BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Aplinkosauga per savaitę

Dienoraštinė, atsitiktinė, subjektyvi apžvalga apie šios savaitės aplinkosaugos aktualijas ir intrigas.

Savaime suprantama, ekologiniai įvykiai šalyje neapsiriboja energetikos neramumais. Miestuose, kaimuose ir mikrorajonuose dega žolė, žalieji ir urėdai posėdžiauja atsakingose komisijose dėl miškų ir ekosistemų apsaugos, upėse šąla žuvys, o „Darom” akcijos dalyviai rado dar vieną negyvą žmogų. Tačiau taip jau sutapo, kad šiandien žvilgsnis krypsta į įvairios elektros sektorių.

FEMEN aktyvistės Ukrainoje surengė savotišką Černobylio minėjimą. Po arešto kai kurios buvo hospitalizuotos. Scanpix nuotrauka

Karjera aukštumoje - per ilgus dešimtmečius iškovotas mero postas

Artūro Zuoko svajonė išsipildė - jis tapo Lietuvos miesto, kuriame pats gyvena, meru. Kas toliau? Žinoma, šiame puslapyje mums labiausiai rūpi ekologinė perspektyva. Reikia pripažinti, kad ankstesnės šio politiko administracijos metais pagražėjo tiek miesto visuomeninis transportas, tiek jei ne darbais, tai žodžiais ir akcijomis buvo „pijarinamas” (šiame kontekste tiesiog savaime išnyrantis žodis) dviračio kultas. Tačiau liūdni laikai buvo užplūdę viešųjų erdvių ir visuomeninio turto oazes. Tirpstantys jų plotai buvo kompensuojami komercinėmis, bet viešu biudžetu subsidijuojamomis arenomis, spalvotų trinkelių alėjomis tarp asfalto, bendrabučio virtuvės dydžio viešųjų suolelių inkliuzais kur nors automobilių spūsčių sanmazge. Miesto medžius keitė metalinės jų imitacijos Konstitucijos prospekte.

Naujoji mero kampanija, pasinaudojusi fluxišku visuomeninio judėjimo konceptu, žvelgė ir į kitus madingus elementus, kuriuos būtų galima įkloti po raudonu kilimu. Vienas iš jų buvo saulės energija. „Judėjimo” Taip! ir A.Zuoko tinklaraščio redakcija ragino: „Daugiau panaudoti saulės energiją Vilniuje, dengiant saulės elementais plokščius gyvenamųjų ir viešųjų pastatų stogus. Tam palankios ir aplinkybės: pirma - Vilniuje statomos dvi saulės elementų gamybos įmonės, todėl nieko nereikia importuoti. Antra - senus pastatus būtina renovuoti ir nors renovacijos programa stringa, bet jai yra skiriamos ES ir valstybės paramos lėšos. Trečia - pati elektros energijos gamyba panaudojant saulės energiją yra skatinama ir šiuo metu remiama. Svarbus argumentas, kad saulės energija realiai padidintų nepriklausomybę nuo centralizuotų šilumos bei elektros energijos tiekėjų. Dabar atliekame studiją, kokio galingumo saulės elektrinė galėtų tapti Vilnius, jei uždengtume visus sovietmečiu statytų gyvenamųjų bei visuomeninių pastatų stogus ar fasadus. Skaičiuojame kokią naudą tai duotų gyventojams. Įsivaizduokite -Vilnius saulės energijos miestas.”

Gal ir linksma. Tačiau dabar, ko gero, dar linksmesni kriterijai bus elgesys su šilumos ūkiu ir atliekų deginimo projektais bei kaip jie koreliuos su liūdnai pagarsėjusios įmonių grupės planais. Tuomet dar geriau pamatysime tikrąją ekologinę valią ir jos santykį su madingu PR.

Kitas saulės elementas - priimtas AEI įstatymas

Šiomis dienomis priimtas ilgai lauktas ir dar ilgiau peiktas Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas.

Per visą jo rengimo, svarstymo ir tvirtinimo epopėją projektas susilaukė įvairiausių priekaištų ir puolimo. Dalis jo buvo iš kitų energetikos industrijų, dalis - pagrįsta simptomišku užsiciklinimu „alternatyvi energetika neapsimoka”, o nemaža dalis - ir ekologiškai sąmoningu nerimu (nors dažniausiai visa kritika konspiraciškai suprimityvinama): dėl kenksmingos hidroenergetikos plėtros, dėl vėjo jėgainių artumo gyvenvietėms, žalos migruojantiems paukščiams ir t. t.

Atrodo, kad bent jau vėjo energetikai galutinis teisinis rezultatas įdavė eikliausius ginklus. Pavyzdžiui, vienos iš atitinkamų asociacijų vadovas atvirai džiūgauja, kad jėgainių projektų nebereikės derinti su kaimynystės sodybomis ir bendruomenėmis.

