BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apleistos žemės tvarkymas – Vyriausybės programoje

Respublikinėje ir rajoninėje žiniasklaidoje vis pasirodo žinių apie tai, kad bus didinami žemės mokesčiai, o dabar taikomos baudos už apleistas žemes tėra nepagrįsta užgaida, tuštinanti valstybės biudžetą.

Žemės ūkio ministerija dar kartą pakartoja, kad apleistų žemių vaizdai piktina daugelį Lietuvos žmonių, ypatingai žemdirbius, kuriems tenka įdėti papildomų lėšų, naikinant piktžoles.

Ši problema kaupėsi per daugelį metų. Siekdamas įgyvendinti penkioliktosios Lietuvos Vyriausybės veiklos programos, patvirtintos LR Seimo 2008 m. gruodžio 9 d. nutarimu Nr. XI-52 (Žin., 2008, Nr. 146-5870), 443 punkte nustatytą įsipareigojimą sukurti apleistų žemių naudojimo programą, žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius 2009-02-20 įsakymu Nr. 3D-106 sudarė darbo grupę šiai problemai spręsti. Buvo nagrinėjamas kitų šalių patyrimas, svarstomi būdai, kaip sudrausminti apsileidusius žemės savininkus. Pradėti ir praktiniai veiksmai, nustatinėjant apleistas žemes, jų savininkus, skiriamos baudos už apleistą žemę. Deja, baudos yra mažos ir dažnai nepadengia administravimo išlaidų, ypatingai prie didžiųjų miestų, kur reali rinkos žemės vertė daug kartų skiriasi nuo nominalios, pagal kurią dabar apskaičiuojami žemės mokesčiai.

Atsižvelgiant į tai, kad, pvz., valstybinės žemės nuoma vykdoma ne pagal nominalią, o pagal vidutinę rinkos vertę, buvo pasiūlyta keisti žemės mokesčių sistemą ir vietoje nominalios žemės vertės mokesčius skaičiuoti pagal vidutinę rinkos vertę.

Buvo sudaryta tarpžinybinė darbo grupė dėl naujos žemės mokesčių sistemos. Kad šis perėjimas būtų sklandus ir nesusidarytų bent kiek žymesnio mokesčių padidėjimo tiems, kurie žemę dirba ir palaiko ją geros agrarinės būklės, darbo grupė numatė platų spektrą tarifų, kuriuos taikant savivaldybės galės mažinti žemės mokestį, o taip pat pastovų mokesčius mažinantį (kompensacinį) koeficientą, kad būtų galima žemės mokestį sumažinti iki buvusiojo. Tačiau darbo grupės išvadose teigiama, kad jeigu žemės ūkio paskirties žemė yra apleista ir „ūkyje” nedalyvauja, tai mokestinės lengvatos tokioms žemėms neturėtų būti taikomos.

Darbo grupė taip pat atsižvelgė ir į tai, kad žemės yra apleistos ne visuomet dėl savininkų kaltės. Todėl numatomas žemės mokesčio padidėjimas palaipsniui, per kelerius metus, prieš tai perspėjant savininką apie tai, kad jis ieškotų priimtinų sprendimų. Kaip vieną iš jų šių metų birželio mėn. LR Seimas priėmė Žemės įstatymo pataisą, kurioje numatė įsteigti Valstybės žemės fondą, kurio pirmoji paskirtis - pradėti spręsti apleistų žemių problemą ir padėti žemės savininkams rasti sprendimus dėl savo žemės. Fondas nustatytomis sąlygomis priims iš piliečių žemę, kurią konsolidavęs grąžins jau į žemės ūkio gamybą.

Siekis tokią sudėtingą ir skaudžią Lietuvos apleistų žemių problemą pateikti kaip užgaidą ar norą surinkti kuo daugiau mokesčių tikrai neturi realaus pagrindo.

Žemės ūkio ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras