BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Apklausos rezultatai rodo, kad dauguma ES piliečių pritaria griežtesnėms tabako kontrolės priemonėms

Vidutiniškai 60 proc. piliečių pritaria tokioms tabako matomumo ir patrauklumo mažinimo priemonėms, kaip tabako gaminių pateikimas mažiau matomose parduotuvių vietose arba patrauklių skonių ir spalvų naudojimo mažinimas. Tačiau susirūpinimą kelia kiti duomenys: rūko 28 proc. penkiolikos metų ir vyresnių asmenų, o 70 proc. rūkančių ir metusių rūkyti asmenų pradėjo rūkyti nesulaukę 18 metų amžiaus.

Kai kurios ES piliečių požiūrio į tabaką apklausos išvados:

- vidutinis per dieną surūkomų cigarečių skaičius - 14,2, t. y. šiek tiek mažesnis, palyginti su ankstesne (2009 m.) apklausa (14,4 cigaretės per dieną).

- pusė ES gyventojų niekada nerūkė: per pastaruosius trejus metus jų dalis nepakito.

- 61 proc. šiuo metu rūkančių asmenų jau yra bandę mesti rūkyti, penktadalis rūkalių tai bandė padaryti iki apklausos likus vieniems metams.

- Nors žmonių, kuriems tenka kvėpuoti tabako dūmais restoranuose ir baruose, dalis sumažėjo 17 proc., 14 proc. ES piliečių nurodė, kad per pastaruosius 6 mėnesius jų lankytuose restoranuose vis dar buvo rūkoma, o 28 proc. nurodė, kad buvo rūkoma kavinėse ir baruose.

- 73 proc. ES piliečių pritaria tam, kad būtų nustatytos apsaugos priemonės siekiant sumažinti nelegalią prekybą cigaretėmis, net jeigu dėl to jos pabrangtų.

- 33 proc. rūkančių ir metusių rūkyti ES gyventojų teigia, kad ant cigarečių pakelių nurodyti įspėjimai apie pavojų sveikatai daro arba darė poveikį jų požiūriui į rūkymą ir elgsenai.

Pagrindiniai faktai

Tabakas - didžiausia išvengiamos mirties priežastis ES. Kasmet ES nuo tabako pirma laiko miršta apie 700000 žmonių.

Siekdama visoje Europos Sąjungoje mažinti tabako vartojimą, Komisija toliau vykdo visapusišką tabako kontrolės politiką.

Tabako kontrolės politika vykdoma ir stiprinama įvairiomis priemonėmis, veikla ir iniciatyvomis, įskaitant tabako kontrolės teisės aktus ir rūkymo prevencijos bei skatinimo mesti rūkyti veiklą.

Šiuo metu atliekama 2001 m. Tabako gaminių direktyvos peržiūra. Komisija savo pasiūlymą ketina pateikti antrąjį 2012 m. pusmetį. ES ir visos valstybės narės ratifikavo PSO Tabako kontrolės pagrindų konvenciją, įsigaliojusią 2005 m. vasario mėn.

2009 m. priimtoje Tarybos rekomendacijoje dėl aplinkos be dūmų valstybės narės raginamos priimti ir įgyvendinti teisės aktus, kuriais piliečiai būtų saugomi nuo tabako dūmų poveikio uždarose viešose vietose, darbovietėse ir viešajame transporte. Be to, raginama tobulinti draudimo rūkyti įstatymus ir susijusias priemones, kuriais siekiama apsaugoti vaikus, skatinama mesti rūkyti ir naudoti vaizdinius įspėjimus ant cigarečių pakuočių.

2011 m. Komisijos pradėta kampanija „Mesk rūkyti ir džiaukis gyvenimu” yra viena iš informacinės kampanijos dalių . Atsižvelgiant į puikius pirmųjų metų rezultatus, šiuo metu pradedamas naujas kampanijos etapas. Atnaujintoje programoje laikomasi pradinės strategijos, pagal kurią vykdant kampaniją „Mesk rūkyti ir džiaukis gyvenimu” daugiau dėmesio skiriama ne neigiamiems rūkymo padariniams sveikatai, o teigiamiems pokyčiams metus rūkyti ir taip europiečiai skatinami mesti rūkyti.

Daugiau informacijos

„Eurobarometras”

Tabako politikos srities svetainė

Kampanija „Mesk rūkyti ir džiaukis gyvenimu”

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras