BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ar gali kosmetika gyventi be konservantų?

Pasirodžius ekologiškai produkcijai Lietuvos parduotuvėse, pirkti ją žmonėms ilgainiui tapo mada, o kiek vėliau ir poreikius tenkinančiu įpročiu. Tačiau atsirado ir nepasidavusių šiai karštinei ir netgi suabejojusių natūralių priemonių veiksmingumu jas pabandžius. Kodėl taip atsitinka? Šiame straipsnyje trumpai apžvelgiamos su ekologiška kosmetika susijusios problemos ir paneigiami natūralumo sąvoką teršiantys mitai.

Ką reikia žinoti perkant ekologišką kosmetiką

Svarbiausia neužkibti ant pseudoekologiškų produktų kabliuko, nes kartu su vartotojų atėjo ir gamintojų mada. Atsirado begalė gaminančiųjų ekologiškus produktus neturint tinkamos praktikos, laikantis minimalių kriterijų ar dar blogiau - susikūrus savuosius, kurie tik išoriškai siejasi su ekologija. Vienas iš pavyzdžių - ant produkto pakuotės rašoma, kad jo sudėtyje yra 80 proc. natūralių ir ekologiškų medžiagų, tačiau iš tikro didžiąją dalį deklaruojamų komponentų sudaro: vanduo, glicerinas ir galbūt minimalus augalo ekstrakto kiekis. Žinoma, tokie produktai nepateisina pirkėjų lūkesčių ir jie nusivilia tariamai natūralia produkcija. Norint to išvengti, kaip teigia ekologiškos produkcijos gamintojai, svarbiausia pasikliauti prekiniais ženklais, produkto sudėtimi ir sertifikatais.

Renkantis kosmetiką, svarbu, kad joje būtų kuo daugiau natūralių medžiagų, o apraše nesimatytų jau gerai žinomų parabenų, trumpinių PEG, EDTA, medžiagų pavadinimų su skaičiais; kremuose - parafino, kitaip tariant, mineralinio aliejaus, ar kitų, aiškiai suprantamų sintetinių komponentų.

Natūraliame produkte cheminės medžiagos

Cheminių medžiagų yra tiek ekologiškoje, tiek ir sintetikos pagrindu pagamintoje kosmetikoje. Skirtumas tas, kad vienur jos gamtinės, kitur - sintetinės. Net ir tos pačios cheminės sudėties medžiaga, priklausomai nuo kilmės, gali turėti skirtingą poveikį, pavyzdžiui: kvapus suteikiančios sintetinės medžiagos dažnai alergizuoja, tačiau gamtoje esančios tokios pačios cheminės sandaros komponentai alergijos nesukelia.

Natūralios priemonės turi lėtesnį poveikį nei sintetinės?

Pasak ekologiškos kosmetikos gamintojų, natūralių priemonių teigiamas poveikis odai yra didesnis ir greitesnis. Aliejais maitinama oda gali kvėpuoti. Sintetinių komponentų gudrybė ta, kad jais galima sukurti labai greitą, pavyzdžiui, švelnumo efektą. Tačiau tai tik pojūtis, oda iš tikro lieka užmaskuota. Tuo tarpu ekologiška kosmetika išsprendžia daugybę odos problemų ne tik paviršutiniškai, bet ir normalizuojant jos funkcijas. Beje, natūrali kosmetika itin retai turi šalutinį poveikį net netinkamai ją naudojant. To negalima pasakyti apie sintetinę produkciją.

Vertinti tiesioginę kainą - neteisinga

Ekologiškoje parduotuvėlėje įsigytos kūno priežiūros priemonės kainuoja brangiau nei sintetinės kokiame nors prekybos centre. Taip yra todėl, kad pastarųjų žaliavos kainuoja itin mažai, ko nepasakysi apie ekologiškų produktų ingredientų kainą.

Svarbiausia suprasti, kad tokių dalykų, kaip ekologiško ir neekologiško muilo gabaliuko kaina, apskritai nereikia vertinti, nes pastarasis su savo įvairiausiais priedais ištirpsta žymiai greičiau.

