko padaryti gamtos ir ekologijos labui:
Visų pirma, naudoju tik elektros energiją taupančias lemputes. Jos šviečia taip pat ryškiai kaip ir įprastinės lemputės ir dar taupo energiją :)
Antra, niekada nepalieku įjungtų į elektros lizdą prietaisų; pavyzdžiui, nakčiai išjungiu televizorių, o nepalieku jo budėjimo rėžimu.
Saulėtomis dienomis telefonui pakrauti naudoju saulės bateriją, kuri nors ir nėra tokia efektyvi kaip įkroviklis, tačiau itin patogi laiką leidžiant gamtoje.
Nei gatvėje, nei gamtoje niekada nešiukšlinu ir nesuprantu žmonių, kuriems ateina mintis taip neatsakingai elgtis.
Rūšiuoju tokias atliekas kaip popierius, stiklas, pasenę elementai. Laikausi draudimų ir to pasekoje, pavyzdžiui į stiklo rūšiavimo konteinerį nemetu elektros lempučių, veidrodžių ar į popieriui skirtą konteinerį - daugiasluoksnių pieno pakuočių. Be to prieš mesdama į rūšiavimo konteinerį PET butelius, nusuku kamštelius, nes jis pagamintas iš kitokios rūšies plastiko.
Tvarkydamasi sode, stengiuosi visas žaliąsias atliekas talpinti į kompostui skirtą dėžę; į ją keliauja ir obuolių žievelės, ir sugrėbti lapai, ir panaudoti arbatos maišeliai su arbatžolėmis. Taip pasigaminu vertingą ir naudingą, o svarbiausia natūralią trąšą dirvožemiui.
Perskaitytų žurnalų neišmetu, o atiduodu skaityti draugams.
Taupau vandenį, valydamasi dantis užsukdama čiaupą.
Naudoju iš ekologiškų medžiagų pagamintus maišelius, kurie suyra žymiai greičiau negu įprasti.
Taip pat stengiuosi suteikti žmonėms kuo daugiau informacijos ekologinėmis temomis ir skatinu juos nelikti abejingais.
Taigi, manau, kad visi kartu galime padaryti daug gero gamtos labui. Turime vadovautis ta mintimi, kad “Tas, kuris nori daug pasiekti, turi kelti didžiulius reikalavimus” (J. V. Gėtė).

Inga D.2010-11-08 15:47

Ekologija – tai gyvenimo būdas, pasidalinsiu ir aš savuoju :
Naudoju ekologiškas buities, skalbimo, higienos priemones ( taip, jos brangesnės, bet jų mažiau reikia, ilgiau užtenka, neteršia taip vandens) taip pat ekologišką kraiką katinui) nenaudoju WC gaiviklių, dezodorantų, teršiancių atmosferą;
Rušiuoju atliekas (plastikas, popierius, stiklas, organinės atliekos);
Isigijome šaldytuvą, taupantį, elektros energiją, senąjį atidavėme perdirbti;
Valydamasi dantis, muiluodamasi duše, užsuku vandens čiaupą; taip pat netinkamo gerti vandens neišpilu į kriauklę, palaistau gėles;
Kur tik įmanoma, einu pėstute;
Maisto perkamės tiek, kiek suvartojame, kad nereikėtu išmesti;
Apsipirkinėjame kuo daugiau turgeliuose - išvengiame bent dalinai pakuočiu kiekio;
Taip pat naudoju daugiakartinį medžiaginį pirkinių maišelį;
Nebenaudojamus, nebereikalingus daiktus kam nors atiduodu, išmainau;
Nelesinu vandens paukščių;
Perku produktus, pažymėtus „Sąžininga prekyba“ ženklu;
Skaitau green‘ą ir kita literatūrą, susijusią su eko švietimu, dalinuosi informacija su draugais ir artimaisiais ;

Joana2010-11-09 20:17

Maksimaliai panaudoju vaiko maudymo vandenį: išmaudau vaiką, išsiplaunu tuo pačiu vandeniu galvą, o likusiu išplaunu grindis. Ne visada pavyksta visus tris etapus įgyvendint, bet du (vaikas ir grindys) - visada:)
Naudoju daugkartinių vystyklų ir natūralios higienos dermę - ne visada lengva, bet sąžinė graužtų pirkti ir naudoti vienkartines sauskelnes.

Jūratė2010-11-10 15:22

Oho kokie jūs šaunuoliai visi !
Aš irgi ekologiška jau seniai,tad neina vardinti ką esu padariusi per vieną dieną,o čia klausi ką padariau šiandien,o gi šiandien tai draugams išsiunčiau emeilu ,kad atsispausdintų kaip tiksliai rūšiuoti atliekas,nes pasirodo painiojasi kur skradines mesti,tada surašiau viską glaustai aiškiai ir išsiunčiau visiems savo draugams per skype ir emeilu

Kissa2010-11-10 18:52

Parašysiu ir aš, ką darau kiekvieną dieną gamtos labui:

1. Stengiuos pirkti tik natūralius daiktus, tuos, kurių gamyba kuo mažiau kenkė gamtai. Ir pirkti kuo mažiau, geriau pataisyti senus daiktus.
2. Išrūšiuoju visas atliekas, organines sukompostuoju.
3. Auginu, kiek įmanoma, savo daržoves darželyje, ir tik ekologine žemdirbyste.
4. Įprastos buitinės chemijos atsisakiau, skalbiu tarkuotu Ringuvos muilu, indams plauti naudoju SONETT indų ploviklį arba valg. sodą, taip pat Garstuką. Raginu ir kitus rinktis sveiką produkciją.
5. Nenaudoju kosmetikos, kvepalų, visko, kas pagaminta iš naftos. Perku natūralius šampūnus, dantų pastą ir t.t.
6. Neperku sintetinių audinių, tik medvilnę, o kadangi medvilnė nėra ekologiška, tai apsiperku praktiškai tik dėvėtų prekių parduotuvėse (na, argi ne auka dėl ekologijos?:) kartais ne viską randi, ko nori, bet gamtai geriau)
7. Pasirašinėju peticijas, dalyvauju piketuose už sveikatą (prieš GMO, prieš šiukšlių deginimą)
8. Žiemą sumažinau šildymą perpus - šildau tik tuos kambarius, kuriuose dažniausiai būnam
9. Nesinaudoju automobiliu, nes jo neturiu:) Visur einu pėsčiom, dviračiu ar viešuoju transportu
10. Nevalgau mėsos, nei žuvies, nes tai irgi susiję su didele pramone ir gamtos teršimu
11. Turbūt nėra namie daikto nereikalingo, kuris nebūtų panaudotas antrą ar net trečią kartą:D
12. Panaudotą vandenį panaudojam DAR KARTĄ - nupilti tualetui:) O gėlių laistymui renkame lietaus vandenį
13. Niekada neišmetam maisto
14. Skalbiu rankomis

Nežinau, ką dar galėčiau padaryti dėl ekologijos. Bet domiuosi tuo kiekvieną dieną. Turbūt įkyrėjau ir tėvams su raginimu rinktis tik natūralius dalykus, ir draugams su savo persiunčiamom žinutėm pasirašyti už ekologiją… :)

Suderinau natūralų gyvenimo būdą su visais poreikiais ir nė karto nenusivyliau, todėl skatinu kiekvieną elgtis atsakingai aplinkos atžvilgiu, nes aplinka - tai mes patys:)
O SONETT valiklis arba skalbimo skystis labai labai praverstų:D

Kissa2010-11-10 22:33

a, dar…:)
15. Kiemą apsodinau medeliais ir krūmais bei leidžiu augti natūraliai pievai
16. Ką įmanoma, perku iš pavienių ūkininkų ar meistrų, o ne iš didžiųjų prekybos centrų

Rašyti komentarą

Tavo komentaras