BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Aplinkos ministras susitiko su Europos Komisijos nare

2011 m. rugsėjo 1 d. aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas susitiko su Europos Komisijos nare Connie Hedegaard, atsakinga už veiksmus klimato kaitos srityje. Eurokomisarė domėjosi Lietuvoje veikiančia Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa, akcentavo, kad senų namų renovacija - svarbus žingsnis siekiant energinio efektyvumo. Ministras pristatė viešniai programos sąlygas, privalumus bei dabartinę situaciją.

Buvo aptarta kitų valstybių patirtis atnaujinant daugiabučius, jose taikomi finansavimo modeliai, kurie gyventojams dažnai nėra tokie palankūs kaip mūsų šalyje.

Kalbėta apie naująją 2014-2020 m. Europos Sąjungos finansavimo perspektyvą bei galimus ES prioritetus. C. Hedegaard informavo, kad klimato kaita - viena iš prioritetinių sričių, tad skiriant lėšas iš ES sanglaudos ir struktūrinių fondų dėmesys taršos mažinimui, energinio efektyvumo didinimui ir atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojimui tik didės.

Ministras ir eurokomisarė pasikeitė nuomonėmis apie planuojamas atominių elektrinių statybas tiek ES, tiek ir kitose valstybėse. C. Hedegaard pabrėžė vadinamųjų „streso testų” svarbą. Ministras užsiminė, kad Baltarusijoje planuojamos statyti elektrinės reaktorius ketinama aušinti Neries vandeniu, o tai gali būti labai pavojinga Vilniui ir visai Lietuvai.

Pažymėta, kad šie objektai turi būti saugūs ir patikimi, atitikti aukščiausius europinius aplinkosaugos ir saugumo standartus. C. Hedegaard teigė, kad EK žinomi planai statyti atomines elektrines Baltarusijoje ir Kaliningrado srityje. Viešnia patikino, kad EK atidžiai stebi ir stebės vykstančius procesus, jiems skiriamas padidintas dėmesys.

Pokalbio metu buvo diskutuojama apie galimą ES derybinę poziciją Klimato kaitos konferencijoje, kuri vyks šių metų rudenį Durbane (Pietų Afrika). Konferencijoje bus deramasi dėl naujo tarptautinio klimato kaitos susitarimo, kuris įsigaliotų po 2012 m., pasibaigus Kioto protokolo įsipareigojimų laikotarpiui. Ministras ir komisarė sutarė, kad ES derybinė pozicija turi būti vieninga, skatinti didžiąsias ir augančios ekonomikos šalis prisiimti atitinkamus šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimo įsipareigojimus.

Ministras G. Kazlauskas pristatė Lietuvoje veikiančią Žaliąją investavimo sistemą, pagal kurią lėšos, gautos už parduotus perteklinius taršos leidimus - nustatytosios normos vienetus (NNV), investuojamos į aplinkosaugines technologijas, atsinaujinančią energiją ir energinį efektyvumą. Aplinkos ministerija jau yra pasirašiusi keturias sutartis dėl NNV pardavimų, bendra sandorių vertė siekia 476 mln. litų. Ministerijos vadovas akcentavo, kad ši programa Lietuvai labai svarbi mažinant klimato kaitos padarinius.

Eurokomisarė pabrėžė: būtina užtikrinti, kad iš taršos leidimų pardavimo gautos lėšos būtų investuojamos išimtinai tik į projektus, kurie mažina energijos sąnaudas, skatina alternatyvių energijos šaltinių panaudojimą ir pan. Ministras užtikrino, kad Lietuvoje būtent tai ir daroma ir kad minėtieji pinigai jokiu būdu nebus naudojami ne pagal paskirtį.

Aplinkos ministro atstovas spaudai Tomas Beržinskas

Aplinkos ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras