BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

AKCIJA „Nepirkime vandens plastikiniuose buteliuose“


GYVA.LT ir TV laidų vedėja Liepa Rimkevičienė kviečia prisijungti prie akcijos „Nepirkime vandens plastikinuose buteliuose” .

Kodėl mes perkame vandenį plastikiniuose buteliuose? Juk vanduo iš čiaupo yra švarus, saugus ir pigesnis net daugiau nei 1000 kartų! Negi esame kvaili, kad pasiduodame vandeniu buteliuose prekiaujančių kompanijų įtakai ir taip kenkiame savo sveikatai bei sukeliame didelių ekologinių problemų?

Plastikiniai buteliai gaminami iš naftos, išeikvojant daug energijos. Nafta yra ribotas išteklius, kurio naudojimas teršia aplinką ir prisideda prie klimato kaitos didinimo.

Kiekvieną sekundę apie 1500 plastikinių butelių atsiduria sąvartynuose. Plastiko atliekos nesuyra daugiau nei tūkstantį metų ir jau pavertė mirties zonomis ištisus vandenynų plotus.

Kiekvienais metais parduodama apie 30 milijardų litrų vandens, bet tik apie 10 proc. plastiko atiduodama perdirbti.

Šiems buteliams pagaminti sunaudojama tiek naftos, kiek kuro reikėtų 100 000 automobilių vieneriems metams.

Pasauliniu mastu vandeniui buteliuose mes išleidžiame daugiau pinigų nei jų reikėtų užtikrinti švariam geriamam vandeniui ir geroms viso pasaulio gyventojų sanitarinėms sąlygoms.

Todėl GYVA.LT kartu su TV žurnaliste Liepa Rimkevičiene ir skelbia akciją „Nepirkime vandens plastikiniuose buteliuose”.

„Aš ir mano šeima vandenį plastikiniuose buteliuose perkame tik išimtiniais atvejais. Geriame jį iš čiaupo, o vasarą poilsiaudami kaime mėgaujamės šaltinio vandeniu. Man svarbu, kad du mano sūnūs augtų sveiki ir jaustų atsakomybę už švarią aplinką”, - sako Liepa Rimkevičienė. Tai nesukelia jos šeimai jokių problemų, tačiau kavinėje ar restorane ne visada gali gauti paprasto vandens iš čiaupo. „Paprašiusi jo dažnai sulaukiu kreivų padavėjų šypsenų. Labai retai ant stalo stovi jau iš anksto paruoštas grafinas su atšaldytu, citrina ir mėtomis pagardintu vandeniu. Norėčiau, kad taip būtų visose kavinėse ir restoranuose”, - teigia Liepa.

Liepos šeimos pavyzdys - tik vienas įrodymas, kad atsisakyti vandens plastikiniuose buteliuose yra kur kas paprasčiau nei įsivaizduojame. Per pastaruosius keletą metų investavus į vandens valymo technologijas bei vandentiekio sistemas labai daug lėšų Vilniuje ir dauguma Lietuvos vietovių geriamas vanduo iš čiaupo tapo itin geros kokybės, švarus ir saugus. Atlikus palyginamąją analizę tarp vandens iš čiaupo bei pirktinio buteliuose, kokybė buvo analogiška, o kai kuriais atvejais vanduo iš čiaupo pasirodė besantis geresnės kokybės.

Nepatartina naudoti plastikinį butelį keliskart, nes laikui bėgant plastikas išskiria toksiškų medžiagų, kurios su vandeniu patenka į mūsų organizmą, ir kenkia mūsų sveikatai. Todėl rekomenduojame įsigyti specialią daugkartinę gertuvę vandeniui, pagamintą iš nerūdijančio plieno, aliuminio ar kukurūzų krakmolo ir nuolat nešiotis su savimi.

Jei neturėdami pasirinkimo nusipirkote vandens plastikiniame butelyje, nepamirškite atiduoti jį perdirbti.

Raginame Lietuvos restoranus ir kavines atsisakyti pardavinėti vandenį plastikinuose buteliuose ir tiekti jį grafinuose. Tai sėkmingai daro garsus JAV virėjas, rašytojas, restoranų savininkas Mario Batali, kuris savo restorane Niujorke nustojo pardavinėti vandenį buteliuose ir savo svečius vaišina tik atšaldytu vandeniu iš čiaupo.

„Londone ekologiškų ir natūralių prekių parduotuvėje Fresh&Wild mačiau įrengtus vandens aparatus, iš kurių žmonės prisipildavo vandens į savo tarą. Romoje labai patogu atsigaivinti vandeniu iš geriamo vandens fontanėlių” - teigia Indrė Kleinaitė iš GYVA.LT.

Todėl Lietuvos prekybos tinklams, parduotuvėms ir degalinėms siūlome įrengti geriamojo vandens aparatus, iš kurių žmonės galėtų įsipilti vandens į savo tarą. Miestų savivaldybes raginame įrengti geriamojo vandens fontanėlius viešose vietose.

Taip pat norime paraginti Lietuvos Respublikos Seimą ir Vyriausybę įstatymu uždrausti valstybinėms insitucijoms pirkti vandenį plastikiniuose buteliuose, nes tai yra pinigų ir išteklių švaistymas. Toks sprendimas nuo praėjusių metų vasaros veikia Australijos Naujojo Pietų Velso valstijoje (angl. New South Wales). Valstijos vadovas Natanas Rysas (angl.Nathan Rees) tokį sprendimą priėmė palaikymas valstijos miestelio Bundanūno (angl. Bundanoon) gyventojų iniciatyvą, kuomet jie beveik vienbalsiai nutarė uždrausti pardavinėti savo miestelyje vandenį buteliuose.

Šioje akcijoje dalyvaujantys ir liovęsi prekiavę vandeniu plastikiniuose buteliuose restoranai ir kavinės bus įtrauktos į specialų sąrašą. Jį skelbsime svetainėje GYVA.LT ir viešinsime plačiojoje visuomenėje. Taip pat pranešime apie prekybos tinklus, parduotuves ir degalines, kurios sudarys klientams sąlygas nusipirkti geriamo vandens naudojant savo tarą, ir apie miestų savivaldybes, kurios įrengs geriamojo vandens fontanėlius viešose vietose.

Skleisime informaciją ir apie Vyriausybės pastangas prisidėti prie aplinkos tausojimo bei pinigų taupymo, taip pat apie visas Lietuvos organizacijas, kurios nutars nebevartoti vandens buteliuose.

Žmones, kurie palaiko šią akciją, neperka ar žada nepirkti vandens plastikinėje taroje, prašome išreikšti tokią poziciją įvedant savo vardą ir pavardę bei elektroninio pašto adresą GYVA.LT balsavimo sistemoje. Kuo daugiau jūsų balsų surinksime, tuo lengviau bus įtikinti prekybos tinklus, parduotuves, degalines, restoranus bei kavines, taip pat valstybines institucijas bei visas kitas organizacijas keisti netinkamus vartojimo įpročius, o miesto valdžią - įrengti geriamojo vandens fontanėlius viešose erdvėse.

Pasiryžusius dalyvauti šioje akcijoje ir nustoti pardavinėti vandenį plastikiniuose buteliukuose restoranus ir kavines kviečiame apie tai informuoti GYVA.LT elektroninio pašto adresu: jolanta@gyva.lt

Tuo pačiu adresu laukiame informacijos ir iš prekybos tinklų, parduotuvių, degalinių bei miesto savivaldybių, nutarusių įrengti vandens aparatus ar geriamo vandens fontanėlius viešose vietose. Taip pat laukiame žinių iš Vyriausybės dėl sprendimo svarstyti uždrausti viešųjų pirkimų būdu įsigyti vandenį buteliuose visas valstybines institucijas ir agentūras bei organizacijų, kurios nuspręs nebepirkti vandens buteliuose.

Padarykime tai, kas yra taip paprasta, bet taip svarbu! Kaip teigia animacinio švietėjiško filmuko „Pasakojimas apie daiktus” (angl. „The Story of Stuff” ) autorė Annie Leonard, gerti vandenį iš plastikinio butelio yra tas pats, kas nėščiai moteriai - rūkyti.

Kontaktinis asmuo: Jolanta Miškinytė / GYVA.LT, M: 8 698 02112 E: jolanta@gyva.lt

Išreiškite savo paramą akcijai “Nepirkime vandens plastikiniuose buteliuose” pasirašydami balsavimo sistemoje.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (4)

Simas2010-05-19 08:42

Geriau raginkime zmones priduoti plastikinius butelius perdirbimui, nesiukslinti ir netersti jais gamtos. Gyvenu Vilniuje, taciau vandens is krano gerti neimanoma, ne tik bjauraus skonio, bet ir labai kalketas (Virsijantis leistina norma, kenkia sveikatai)… Ir kas tas pavyzdys, kad susitaupytu per metus naftos 100.000 automobiliu, kai vien Lietuvoje yra daugiau nei 1 milijonas automobiliu, pasauliniu mastu, tai lasas juroje… Restoranas Niujorke, kuris parduoda vandeni is ciaupo, yra isidejes pacius geriausius filtrus, kurie kainuoja desimtimis tukstanciu litu, tai kiek yra sunaudoma energijos ir kenkiama klimato kaitai? Straipsnis skirtas labai patikliems zmonems…

Petras2010-05-19 09:22

Žmonės, ką jūs darote?
Jeigu pakirsit vartojimą, žlugs ciklinė ekonomika.
Gamyba - pardavimas. Kaip be šito?
O gal jūs - tautos priešai?
Šiandien pat einu ir nusiperku butelį vandens plastikiniame butelyje. Niekada to nedariau, visada sėmiau iš šulinio, bet jei tokia grėsmė ūkiui…

uzklydes2010-05-30 16:23

Kas gi cia atsitiko, kad zalieji vandens buteli paverte gamtos tersiku, energijos eikvotoju ar nesveiko gyvenimo budo propaguotoju? Kazkur ten Simas labai graziai pakomentavo. Mano manymu tai yra absurdiski kaltinimai. Suprantu, kad vakaru pasaulis turi gera ir svaru stalo vandeni beganti is krano, kuo negali pasigirti kitos pasaulio salys. Taip, vanduo buteliuose keliauja didelius atstumus iki parduotuviu, bet ir kiekvienas kitas gerimas. Kodel nepuolami gamintojai, gaminantys cukrumi ir anliavandeniais prisotintus gerimus, kur pradingo saldytu konservuotu sulciu gamintojai, alkoholiniu gerimu stampuotojai ir kiti? Kaip ten su paprasta arbata, kava ir kitais naturaliais produktais? Kada pagalvojote apie tai? Gerti vandeni is buteliu yra ekologiskai daug saugau gamtai ir zmogui, nei gerti uzplikyta kava ar arbata!!! Kitaip sakant pagaminti litrini buteli vandens kainuos vienas litras vandens ir paliks 0 CO2, kur vienam kavos ar arbatos puodukui prireiks 15g CO2 ir daugiau. Nekalbu apie 100L vandens, kurio reikia augalui uzauginti, kad isgauti ta kavos ar arbatos puoduka. Bijau net ir bandyti skaicuoti ar ieskoti tu skaiciu, kiek energijos ir to pacio krano vandens prireiks pagaminti 1L Sido sulciu paketa, Utenos alaus buteliuka ar Alitos vyno buteli??? Todel siulyciau GYVA.LT kolektyvui ir TV zurnalistei Liepai Rimkevicienei paziureti i juos supanti pasauli prablaivejus, nes matos, kad tarp jusu ekologika svarstoma prie to pacio alaus bokalo ar vyno stiklo!

Rašyti komentarą

Tavo komentaras