„Panaikinti visokiausi apribojimai, kurie buvo anksčiau ir su kuriais mes labai kovojome. Nebereikia nė detaliųjų planų rengti toms elektrinėms iki 350 kW, nebereikia žemės paskirties keisti, nebereikia bėgti pas kaimyną prašyti, kad jis sutikimą tau duotų, sanitarinių reikalavimų nėra”, - vardija Vėjo energetikos asociacijos prezidentas Stasys Paulauskas.

Seimo kanceliarija nemato įstatyme problemų

„Vyriausybė ar jos įgaliotos institucijos turės užtikrinti, kad visi leidimų, sertifikavimo ir licencijavimo procedūras reglamentuojantys aprašai ir taisyklės, taikomi elektros energijos, šilumos ir vėsumos gamybos iš atsinaujinančių energijos išteklių įrenginiams ir susijusioms perdavimo ir skirstymo tinklų infrastruktūroms ir biomasės pavertimo biodegalais ar kitais energijos produktais procesams, būtų objektyvūs, skaidrūs, proporcingi ir būtini, nediskriminuojantys pareiškėjų ir kad juose būtų visiškai atsižvelgta į konkrečių atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo technologijų ypatybes.

Atsižvelgiant į nedidelės įrengtosios galios elektrinių (iki 350 kW), naudojančių atsinaujinančius energijos išteklius, ribotą dydį ir galimą poveikį bei siekiant išvengti neproporcingos finansinės ir administracinės naštos, atsakingos institucijos turės užtikrinti, kad nedidelės įrengtosios galios elektrinių projektavimui ir statybai, išskyrus patvankinio tipo hidroelektrines, būtų taikomi supaprastinti reikalavimai, nereikalaujant rengti detaliųjų planų ir keisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, jei tai neprieštarauja vietos tvarkymo ir naudojimo reglamentams.

Priimtu įstatymu nustatyti šie statomoms hidroelektrinėms keliami reikalavimai: Vyriausybės nustatyta tvarka pirmenybė teikiama nepatvankinio tipo hidroelektrinių statybai; jeigu hidroelektrinės tvenkinys užlieja teritoriją, teisės aktų nustatyta tvarka mokama kompensacija teritorijos savininkui ar valdytojui arba jiems susitarus žemė išperkama; hidroelektrinėse turės būti įrengiami žuvitakiai ir sudaroma galimybė periodiškai pašalinti hidroelektrinės tvenkiniuose ir užtvenktuose ežeruose susikaupusius nešmenis.

Kaimo vietovėse statant ne didesnės kaip 350 kW įrengtosios galios vėjo elektrines ir (ar) saulės šviesos energijos elektrines, nebus reikalaujama keisti žemės naudojimo paskirties, rengti detaliųjų planų ir keisti bendrojo plano sprendinių.”

J.Šimėnas neturi interesų - jų turi tik jo kritikai

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas išplatino atvirą laišką, paaiškinantį visus nesusipratimus ir kontrargumentuojantį visiems priekaištams dėl jo veiklos. „Prieš dvidešimt vienerius metus pasirašydamas ant akto dėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo įsipareigojau savo šaliai ir sau pačiam, kad svarbiausi mano darbai bus skirti „..stiprinti Lietuvos nepriklausomybę, sąžiningai tarnauti Tėvynei, demokratijai, Lietuvos žmonių gerovei…” Per tą laiką teko dirbti įvairius darbus: nuo teisės aktų rengimo dėl nacionalinių ir regioninių parkų steigimo, mokesčio už gamtos išteklius, bevariklio transporto, biokuro ir kitų įstatymų iki etanolio gamybos technologijų parinkimo, energetinių plantacijų auginimo. Teko išgyventi ir nedarbą”, - atvirauja signataras. Rodos, kritika dėl netyčinių klaidų, atsiradusių įstatymo nuostatose jau po jų priėmimo komitete, turėtų bent šiek tiek aptilti. Tačiau dėl visa ko atviras laiškas primena, kad į padėtį turėtume žiūrėti rimčiau, atsakingiau: „Noriu informuoti valstybės ir piliečių saugumą užtikrinančias organizacijas, kad jeigu atsitiks kas nors negerai man ar mano šeimos nariams - tai bus toks pat „atsitiktinumas” kaip ir su šviesios atminties Mindaugu Tomoniu, Vytautu Pociūnu ir šimtais kitų.”

Šimtais! Išties būtų nesmagu, jei J.Šimėno nuogąstavimai pasitvirtintų. Reikėtų jam palinkėti priešingų dalykų bei kad šios grėsmės netrukdytų ir toliau skaidrinti komiteto veiklos.

AIE projektą seka antiatominė misija

Antiatominiai aktyvistai, šią ir praėjusią savaitę surengę keletą branduolinę energetiką ir radiaciją smerkiančių flashmobų ir susirinkimų, visus žaliąją energetiką palaikančius žmones kvietė Vilniuje eitynėmis ir koncertu paminėti Černobylio dieną - balandžio 26-ąją ir išsakyti savo protestą prieš Kaliningrade, Lietuvoje, Baltarusijoje, Lenkijoje ir kitur planuojamas atomines elektrines. (…)

Linas Kranauskas

atgimimas.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras