BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Ant koalicijos aukuro – ir vertybės

Vienas įtakingas Tėvynės sąjungos politikas įtariamas klastojęs įstatymus, bet kolegos viešai pasmerkti Jono Šimėno nedrįsta.

Aurelija Stancikienė sako bene labiausiai nusivylusi tuo, kad atsakomybę už klaidą prisiėmė ne komiteto pirmininkas, o komiteto patarėja.

Seime - įstatymo klastojimo skandalas. Jo centre - Tėvynės sąjungos narys, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas. Seime priimant Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymą, prieš balsavimą pateiktoje redakcijoje vietoje anksčiau patvirtintų skaičių atsirado esminiai pakeitimai - vietoje „iki 141 MW galios” buvo įrašyta „ne mažiau kaip 141 MW”. Taigi Lietuvoje hidroenergetiką galima plėtoti neribotais kiekiais. Šiuo verslu besiverčiantys verslininkai gaus solidžias valstybės dotacijas.

Ekspertai teigia, kad niekur pasaulyje alternatyvioji energetika nebuvo plėtojama be valstybės paramos. Žalieji teigia, kad be rimtos valstybės paspirties jokio proveržio nebus. Ir kad dabar planuojami sprendimai Lietuvos energijos stygiui bei priklausymui nuo vieno šaltinio - dujų - pašalinti nėra patys geriausi ir tikrai ne pigiausi.

Be to, dabar diskutuojama, kokia valstybės parama ir kokiomis proporcijomis alternatyviajai energetikai - hidro, vėjo ar saulės - turėtų būti dalijama. Ir ar taip, kaip bando daryti Aplinkos apsaugos komitetas, kurio komiteto pirmininkas įtariamas įstatymo falsifikavimu.

Ekonomistas Raimundas Kuodis sako, kad kai nei iš šio, nei iš to teisės akte atsiranda nesuderinti su kitomis institucijomis žodžių junginiai, jam kyla daug įtarimų. „Kai pakeiti žodelytį „ne daugiau” - „ne mažiau”, tai kelia neribotą dydį hidroelektrinėms”, - taip ekspertas aiškina galimą pataisymą.

Šis klausimas bus nagrinėjamas Seimo Etikos ir procedūrų komisijoje. Ji turės pateikti atsakymą, kaip ir kodėl atsirado tokie pakeitimai. Šios istorijos priešistorė įdomi tuo, kad galimą J.Šimėno paklydimą atrado net ne opozicija, o patys „partiečiai”. Ir Energetikos ministerija, esanti tos pačios Tėvynės sąjungos rankose.

Kertasi su Vyriausybės planais

Energetikos ministras sako, kad interesai alternatyviosios energetikos srityje yra stiprūs, valstybės dotacijos - nemenkos, tačiau turi būti išlaikytas balansas tarp tokios plėtros ir šio sektoriaus veiksmingumo. Pagal Seimo priimtą teisės aktą šitas balansas iškrypsta.

„Mes matome tam tikrą neatitikimą tarp teisės aktų tarp siūlomo projekto ir Vyriausybės patvirtintos Nacionalinės atsinaujinančių išteklių plėtros strategijos. Priimamas įstatymas turi atitikti šią strategiją”, - sako ministras Arvydas Sekmokas. „Mes alternatyviuosius išteklius turime plėtoti pamatuotai, kad tai negultų per didele našta vartotojams. Šiandien atsinaujinančių išteklių panaudojimo sąnaudos yra didesnės negu įprastinės energijos.”

Ekonomistas R.Kuodis mano, kad šis skandalas ir apskritai toks Seimo įstatymas atsirado dėl vienos vienintelės priežasties - niekas Lietuvoje iki šiol taip ir nesusiprato pirmiausia atlikti sąnaudų ir naudos analizę, pagal kurią matytųsi visi teigiami ir neigiami alternatyviosios energetikos aspektai. „Labai patogu daryti sprendimus prisidengus šūkiais. Bet iš tiesų iš hidroenergetikos mes galime išgauti tik 0,5 procento mūsų energijos poreikių. Tai niekaip neišsprendžia mūsų problemos. Būtų užlietos pievos ir panašiai, o jos gali būti panaudotos žemės ūkiui. Sąnaudų ir naudos analizė tikrai atsakytų į šitą klausimą ir kokia turėtų būti valstybės parama. Nepaisant to, tokie projektai yra stumiami į priekį. Kita rizika - labai sunku taip nustatyti subsidijos dydį, kad neperlenktum lazdos. Čekijos pavyzdys mums turėtų būti geras pavyzdys. Labai greitai galima prigeneruoti elektros generavimo šaltinių, vėjo jėgainių, saulės, bet tai yra pernelyg brangios technologijos šiems laikams. Jei jų santykinė dalis yra labai didelė, už tai pradeda mokėti vartotojas, taip pat ekonomika pradeda mokėti savo konkurencingumu”, - sako ekonomistas.

J.Šimėno interesai - niekam ne paslaptis

Bene daugiausia apie tai, kas vyksta Seimo Aplinkos apsaugos komitete, kalba J.Šimėno „partietė” Aurelija Stancikienė.

„Ponas Skardžius amžinai sėdi mūsų komitete, kai būna klausimų, susijusių būtent su jo interesais vėjo energetikoje. Komiteto pirmininkas klausosi ir jo, ir atstovauja Skardžiaus interesams. Tai yra visiems akivaizdu ir baltais siūlais siūta. Čia nėra net ko slėpti. Tas pats ir su hidrojėgainėm”, - sako Seimo narė. Ji pasakoja, kad daug įtarimų kyla dėl to, kad, komiteto nariams girdint, nieko nederinęs, komiteto pirmininkas žarsto pažadus į kairę ir į dešinę.

