BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Aplinkos apsaugos komitetas siūlo spręsti neteisėtomis pripažintų statybų Kuršių nerijos nacionaliniame parke likimo klausimą

Šiandien, spalio 2 d., Seimo Aplinkos apsaugos komitetas priėmė protokolinį sprendimą, kuriuo nutarta kreiptis į Aplinkos ministeriją su siūlymu organizuoti Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano pakeitimo procedūras ir pakeisti šio plano sprendinius taip, kad būtų išvengta neteisėtais pripažintų statinių griovimo valstybės biudžeto lėšomis.

Zesa (Wikimedia Commons) nuotr.

Aplinkos apsaugos komiteto sprendimas priimtas po komiteto š. m. birželio 17 d. Kuršių nerijoje vykusio išvažiuojamojo posėdžio. Minėto posėdžio metu komitetas detaliai aptarė Kuršių nerijos nacionaliniame parke esančių pastatų, kuriuos nutarta griauti teismų sprendimais, likvidavimo problemas su Neringos savivaldybės vadovybe, Kuršių nerijos nacionalinio parko atstovais, taip pat dalyvaujant kitiems vietinės bendruomenės nariams.

Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko Algimanto Salamakino nuomone, gerai įvertinus bei pasvėrus visas šios keletą metų besitęsiančios situacijos aplinkybes, taip pat faktą, jog minėtų pastatų griovimui tektų išeikvoti didžiules valstybės biudžeto lėšas, Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano pakeitimas šiuo metu yra pats racionaliausias būdas pagaliau išspręsti neteisėtomis pripažintų statybų Kuršių nerijos nacionaliniame parke likimo klausimą.

LR Seimo kanceliarijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

G.2013-10-03 11:13

A. Stancikienė: Tai valstybė, nekontroliuojanti mafijos
http://www.ekspertai.eu/astancikienetai-valstybenekontroliuojanti-mafijos/

Vakar Seime įvyko žiniasklaidos nepastebėtas – nes beveik slaptai ir skubiai organizuotas – dalykas: Aplinkos apsaugos komitetas nusprendė įkandin Preilos botelių siūlyti įteisinti ir likusius neteisėtus statinius Kuršių nerijoje, nors galutiniai teismų sprendimai juos vienareikšmiškai nurodė nugriauti.

Valstybėje, kurioje aukščiausia valdžia ir teisėsauga dangsto politinę korupciją, tokia Kuršių nerijos skandalo baigtis yra tik vienas iš simbolių, todėl su Seimo nare Aurelija Stancikiene „ekspertai.eu“ kalbėjosi ir apie kitus pastarojo meto įvykius – prezidentės reakciją į Seimo sprendimą nepritarti generalinio prokuroro Dariaus Valio ataskaitai bei buvusio Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovo generolo Vitalijaus Gailiaus įvardijimą, kad valstybėje veikia nusikalstama saugumiečių gauja.

* * *

– Vakar Seimo Aplinkos apsaugos komitetas nusprendė siūlyti Aplinkos ministerijai įteisinti visus neteisėtus statinius Kuršių nerijoje. Ne tik Preilos botelius, bet ir kitus. Ar tiesa, kad prieš posėdį nebuvo jokios informacijos, kad šis klausimas bus svarstomas?

– Tas klausimas net nebuvo įrašytas darbotvarkėje. Kai tokie svarbūs dalykai svarstomi slapta, aš įžvelgiu, jei norite, sąmokslo teoriją. Klausimas dėl stumbrų populiacijos reguliavimo buvo išskirtas kaip atskiras klausimas, o dėl statybų Kuršių nerijoje – prie kitų klausimų. Jis buvo visiškai paslėptas. Dar daugiau. Medžiagą visais komitete svarstomais klausimais, net ir tais, kurie įrašyti prie kitų, mes paprastai gauname iš anksto. Čia jokios medžiagos pateikta nebuvo. Viskas buvo nuslėpta.

– Kieno iniciatyva tas klausimas pateiktas?

– Galiu tik numanyti, kad pirmininko Algimanto Salamakino iniciatyva, o kas jam tai pakišo ar pasiūlė, aš nežinau.

– Ar tikrai komitetas pasiūlė nebegriauti jokių neteisėtų statinių Kuršių nerijoje?

– Taip, tai akivaizdu. Cituoju, ką komitetas pasiūlė Aplinkos ministerijai: organizuoti Kuršių nerijos nacionalinio parko tvarkymo plano pakeitimo procedūras ir pakeisti šio plano sprendinius taip, kad būtų išvengta minėtų pastatų griovimo valstybės biudžeto lėšomis. Esmė – viską įteisinam. Bet tokiu atveju aš klausiu: kas yra atsakingas už tai, kad valstybė 7 metus bylinėjosi, kad teismai buvo apkrauti nesibaigiančiomis bylomis, kad prokurorai tyrė, kad daugybė valstybės pareigūnų – ir saugomų teritorijų, ir statybos inspekcijos, ir paveldosaugos – buvo priversti važinėti į teismus? Kas už tai atsakys?

– Kad būtų visiškai aišku, prisiminkime: ar siūloma negriauti tų statinių, kuriuos teismai nurodė nugriauti galutiniais, įsiteisėjusiais sprendimais?

