BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ar išsaugosime griežles šienaujamose pievose

Gegužė - paskutinis pavasario mėnuo. Parskridę paukščiai džiugina savo tuoktuvių giesmėmis. Kartu buveines užima ir griežlės. Tai paukštis kuriam steigiamos paukščių apsaugai svarbios teritorijos. Žemaitijos nacionalinis parkas įtrauktas į NATURA 2000 Europinį tinklą.

Griežlė globaliai nykstanti rūšis. Ją saugo pasaulio bei Europos teisiniai aktai:

EU Paukščių Direktyva (1979);

Berno Konvencija (1979, Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats);

Bonos Konvencija (1979, Convention on the Conservation of Migratory Species of Wild Animals);

Griežlė taip pat įrašyta į LR knygą nuo 1989 m jai suteikta 5 (Rs) kategorija, kaip išsaugotai rūšiai, kurios gausumas atkurtas.

Šis paukštis dažniausiai gyvena atvirame ar pusiau atvirame kraštovaizdyje. Daugiausia pasirenka vietas, kur kasmet šienaujama, ganoma arba būna pavasarinių potvynių. Vengia pievų plotų su negyva, pernykšte žole, tankiais kupstais augančia žole, tręšiamų pievų, ypač jei jos suguldytos ant žemes vėjo ar lietaus ar kelerius metus apleistų pievų, turtingoje maisto medžiagomis dirvoje. Mieliau renkasi šlapias natūralias paupių, griovių, pamiškių vietas, bet sausose taip pat gali įsikurti. Griežles galima sutikti ir ariamuose laukuose, bet čia jų tankumas gerokai mažesnis nei pievose. Taip pat aptinkama žemapelkese, durpynų pakraščiuose, didesnėse ežerų ar upių salose. Miškuose gyvena šviežiose šlapiose kirtavietėse ir neaukštose bei netankiose miško kultūrose. Pavasarį, kur pievose ar dirbamuose laukuose žolinė danga neaukšta paukščiai laikosi auktažolėse vietose su dilgėlėmis, nendrėmis, nendriniais dryžučiais, geltonžiedžiais vilkdalgiais, krūminiais builiais ir kt.

Užimdamas buveinę (veisimosi teritorija) patinas iškart prasineša patelei skardžiu balsu „krek kreks”. Tai bene vienintelė rūšis, kurios balsas atitinka mokslinį (lotynišką) pavadinimą (Crex crex). Griežia tik patinai. Šiemet pirmieji paukščių stebėjimai buvo užfiksuoti Šilutės bei Varėnos apylinkėse jau iki gegužės antros dekados. Bet ir savo krašte turime unikalių gamtos kampelių su griežlėms tinkamomis buveinėmis. Tačiau pagal ŽNP specialistų stebėjimus, matoma, kad griežlių populiacija parke vis mažėja. 2005, 2007 metais buvo registruotas 21 griežiantis patinas. O pastaraisiais metais, dėl intensyvaus ir ankstyvo šienavimo stebimas žymus mažėjimas. Griežlių perėjimo laikotarpis nuo birželio pabaigos/ liepos pradžios iki liepos vidurio, o tai sutampa su tuoj prasidėsiančiais šieno ruošos darbais Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje. Todėl noriu pateikti keletą patarimų kaip būtų galima apsaugoti šiuos paukščius šienaujant ir nekeičiant šienavimo technikos. Pati paprasčiausia rekomendacija - nešienauti iki liepos 15d. Bet, manau, ji netenkina ūkininkaujančių. Tad kitas pasiūlymas - šienauti fragmentiškai, t. y. po pusę šienaujamo ploto darant kelių dienų pertraukas. Motorinėmis šienapjovėmis pjaunant žolę, iki šiol dažniausiai technika važiuodavo spirale nuo pievos krašto palei laikrodžio rodyklę link pievos centro. Šienaujant tokia technologija pabaido pievose gyvenančių paukščių vadas bei pavienius individus, kitus gyvūnus. Dauguma jų pabaidyti, bet tebesislėpdami žolėje traukiasi link nenušienauto ploto centro. Šienaujant paskutines pradalges jų daugiausia ir žūsta.

Šienaujant kitokiomis (ekologiškomis) technologijomis bei parenkant darbų laiką, gyvūnų mirtingumą galima sumažinti iki minimumo. Ekologiška šienavimo technoogija laikoma tokia, kai prie motorinės šienavimo priemonės pritaisomi ir naudojami specialūs baidytuvai bei žolę pjauti pradedama nuo lauko centro, o vėliau spirale judama link lauko pakraščių, arba žolę pradedama pjauti nuo šienaujamo lauko vidurinės linijos, vėliau judant link lauko krašto.

Daugiau informacijos apie griežlių ir kitų gyvūnų apsaugą galima sužinoti 2005 metais išleistoje P. Kurlavičius „Biologinės įvairovės apsauga žemės ūkyje” knygoje, ar pasiteiravus Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos specialistų.

Pav. Griežlėms nekenkiančios šienavimo technikos (rodyklėmis parodyta važiavimo kryptis)

Pagal Koffijberg, K. & Schaffer, N. (Compilers). 2006. International Single Species Action Plan for the Conservation of the Corncrake Crex crex. CMS Technical Series No. 14 & AEWA Technical Series No. 9. Bonn, Germany

Šaltinis: http://www.medziokles.lt/raudonoji-knyga/gyvunai/pauksciai/griezle/

Žemaitijos nacionalinio aprko direkcijos informacija

Patiko (1)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras