BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

ARE: apie atliekas, rūšiavimą ir kūrybiškas Ekodirbtuves

Praėjusį penktadienį ir šeštadienį (spalio 22 d. ir 23 d.) ekologinio klubo „Žvejonė” nariai surengė renginį apie atliekas „ARE: atliekos, rūšiavimas ir Ekodirbtuvės”. Visi atėjusieji pritarė, jog mėgsta būti švarioje gamtoje, tačiau žmogus yra tas, kuris tą gamtą teršia ir kad žmogus taip pat yra tas, kuri savo veiksmais gali saugoti gamtą. Tad vakaro metu ekologinio klubo nariai pristatė būdus, kuriais galime šio to pasiekti:

- Kasdieniame gyvenime laikytis 6R taisyklės: rūšiuoti nėra gana ir niekada nebus. Tai tik pasekmė to, kas lieka mums įsigijus įvairius daiktus, didesnius ar mažesnius. Tačiau iki to dar seka visa grandinė veiksmų ir, jei apie juos susimąstytume, mažintume atliekų kiekį, taupytume savo finansus bei laiką, kurį praleidžiame apsipirkdami.

- Refuse - atsisakyti to, kas mums nėra būtina, kas dažnai yra užgaida, ypač, dar sustiprinta mados, reklamos ir ginčytinų visuomenės standartų.

- Reduce - sumažinti savo poreikius, kurių didžioji dalis yra dirbtinai kuriami nuolatinės mus supančios produkcijos, taip mažinant generuojamų atliekų kiekį, pvz., pradėti nuo įsigyjamo plastikinių pakuočių kiekio mažinimo.

- Reuse - rinktis ilgalaikius daiktus/pakuotes ir panaudoti dar kartą viską, ką galima: stiklą, plastiką, popierių, organines atliekas, padangas, baldus, rūbus, batus, knygas ir kt., taip pat iš jų sukuriant naujas medžiagas ar daiktus.

- Repair - sutaisyti, kas sutaisoma: mobilus telefonas, batai, kompiuteris, laikrodis, baldai ir kt. gali dar puikiai veikti ir būti naudingi.

- Regive - atiduoti tiems, kam gali reikėti: draugai, giminaičiai, pažįstami ar nepažįstami.

- Recycle - rūšiuoti ir perdirbti visas galimas atliekas: stiklą, plastiką, popierių, metalą, kompostą, elektroniką, baldus, biodegraduojančias atliekas, rūbus, audinius, padangas ir kt. Taip išsaugomi Žemės ištekliai, mažinimas energijos sunaudojimas ir kuriami nauji daiktai iš jau pagamintų.

Ir kiti prie 6R taisyklės prisidedantys etapai, kuriuose galime veikti kaip individai, ir bendruomenės, reiklaujančios pokyčių bei darančios įtaką savo sprendimais:

- Respect - pirmiausia, gerbti Žemę ir žinoti jos išteklių kainą bei vertę, suvokti, jog jos ištekliai, kurie mums teikia gerovę ir patogumą, yra riboti, todėl juos reikia racionaliai naudoti.

- Rethink - kritiškai ir konstruktyviai permąstyti visą sistemą, kurią patys sukūrėme, permąstyti savo gyvenimo stilių, gamybą, vartojimą ir žinoti informaciją, kad galėtume daryti efektyvius sprendimus ir pokyčius.

- Restructure - pakeisti taršą generuojančią sistemą į darnesnę, išteklius taupančią ir gamtą saugančią, pvz., kaip biodegraduojančios pakuotės, atsinaujinanti energija, neteršiantis transportas.

- Redistribute - paskirstyti ištekius taip, kad būtų užtikrinimas kiekvieno žemės gyventojo minimalių poreikių patenkinimas.

- Kitas būdas gyventi švarioje ir gražioje aplinkoje yra suvokti, kokią įtaką kasdieniai mūsų veiksmai turi Gamtai. Tai padeda nustatyti ekologinis pėdsakas. Vakaro dalyviai atliko šį testą, kuriame įvertino kasdienes veiklas savo gyvenime gyvenamojo būsto, energijos, atliekų, vandens, maisto, rūbų aspektais. Ekologinio pėdsako testu nustatoma, kiek hektarų reikia vienam žmogui jo poreikiams patenkinti, ar jis negyvena kitų sąskaita. Taip nustatoma, ar žmogus savo vartojimu neviršija maksimalių Žemės galimybių, skirtų vienam žmogui, ir jei taip, tai kiek planetų reikia jo poreikių patenkinimui. Tarp atlikusiųjų testą buvo jaunų žmonių, kurių gyvenimo būdą galime laikyti sektinu pavyzdžiu ir mokytis iš jų mažinti savo ekologinį pėdsaką. Tačiau daugumos dalyvių, susumavus testo rezultatus, poreikių patenkinimui reikalingos dvi ar net trys planetos. Ekologinio pėdsako testas ragina susimąstyti apie savo kasdienį gyvenimą ir ką galima keisti jame, kad nešvaistytume Žemės išteklių. Palyginimui, šiuo metu Europos ekologinis pėdsakas yra dvi ir pusė (2,5) planetos Žemės, o JAV - penkios. Tačiau turime tik vieną planetą Žemę, todėl turime įvertinti jos galimybes ir savo poreikius, kuriuos dažnai galime sumažinti.

- Žaidimas „Su(si)rūšiuokim”: mokėme, kaip rūšiuoti atliekas ir ką dar be rūšiavimo galime nuveikti su atliekomis. Tad kvietėme dalyvius kelioms minutėms pabūti atliekomis, pvz., veidrodis, nuskilęs puodelis, grietinės indelis, servetėlių pakuotė, tetra-pack‘as ir kt. Dalyviai pakankamai gerai „susirūšiavo”, panašu, jog jaunimas rūšiuoti jau išmoko ir tai noriai daro. Tačiau mes, kaip visuomenę informuojantys per neformalų ugdymą, pastebėjome, jog trūksta informacijos apie specifinių atliekų rūšiavimą, kaip pavojingos atliekos, padangos, taip pat plastikų pasaulio įvairovę. Kita praktinio žaidimo dalis buvo pagalvoti, kurias iš jau surūšiuotų atliekų galima panaudoti dar kartą, dovanoti, pataisyti ar išvis jų neįsigyti. Įdomu, jog didžioji dalis geltonajam plastiko konteineriui pirmojoje žaidimo dalyje surūšiuoto plastiko jau antroje žaidimo dalyje buvo priskirtas prie „panaudoti dar kartą”. Vadinasi, didelę dalį išmetamų atliekų galime panaudoti dar kartą. Taip mažintume išmetamų atliekų kiekį, energijos, transporto, vandens poreikį jų tolimesniam tvarkymui.

Kita renginio dalis vyko šeštadienį, spalio 23 d. Klaipėdos miesto jaunimo centro „Atviros erdvės” kūrybos zona tapo Ekodirbtuvėmis. Jose mokėme susidomėjusius, kaip iš tetrapack‘o pasidaryti gražią piniginę, kaip iš vienos pusės panaudotų lapų A4 formato lapų pasidaryti patogią užrašų knygelę, kaip iš panaudoto popieriaus padaromas naujas popierius, kaip iš metalinių kamštelių padaryti žaismingus ženkliukus, kaip iš nebereikalingų atvirukų sukurti puikią širmą, ir, galiausiai, kaip iš kartono dėžių gimsta funkcionali kėdė.

Ši ekologinio klubo „Žvejonė” iniciatyva buvo tik pradžia, ir dar pakviesime į panašius renginius, mokančius, kaip saugoti ir gerbti mus supančią aplinką. Dėkojame dalyviams už jų domėjimąsi ir dalyvavimą!

Parengė: Jolanta Uktverytė

Klaipėdos ekologinio klubo “Žvejonė” informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras