BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Aplinkosauga gali būti pelninga

Esame įpratę, kad rūpinimasis aplinka gali kainuoti nemažus pinigus, tačiau iš tiesų aplinkos tausojimas, į orą išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimas Lietuvai gali būti labai naudingas ekonomiškai. Pagal 1997 metais pasirašytą Kioto protokolą, kiekviena šalis įsipareigoja neviršyti nustatyto į aplinką išmetamų dujų kiekio. Tačiau, jeigu nustatytas limitas neišnaudojamas, kiekviena valstybė turi teisę parduoti savuosius taršos leidimus. Lietuva yra viena iš tų valstybių, kuri vis dar turi atliekamų taršos vienetų. Liepą Lietuvos Respublikos Vyriausybė patvirtino susitarusi dėl keturių taršos leidimų paketų pardavimo kontraktų, kurių bendra vertė sieks 476 mln. Lt.

Gauti pinigai bus panaudoti visuomeniniams pastatams - mokykloms, vaikų darželiams ir kt. - renovuoti ir valstybės energetiniam efektyvumui didinti.

Už parduotus taršos leidimus - 476 mln. Lt

Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija praneša, jog susitarta dėl keturių sandorių, pagal kuriuos bus parduota daugiau kaip 30 mln. taršos vienetų. Tokios taršos vienetų pardavimo sutartys Lietuvai yra pirmosios. Atliekami Kioto taršos vienetai buvo parduoti Liuksemburgui, Ispanijai ir privačioms Japonijos bei Šveicarijos kompanijoms. Anot aplinkos ministro Gedimino Kazlausko, dėl trijų sutarčių jau visiškai susitarta, vyksta tik baigiamosios derybos dėl stambiausios, ketvirtosios. „Pasirašytos keturios sutartys nustatytos taršos vienetų pardavimo normos, o bendra šių sandorių vertė - 476 mln. litų”, - sakė jis. Pasak LR aplinkos ministro, derybos dėl taršos leidimų pardavimo truko ilgiau nei dvejus metus.

Daugiausiai lėšų - pastatų renovacijai ir ekologiškiems autobusams

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos klimato kaitos valdymo finansinių instrumentų įstatymu, lėšas gautas už parduotus taršos leidimus privaloma investuoti į tolimesnį aplinkos taršos mažinimą, todėl gautas lėšas LR Vyriausybė ketina panaudoti ekologiniams projektams įvairiose Lietuvos vietose įgyvendinti. 60 mln. Lt iš gautos sumos planuojama investuoti į visuomeninių pastatų energetinio efektyvumo tvarkymą bei atsinaujinančių energijos šaltinių taikymą; 65 mln. Lt. turėtų būti skirti biokuro katilams įdiegti; o didžiausią sumą - 90 mln. Lt. - planuojama skirti ekologiškiems autobusams įsigyti. Ekologiški autobusai į Lietuvos kelius turėtų išriedėti dar šiemet, o nupirktus autobusus planuojama išdalyti skirtingoms savivaldybėms. Taigi, naujosios viešojo transporto priemonės turėtų važinėti ne tik po Vilnių, bet ir po mažesnius miestus. Į ekologiškus autobusus montuojami hibridiniai varikliai, todėl jie ne tik į aplinką išmeta mažiau dujų, bet ir sunaudoja mažiau degalų. Rugpjūčio 5 dieną LR aplinkos ministerija jau paskelbė kvietimą teikti paraiškas dėl lėšų visuomeninių pastatų ir švietimo įstaigų atnaujinimui gavimo. Modernizacija bus siekiama mažinti energijos suvartojimo sąnaudas ir taip taupyti lėšas. Projektui bus skirta 51,5 mln. Lt., kurie gauti sudarius sutartį su Liuksemburgu. Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas paraiškas priima iki rugsėjo 30 d. Maksimalus subsidijos dydis vienam pareiškėjui gali siekti penkis milijonus litų. Konkurse gali dalyvauti visos Lietuvos įstaigos ir bendruomenės.

Estijos praktika panaši

Pernai savo taršos vienetus pardavusi Estija už juos gavo daugiau nei 300 milijonų eurų. Ši suma buvo panaudota panašiai kaip ir žadama Lietuvoje. 200 milijonų eurų skirti įvairiems viešojo naudojimo pastatams renovuoti. Modernizacija siekta sumažinti sunaudojamos energijos kiekį, sutaupyti. 23 mln. eurų Estijos vyriausybė investavo į vėjo jėgainių statybas, o už 21 mln. eurų buvo įsigyti ekologiški autobusai. Tačiau estai nusprendė investuoti ir į kur kas inovatyvesnę sritį - dalį taršos leidimų pardavė mainais į 500 elektromobilių ir 250 elektros įkrovimo stotelių. Lietuva per 2008-2012 m. gali perleisti kitoms šalims, susiduriančiomis su sunkumais įgyvendinant Kioto protokolo reikalavimus, daugiau nei 50 mln. tonų nustatytosios šiltnamio efektą sukeliančių dujų normos vienetų. Pagal šias keturias sutartis susitarta dėl maždaug 30 mln. vienetų pardavimo.

“Europos istorijų parkas”

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras