BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ar matėte barsuką?

Be ko neįsivaizduojate Pusiaužiemio arba Viduržiemio? Kas be sniego, kas be dar daugiau sniego, o mes - be pranašiško barsuko miego. Šiandien puiki proga aplankyti nuo seno liaudyje žinomą sinoptiką, pranašą barsuką Dryžių, gyvenantį Girionių miško parko kalvelėje, ir pažiūrėti, kokia bus antra žiemos pusė. Barsuk, ar greit pavasario sulauksim?

Keliaujame į mišką, o kol pasieksime tikslą, susipažinkime su dryžuotuoju urvų gyventoju barsuku.

Orų pranašas

Barsukai gyvena grupėmis sudarydami monogamines šeimas - kai kur vadinamas klanais. Vieni kitus šeimos nariai skiria pagal prakaito liaukų skleidžiamą kvapą. Tai - požeminiai gyventojai, kurie rausia sudėtingas urvų sistemas. Pasitaiko šimtamečių urvynų, kurie po žeme sudaro sudėtingą labirintų sistemą su daug landų. Urvuose kartu su barsukų šeima neretai apsigyvena ir lapės ar usūriniai šunys. Žinoma, ne viename guolyje.

Barsukas - ramybę mėgstantis žinduolis, aktyvesnis būna tamsiu paros metu. Žiemą nesimaitina, naudoja sukauptas riebalų atsargas. Mėgsta švarą - pavasarį per žiemą susitrynusią iš sausų žolių ir lapų suneštą guolio paklotę išstumia iš urvo ir užverčia žemėmis, o gamtinius reikalus taip atlieka šalia urvo „įrengtame” tualete. Mėgsta jis ir pamiegoti, tiesa, žiemos miego rekordininkės miegapelės, kuri įsiraususi žemėn miega net 7 mėnesius, nelenkia. Rudenį barsukas įminga ir miega iki kovo mėnesio, tačiau kartais, kai nešalta, išeina iš urvo. Būtent Viduržiemis yra ta diena, kai, anot senolių, apsimiegojęs barsukas išlenda iš savo urvo. Tą dieną pagal barsuko elgesį pranašaudavo antros žiemos pusės orus. Saulėtą dieną atsargiai iškišęs galvą iš urvo Dryžius apsidairo, ir, išsigandęs savo šešėlio, šmurkšteli atgal, verčiasi ant kito šono ir toliau sau pučia į akį, laukdamas pavasario, kuris bus vėlyvas. Jei diena apniukus, aštrianagis barsukas išsikabaroja iš urvo ir, užuodęs žiemos pabaigą, nutipena pasidairyti po vis dar žiemišką mišką. Tačiau jau nebeilgam - pavasaris atrieda grįžtančios saulės karieta. Tad jei rasime barsuko pėdsakų, kuriuos atskirti nuo kitų padarų itin nesunku pagal įsispaudusias nagų žymes, galėsime pradėti žiemai rašyti atsisveikinimo laišką.

Pusiaužiemio prietarai

Tikėta, kad nuo šios dienos atgyja ir iš miškų į namus patraukia gyvatės, todėl šią dieną vadindavo Kirmių, Kirmėlių arba Kirmėline. Kad gyvatės į namus nešliaužtų, vengdavo šią dieną iš miško vežti medžius ir nešti šakas, nevalgydavo obuolių, bulvių, burokų. Mes irgi jų nevalgysime - atiduosime duoklę miško žvėreliams, kuriems šaltą žiemą po storu sniego patalu maisto sunku rasti.

Kam žiemos šalčiai jau kaulus laužo, su nekantrumu laukia Užgavėnių, kuomet galės žiemą iš kiemo išvaryt. Nekantresni gali išbandyti kitą senolių rekomenduojamą žiemos išvarymo ritualą. Sakoma, jog reikia suskaičiuoti dvylika praplikusių vyriškių, o ties dvyliktuoju tiesiog šūktelėti: “Prapulk!”. Ir šalčių pramonės su ledais sugaišti pagaus, o putodams sniegs visur į nieką pavirs…

Kol burtai suveiks, mėgaukimės žiemos teikiamais malonumais - čiupkime slides, rogutes, pačiūžas ir keliaukime ant kalvų su sniegu pasigalynėti, padūkti ar tiesiog po mišką pabraidyti, barsuką Dryžių aplankyti, žiemos baigties pranašystės sužinoti. O eidami į svečius, nepamirškime lauktuvių - kiškiui morką, stirnai obuolį, zylei nesūdytų lašinių nunešti.

Kaip baigėsi mūsų išvyka? Atrodo, pavasario dar teks palaukti, nes barsukas Dryžius šiandien nosies iš urvo nebuvo iškišęs. Gal išsigando savo šešėlio, nes saulė šiandien aukštai pakibus, o gal mūsų triukšmingo apsilankymo: pripėdavome daugiau nei visa barsukų šeimyna, o atradimo džiaugsmas prasiveržė jaustukais ir ištiktukais kaip šaltinio versmė. Tačiau aplink urvą aptikome ir jo pėdsakų, vedančių iki „sanitarinio mazgo”. Dar vieną urvą. Kitus keturis… Matyti, kad Dryžius čia gyvena ne vienas. Palinkėję barsukams saldaus miego, palikome mišką toliau sapnuoti žiemos pasaką. O kaip orų prognozė? Iš zylės ir bukučio pasikalbėjimo nugirdome: pavasaris ateis tada, kai bus laikas.

Kauno marių regioninio parko direkcijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras