BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ar Dzūkijos nacionalinis parkas pateks į parkų elitą?

Pasaulinis gamtos fondas (WWF) ir Olandijos laisvalaikio kompanija Molecaten 1997 m. sukūrė PAN Parkų fondo strategiją, kurio tikslas - suburti į vieną tinklą elitines saugomas Europos teritorijas, tuo pačiu vystant subalansuotą turizmą. Šio elitinių saugomų teritorijų tinklo nariais gali tapti tik Saugomos teritorijos, turinčios ne mažiau 10 000 ha. branduolį (rezervatinę zoną), kurią būtų galima pavadinti Ekosistemos pavyzdžiu.

Kandidatai į PAN parkus turi praeiti sudėtingą sertifikavimo procedūrą, kurios metu vertinama, kaip jie atitinka aukštus gamtosaugos ir turizmo standartus. Europoje šiuo metu PAN Parkų tinklui priklauso 13 tokių parkų ir beveik visi kalnuose, nes išvystytose šalyse nebeįmanoma surasti tokių „laukinių” vietovių.

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos iniciatyva Marcinkonyse lapkričio 3 d. įvyko darbinis susirinkimas, kurio dalyvius direkcijos direktorius Eimutis Gudelevičius supažindino su saugomos teritorijos pasirengimu sertifikavimui pagal PAN parkų principus. E. Gudelevičius priminė Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato istoriją pabrėždamas siekiamybę bendromis jėgomis, kartu su bendruomenėmis, kurti turizmo strategiją ir įsijungus į PAN parkų tinklą pasinaudoti atsiveriančiomis galimybėmis vystyti turizmą.

Direkcijos gamtos paveldo skyriaus vedėjas Mindaugas Lapelė, pristatęs PAN parkų asociacijos tikslus, savo pranešime dėstė ne tik perspektyvas turizmo plėtrai, bet ir galimybes geriau derinti dažnai prieštaringus turizmo ir gamtosaugos interesus, primindamas, kad „Pagrindinis PAN parkų veiklos tikslas - išsaugoti išlikusią natūralią Europos gamtą. Direkcijai - tai jos darbo įvertinimas, galimybė dar efektyviau saugoti natūralias Dainavos girios ir Čepkelių pelkyno ekosistemas, derinant tai su vietos bendruomenių interesais ir darniu turizmu, o savivaldybėms ir vietos bendruomenėms - krašto pristatymas, ekologinio turizmo segmento atsiradimas, galimybės smulkiam verslui.”

Direktoriaus pavaduotojas, stojimo į PAN parkų „klubą” iniciatorius Eugenijus Drobelis priminė, kad kelias į šios asociacijos gretas nėra lengvas ir tik bendromis savivaldybės struktūrų, urėdijų, Marcinkonių ir Merkinės krašto bendruomenių bei visuomeninių organizacijų jėgomis mes galėsime sukurti turizmo vystymo strategiją. E. Drobelis akcentavo, kad ne Parkas turės naudą, o čia gyvenantys žmonės.

Druskinininkų savivaldybės investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjas Algirdas Svirskas akcentavęs, kad nederlingose Druskininkų ir Varėnos krašto žemėse prioritetinė vystymo sritis yra turizmas ir pasidalijęs patirtimi kuriant turistinę infrastruktūrą, pasiūlė darbo grupę kurti iš Parko darbuotojų, kurie geriausiai žino įvadinę medžiagą. Druskininkų savivaldybė yra suinteresuota, kad didėtų kokybiškų turizmo paslaugų erdvė aplink kurortą ir rems tokių idėjų įgyvendinimą, - kalbėjo Druskininkų atstovas.

Marcinkonių kaimo bendruomenės pirmininkė Rimutė Avižinienė pasidžiaugė, kad ši pradžia didelis pliusas kraštui, kuriame niekada nebus gamybos, bet čia gyvenančios bendruomenės turtingos etnokultūrinėmis tradicijomis ir kulinariniu paveldu ir reikia ieškoti kelių, kaip visą tą potencialą realizuoti prisikvietus turistus.

Tatjana Saulevičienė, Varėnos savivaldybės vyr. specialistė, atkreipė dėmesį, kad mes turime didžiulį turistinį potencialą: nuostabią gamtą, mokslininkus, turistinius takus, paruoštus gidus ir šiame projekte labai svarbu į bendrą darbą įtraukti bendruomenes, Varėnos krašto VVG asociaciją, visus ką nors kuriančius žmones.

Diskusijoje dalyvavo Druskininkų miškų urėdas Zenonas Naujokas, Varėnos švietimo centro Turizmo ir verslo informacijos skyriaus specialistės Dalia Kasinskaitė ir Roberta Barkauskaitė, Direkcijos darbuotojai: Jurga Labanauskienė, Giedrius Valentukevičius, Algimantas Černiauskas, Laima Saviščevienė, kuri atstovavo Lietuvos ūkininkių draugijos Merkinės skyrių ir Lina Černiauskienė, kuri atstovavo Lietuvos kaimo turizmo asociacijos Varėnos skyrių. Merkinės bendruomenės pirmininkas Bernardas Sakalauskas pasidžiaugė Parko įdirbiu vystant turizmą ir apgailestavo kad žmonės mažai apie tai žino, o „Merkinės bendruomenė ne tik pati inicijuoja įvairius renginius, bet ir visada pasiruošusi paremti perspektyvias idėjas, kaip ir stojimą į PAN parkų asociaciją, kurį įgyvendinus turėtų pagerėti mūsų krašto žmonių gyvenimas.”

Be jokios abejonės, bendruomenių dalyvavimas tokiame ambicingame projekte kaip stojimas į elitinių Europos parkų klubą yra bene svarbiausias, nes būtent jos didžia dalimi yra atsakingos ateities kartoms už gamtos ir kultūros paveldo išsaugojimą konkrečioje teritorijoje.

Šiuo metu Europoje yra 13 saugomų teritorijų, priklausančių PAN parkų tinklui - tai nacionaliniai parkai Suomijoje, Švedijoje, Estijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Italijoje, Portugalijoje, Gruzijoje.

Nors Europoje yra keli šimtai nacionalinių parkų, tačiau per 30 metų į PAN Parkų sistemą planuojama priimti tik 30-35 saugomas teritorijas, nes ne visos jos gerai vertinamos ir tvarkomos. Saugoma teritorija, priimta į PAN Parkų fondą, įgauna tarptautinį pripažinimą kaip teritorija, turinti išskirtinę laukinę gamtą su aukštos kokybės turistine infrastruktūra. Tai naujos galimybės ir perspektyvos jautriam ekologiniu požiūriu Dzūkijos kraštui, tačiau kelias į šį elitinių Europos saugomų teritorijų klubą bus ilgas ir nelengvas. O eiti juo reikės glaudžiai bendradarbiaujant su bendruomenėmis, vietos savivaldos institucijomis ir visuomeninėmis organizacijomis.

Algimantas Černiauskas

Nuotraukoje - Gamtos mokslų dr. M. Lapelė skaito pranešimą apie PAN parkų tikslus ir uždavinius. Dešinėje Giedrius Valentukevičius, Druskininkų miškų urėdas Zenonas Naujokas, Druskinininkų savivaldybės investicijų ir turto valdymo skyriaus vedėjas Algirdas Svirskas, direktorius Eimutis Gudelevičius, gamtos mokslų dr. Eugenijus Drobelis

Dzūkijos nacionalinio parko direkcijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras