BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ar egzistuoja saugi energija?

Japonija - ant branduolinės katastrofos krašto, prieš metus šachtoje JAV nugriaudėjo sprogimas, o Meksikos įlankoje išsiliejo nafta. Bet ar yra alternatyvų? Newsweek.com pasiryžo apžvelgti energijos rūšis ir paieškoti alternatyvų ar tiesiog padėti išsirinkti geriausią iš blogiausiųjų.

Branduolinė energija

Pasaulis sugniaužęs kvapą seka įvykius Japonijos Fukušimos atominės elektrinės reaktoriuose, kurie nesustoja skleisti radiacijos. Blogiausias galimas scenarijus: radioaktyviosios dalelės bus nupūstos šalies vidun, o tai - milžiniškas pavojus milijonams. Pastaroji krizė paskatino permąstyti branduolinę politiką. Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) lobistai iš paskutiniųjų gina atominės energijos industriją, o mokslininkai savo ruožtu spaudžia biurokratus tikindami, kad Amerikos jėgainėms būtinas skubus remontas. Gali būti, kad taip ilgai palankiai vertintai branduolinei energijai, iš tiesų atėjo galas.

Nafta

Po milžiniškos katastrofos šioje industrijos šakoje praėjo beveik metai. 2010 m. balandžio 20-ąją įvykęs sprogimas naftos gavybos platformoje „Deepwater Horizon” (Meksikos įlanka) nusinešė 11 gyvybių, o iš gręžinio, esančio daugiau kaip 1,5 km gylyje, į jūrą pradėjo plūsti nafta. Dėl streso ir taršos tūkstančiai žmonių buvo pažeisti fiziškai ir psichiškai. Per 86 dienas į vandenyną išsiliejo 5 mln. barelių naftos. Turizmas aplink Meksikos įlanką (Luizianos, Misisipės, Alabamos, Floridos valstijose) ženkliai krito. Nepaisant visko, amerikiečiai, atrodo, linkę pamiršti didžiausią ekologinę katastrofą JAV istorijoje: 6 iš 10 žmonių sako palaikantys naftos gavybą atviroje jūroje. JAV vyriausybė kovo mėnesį pritarė antrajai giluminės naftos gavybos platformai minėtoje įlankoje.

Akmens anglis

Šiek tiek prieš naftos gavybos industrijos nelaimę, sukrečiančią katastrofą teko išgyventi akmens anglies industrijai. 29 darbuotojai žuvo įvykus sprogimui anglies kasykloje Vakarų Virdžinijoje. Šios industrijos kritikai viešai smerkia skleidžiamą taršą, o televizija niekada nepamiršta šachtininkus ištinkančių nelaimių, rodos, vykstančių laikrodžio rodyklės tikslumu. Praeitą rudenį 700 ieškovų padavė į teismą ketvirtą didžiausią JAV anglies gavybos įmonę „Massey Energy” kaltindami nuodingųjų metalų patekimu į geriamąjį vandenį (įmonė visus kaltinimus neigia). Kitai anglies kasybos industrijos milžinei neseniai teko pakloti 4 mln. dolerių dėl užteršto vandens Vakarų Virdžinijos ir kitose valstijose.

Vėjas

Kalbant apie švarią ir atsinaujinančią energiją, vėjo jėgainės turi daug šalininkų. Tačiau gyvūnų tarp jų nėra. Naujausių tyrimų duomenimis, snapuotieji banginiai - raganosio dydžio ir autobuso svorio - dėl vėjo jėgainių jūrose visiškai susipainioja ir dėl to atsiduria paplūdimiuose. Paukščiams vėjo turbinos taip pat mirtinos. Vėjo jėgainės Kalifornijoje per metus sukapoja tūkstančius paukščių, įskaitant auksinius erelius ir raudonauodegius vanagus. Kritikų teigimu, vėjo energija nesumažino anglies dvideginio išsiskyrimo šalyse, kur vyrauja šios jėgainės.

Javai

Biologinis kuro, pavyzdžiui, etanolio, populiarumas stipriai išaugo JAV prezidento George‘o Busho valdymo laikotarpiu. Tai buvo suprantama kaip galimybė JAV atsisakyti priklausomybės nuo natos, tačiau ir ši nekalta energijos gavybos rūšis turi baisiųjų pusių. Agronomijai tinkamų žemių naudojimas energijai išgauti maisto kainas iškelia į kosmines aukštumas. Viena iš protestų Tunise, Egipte ir Jemene priežasčių - maisto trūkumas. „Duokite mums cukraus!”, - taip šaukė Alžyro žmonės gatvėse. Jungtinių Tautų duomenimis, javų kainos pasiekė rekordinį lygį ir 1 milijardas žmonių gyvena bado sąlygomis.

Dujos

Naujų energijos išgavimo būdų paieška paskatino JAV pradėti sparčiai vystyti skalūnų dujų išgavimo procesą, dar kitaip vadinamą hidrauliniu skaldymu („hydraulic fracturing”). Proceso metu gamtinės dujos yra išgaunamos labai dideliu spaudimu į beveik dviejų kilometrų gylį pumpuojant specialų skystą mišinį, sudarytą iš smėlio, vandens ir specialių cheminių priedų. Praktika paplito visose JAV. Tačiau šio energijos išgavimo būdo kritikų taip pat netrūksta. Jų teigimu, purškiamas mišinys yra nuodingas, prisotinantis dirvožemį ir vandenį radioaktyviomis ir kancerogeninėmis medžiagomis. Joshas Foxas, 2010-ųjų dokumentinio filmo „Dujų šalis” („Gasland”) režisierius, teigia, kad dujų skaldymo procesas yra pavojingas sveikatai ir gali sukelti daug problemų: nuo smegenų pažeidimų iki kvėpavimo sutrikimų ar net vėžio.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Rytis2011-03-31 07:13

taip išeina, kad žaliūjų judėjimas netenka prasmės, bet kuriuo atveju statant bet kokią elektrinę. Juk be energijos prasidėtų visiška krizė. Be to patys žalieji nerodo tinkamo pavyzdžio . pvz. važinėja su mašinom. naudoja tą pačią el. energiją pagamintą iš straipsnyje paminėtais būdais. todėl žaliūjų judėjimas yra tik veidmainystė

Rašyti komentarą

Tavo komentaras