– Taip.

– Kelių teismų sprendimų siūlo nevykdyti Seimo komitetas?

– Keturių. Komitetas nurodo Aplinkos ministerijai keisti planą, ir ne bet kaip – ne taip, kaip rekomenduotų vienos ar kitos srities specialistai, išsiaiškinę, kokia būtų žala. Nurodo organizuoti pakeitimus taip, kad būtų išvengta neteisėtų pastatų griovimo.

Bet tokį precedentą, kaip prisimenate, sukūrė A. Kubiliaus vyriausybė, leidusi tame plačiame tvarkymo plane įteisinti Preilos botelio pastatus, kuriuos Aukščiausiasis Teismas buvo nurodęs nugriauti. O kai padarai kompromisą vienoje vietoje, tai kodėl jo nedaryti kitose penkiose?

– Nes ir kiti savininkai dabar gali paklausti: kodėl aniems galima, o mums – ne?

– Ir jie teisingai paklaus.

– Tai teismų sprendimai yra šventi tik vadinamiesiems runkeliams, o Seime – ne?

– Aš jau nebežinau, ką apie tai pasakyti…

– Ar ką nors pakeisti šiuo atveju dar įmanoma?

– Lieka vienintelis kelias – informuoti tarptautinį UNESCO komitetą. Apie tai kalbėjomės su UNESCO Nacionalinės komisijos pirmininku dr. Romu Pakalniu ir Saugomų teritorijų tarnybos direktorės pavaduotoja, kurie, sužinoję, kad svarstomas toks dalykas, bėgo iki Seimo, bet nespėjo, nes komitetas viską baigė per kelias minutes. Manau, kad Lietuvos laukia rimtos sankcijos. Ir tie, kurie tai pasiūlė, daro Lietuvai labai didelę meškos paslaugą. Kalbama, kad vykdant teismų sprendimus valstybė patirtų milijoninius nuostolius, nors teisingumas yra nei centais, nei milijonais neįkainojamas dalykas. Be to, tų milijonų kol kas dar niekas niekam nepriteisė ir nepasakė, kad valstybė apskritai turės juos mokėti, – tik pati valstybė kažkodėl labai nori prisiimti tą pareigą, nors dar nė vienas teismas taip nenusprendė. Ir visiškai nesuprantama, kodėl valstybė neįvertina, kokie didžiuliai nuostoliai kils dėl to, kad ji nevykdo savo tarptautinių įsipareigojimų. Ir jie bus ne milijoniniai.

– Kitais atvejais Lietuvos teisminė valdžia labai aiškiai pasakė – negalima griauti teisinės valstybės pamatų… Kaip Teisėjų tarybos pirmininkas Gintaras Kryževičius pasisakė dėl neteisėtų statybų įteisinimo, kuris prasidėjo kaip išimtis Preilos boteliams, o dabar virsta masiniu procesu?

– Tuo sandoriu dėl botelių A. Kubiliaus vyriausybė iš esmės palaidojo Lietuvą kaip teisinę valstybę. Kai tik pradėtas svarstyti pasiūlymas jų negriauti, G. Kryževičius pasakė, kad teismų sprendimų negali pakeisti niekas, išskyrus patį teismą. Bet vėliau vyriausybė pakeitė planą, ir jame vertinga teritorija staiga pasidarė nevertinga, kad galėtų likti tie pastatai. O jau tada teismas, kaip aš suprantu, laimina sutartį… Dabar siūloma eiti lygiai tuo pačiu keliu. Gal ir įdomus būtų G. Kryževičiaus pasisakymas, bet jis, manyčiau, pasakys taip, kaip reikia.

– O jeigu galvotume, kad tokia Kuršių nerijos skandalo pabaiga yra vienas iš simbolių, ką tai sako apie valstybę? Turime asmenis, kurie daro neteisėtus, o kitais atvejais – ir nusikalstamus veiksmus, ir asmenis aukščiausioje valdžioje, kurie visa tai dangsto ir sudaro sąlygas. Taip veikia ir mafijinės struktūros, turinčios vadinamąjį valdžios stogą. Ar ne pagal mafijos principus yra valdoma šita valstybė?

– O kaip kitaip ji galėtų būti valdoma? Jeigu antradienį Seime mes didžiausia balsų persvara balsavome už tai, kad nebūtų pritarta generalinio prokuroro ataskaitai, o prezidentė leido sau pasakyti, kad tai yra Darbo partijos balsais priimtas sprendimas… Jūs paskaičiuokite, atimkite 29 „darbiečių“ balsus – lieka 43 balsai. „Prieš“ buvo 18, susilaikė 12. Tai sprendimas priimtas ne vieno ar dviejų, o trylikos balsų persvara, jei neskaičiuotume Darbo partijos. Ir prezidentė leidžia sau pasakyti – žinote, aš nesiruošiu jo išgirsti ir juo vadovautis. Tai kodėl tada eilinis žmogus turi kuo nors vadovautis? Kodėl komiteto pirmininkas turi? Aš matau čia vieną labai akivaizdų siužetą. (…)

Rašyti komentarą

Tavo komentaras