„Per vieną išvažiuojamąjį posėdį buvome užvežti į vieną vietą. Ten žmogus bando pasistatyti hidroelektrinę. O jos ten tikrai statyti negalima. Ir labai keista, kaip komiteto pirmininkas, nekreipdamas dėmesio į visų kitų komiteto narių nuomonę, prie mūsų visų pažada, kad tikrai viską padarysiu, tu tą hidroelektrinę statyti galėsi. Paskui, kai yra tokios nuostatos, nors gal jos ir netyčia atsiranda (tokių elektrinių plėtra gali būti net ne vienoje vietoje, ant visų upių), be abejonės, mums kyla visokių kitokių įtarimų”, - aiškina A.Stancikienė.

Aurelija Stancikienė sako bene labiausiai nusivylusi tuo, kad atsakomybę už klaidą prisiėmė ne komiteto pirmininkas, o komiteto patarėja. Tiksliau, ji greičiausiai buvo priversta tai padaryti.

„Man iš esmės labai gaila tos merginos. Ji tikrai būdama visiškai nekalta buvo apkaltinta. Jos kaltės ten tikrai nebuvo”, - sako A.Stancikienė.

Tačiau pats Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas J.Šimėnas visus įtarimus, mestus jo atžvilgiu, atmeta. Jis mano, kad tai - bandymai su juo susidoroti.

Jis sako, kad jokių privačių interesų neturi, jog bet kur ir bet kada yra pasirengęs apginti savo poziciją.

„Tikslas - kaip nors patraukti mane iš Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko posto.”

Tuo tarpu ekonomistas R.Kuodis mano, kad Seimas turėtų labai rimtai žiūrėti į šį klausimą, nes įtarimai dėl Seimo teisės akto klastojimo - tikrai rimti. Kalbėjimas apie galimą J.Šimėno asmeninį suinteresuotumą turi pagrindo.

„Ponas Šimėnas yra dirbęs šioje srityje prieš Seimą. Ir kai palygini šitą faktą su faktu, kad kritinėje vietoje įstatyme padaroma klaida, tai aš, ekonomistas, turintis reikalų su statistika, pradedu tikėti, kad vis tiek tokių sutapimų tikimybė realybėje turi būti labai maža”, - sako R.Kuodis.

Jonas Šimėnas teigia, kad jis taisysiąs savo interesų deklaraciją, tačiau ir dabartinėje juodu ant balto parašyta, jog iki tapdamas Seimo nariu jis dirbo buvusiai „Rubikon group” priklausančiai įmonei biokuro programų koordinatoriumi. Taigi gavo pajamų iš alternatyviosios energetikos.

Blogiausiu atveju - suklydo

Patys konservatoriai puse lūpų kalba, kad jų „partietis” Jonas Šimėnas esąs didžiausias Seimo lobistas, dirbąs ir vėjininkams, ir hidroenergetikams, ir kitiems verslininkams, kurie plėtoja alternatyviąją energetiką. Tačiau, net ir demaskavę galimą įstatymų klastojimą, neskuba imtis jokių priemonių.

Kalbama, kad Tėvynės sąjungos frakcijoje - aiškus skilimas tarp konservatorių ir krikščionių demokratų. Pastarieji aršiai gina bet kurį saviškį, net ir susikompomitavusį. O premjeras negali imtis griežtų priemonių, nes parama Seimo frakcijoje ir taip neabsoliuti.

Bet čia irgi - tik iš dalies tiesa, mat A.Stancikienė - arčiau krikščionių nei senųjų konservatorių. O, be to, Seimo Pirmininkė Irena Degutienė, taip pat viešai nesibijanti mesti iššūkio premjerui A.Kubiliui, viešai yra pareiškusi, kad jai ne viskas aišku dėl J.Šimėno interesų.

Vis dėlto savo frakcijoje ir partijoje J.Šimėnas užtarėjų turi. Vadinamieji krikščionys išties už jį stoja mūru. Partijos ir frakcijos kolega Valentinas Stundys sako, kad Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas tiesiog gali būti veikiamas interesų grupių.

„Tos siūlomos normos skatina ir negatyvų požiūrį, ir tam tikrą lobistinį interesą. Komiteto pirmininkas laviruoja tarp skirtingų pozicijų, jis yra jų veikiamas. Bet, kad jis pats būtų suinteresuotas, aš faktų neturiu. Mes visi, Seimo nariai, esame veikiami interesų grupių”, - sako V.Stundys.

Kiti kalbinti konservatoriai sako, kad kol kas klausimas bus „numarintas” taip, jog Atsinaujinančių energijos išteklių įstatymas tiesiog bus pataisytas pagal Vyriausybės patvirtintą alternatyviosios energetikos plėtros strategiją. Šio to rimčiau imtis neketinama, nes paramos valdančiajai koalicijai ir šiai Vyriausybei trūksta, o dar vieno Seimo nario perbėgimas į kitą stovyklą būtų didelis netekimas.

Indrė Makaraitytė

atgimimas.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (2)

Aidas2011-04-09 13:09

Iš turinio str. ryškėja interesas tik tos Stancikienės A - noras per šmeižtą, neapykantą ir pavydą gal komiteto pirmininke pasidaryti. Deja ar kas tokią Gariūnų turguje ilgai pakęstų.
Nevienpusiškai rašoma http//www.forest.lt - tiesiog plačiau iš esmės.

Sfgjiska2011-04-11 19:13

Įdomi logika, Aidai. Stancikienė kalta, kad kažkas galbūt įstatymo tekstą bandė suklastoti. Kaltas ne tas, kas galbūt padarė pažeidimą, bet kas pamatė, kad padarytas pažeidimas. Su tokia logika toli galima nueiti..

Rašyti komentarą

Tavo komentaras