Be konservantų kosmetika galioja trumpiau?

Tinkamai pagaminti ir supakuoti natūralūs produktai ir be sintetikos gali turėti ilgą galiojimo laiką. Juk geras vynas laikomas ilgai nesugenda. Viskas priklauso nuo produkto rūšies ir jo gamintojų. Tad pirmiausia reikia juos sąmoningai išsirinkti ir jau po to atsakingai išleisti pinigus, perkant kokybišką produkciją.
Laikas.lt ne tik rašo apie ekologišką kosmetiką, bet ir siūlo Jums laimėti URTEKRAM ekologiškos kūno priežiūros priemonių rinkinį. Konkursą rasite čia.

Parengė Dovilė Raustytė

—–

Šis straipsnis publikuotas spalio mėnesio Laikas.lt žurnale, kurį galite rasti daugumoje kavinių arba čia. Kiti numerio straipsniai, kurie greitai pasirodys portale:

Skanus ir stilingas Vilniaus ruduo
Kulinarinės knygos: ekspertai prieš mėgėjus
Maistas - grėsmė vandeniui
„Tasty life”: „Svarbiausia, skonį jausti galvoje”
Vediška virtuvė - dantimis pravalgytas kelias į Dievą
„Vegetable Orchestra” - nuo pomidoro iki daržovių orkestro

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (2)

Almonas2011-10-06 14:53

Manau, jei tiksliau - tai vertėtų išskirti dirbtines sintetines chemines medžiagas (pabrėžiant žodį dirbtinės).
Ekologiškuose maisto produktuose, - jų visoje gamybos (taip pat sandėliavimo) kilmėje yra visiškai uždrausta naudoti dirbtines sintetines chemines medžiagas.
Ne maisto ekologiškuose produktuose, - dirbtinės sintetinės cheminės medžiagos nėra uždrausta. Tik yra išvardinta kokios yra uždrausta (t.y. ta p[rasme ne visos yra uždrausta).

Tad jokiu būdu negalima suniveliuoti ekologiškus maisto su ekologiškais ne maisto produktais. Nes reikalavimai skiriasi iš esmės.

Kaip šiame visame reikale iš esmės skiriasi tai, ką gamta susintetina ir tai kas sintetinama dirbtiniu būdu.
Ekologiškas maistas ne nitratų klausimu skiriasi (tuo kalusimu reikalavimai yra lygiai tie patys tiek ekologiškam, tiek ne ekologiškam maistui), nuo ne ekologiško maisto. O tuom, kad jame visiškai nėra dirbtinių sintetinių pesticidų ir dirbtinių sintetinių mineralinių trašų, GMO. Esminio pavojaus aplinkai, žmogui.
Ne ekologiški produktai tuom pasigirti negali. Tad čia maistas ir ne maistas skiriasi iš esmės, su savo reikalavimais.

Ir ekologiškas ne maisto visas tas sektorius neturi viso to, kas yra sutvarkyta ekologiško maisto sektoriuje (aiškios taisyklės, sertifikavimo sistema ir t.t. ir pan.).
Lietuvoje nėra netgi akredituotos sertifikavimo sistemos ne ekologiškam maistui, - o tai manau kaip ir aukso kasyklos nesąžiningam, neatsakingam verslui .

Bet čia manau daugiausiai painiavos įvedama supaprastinant sąvokas dirbtinių sintetinių cheminių medžiagų ir gamtinių sintetinių medžiagų.
O tai esmė, skirtume.

Eko grožis2011-10-18 22:16

Nelabai mano nuoroda į temą, bet naudinga.

Puslapyje http://www.cosmetic-check.com galite greitai ir lengvai pasitikrinti savo kosmetikos priemonių sudėtį ir nustatyti, ar joje nėra kenksmingų sveikatai kosmetikos priedų!

Rašyti komentarą

Tavo komentaras