BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

A. Zuokienė: prikirpus gamintojams „uodegas“ dėl E, pakeista gaminių sudėtis

Užsispyrę anglai ne vienerius metus siekė, kad vartotojai sužinotų apie 6 maisto dažiklių neigiamą poveikį vaikams. 2007 m. Jungtinės Karalystės Maisto standartų agentūros užsakymu buvo atliktas Sauthemptono universiteto mokslininkų tyrimas, nustatęs, jog kai kurie sintetiniai maisto dažikliai E110, E104, E122, E129, E102, E124 gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir dėmesį. Remiantis šiuo tyrimu, buvo papildytas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1333/2008 dėl maisto produktų (OL L 354, 2008 12 31, p. 16-33).

Kadangi Europos Parlamento reglamentas yra privalomas, Lietuvoje, kaip ir bet kurioje kitoje Europos Sąjungos šalyje, nuo šių metų liepos 20 dienos produktai, kuriuose yra dažiklių E110, E104, E122, E129, E102, E124 turi būti pažymėti specialiu įspėjimu: „Gali neigiamai paveikti vaikų aktyvumą ir dėmesį!” .

Gamintojai turėjo beveik dvejus metus pasirengti naujai tvarkai, tačiau itin ilgas jų sąrašas nusprendė geriau atsisakyti šių dažiklių, nei produktus ženklinti įspėjimais apie žalingą poveikį.

„Nors gamintojai dažnai sako, jog neįmanoma atsisakyti kai kurių priedų dėl produkto saugos, tačiau ši nauja tendencija rodo, jog galima produktus pagaminti ir be žalingų priedų,” - sako Agnė Zuokienė.

Gavusi vaikų sveikatai neabejingų tėvų laiškų, jog dalis gamintojų, neatsisakiusių nurodytų dažiklių savo produkcijos neženklina įspėjančiais užrašais, Seimo narė A. Zuokienė kreipėsi į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT) pateikdama konkrečius nepaženklintų produktų pavyzdžius. Dalis jų itin trumpo galiojimo ir tikrai pažeidžia reglamentą. Kita dalis nuobaudų gali išvengti, nes produktai, patekę į rinką iki šių metų liepos 20 dienos gali būti ir nepaženklinti, tačiau jų gamybos datą turės patikrinti VMVT inspektoriai.

Vaikus auginantiems tėvams teks išmokti ne tik skaičius, bet ir pilnus šių dažiklių pavadinimus, mat dauguma gamintojų ėmė gudrauti ir vietoje seniau rašytos kelių simbolių kombinacijos, dabar šiuos dažiklius nurodo sunkiau įsimenamais pavadinimais: oranžinis geltonasis, chinolino geltonasis, karmosinas, raudonasis dažiklis (Allura Red), tartrazinas, raudonasis ponso dažiklis 4R.

Šie priedai dažniausiai dedami į gaiviuosius gėrimus, saldumynus, kramtomąją gumą, ledus ir kt. Remiantis Lietuvoje 2009 m. vykdyto nacionalinio mokinių mitybos tyrimo duomenimis, net 50 proc. moksleivių minėtų produktų ir gėrimų paragauja kasdien.

„Lenkiu galvą prieš anglus, kurie užsispyrė ir pasiekė, jog nuo žalingų priedų būtų apsaugoti ne tik jų, bet ir visos Europos Sąjungos vaikai. Lietuvoje kol kas visos iniciatyvos, susijusios su maisto kokybe, atsitrenkia į sieną. Mums nedraudžiama priimti griežtesnius reikalavimus dėl tam tikrų produktų grupių ar patikslinti standartus, pvz., dėl mėsos gamybos, dėl jogurto priedų ir pan., nustatyti, kokius produktus galima ženklinti su užrašu „vaikams” ar pritarti geroms europinėms iniciatyvoms nelaukiant iki paskutinės minutės. Manau, jog šiuos klausimus turėtų spręsti Sveikatos apsaugos, o ne Žemės ūkio ministerija, atmetanti visus mano siūlymus,” - sako Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Agnė Zuokienė.

LR Seimo kanceliarijos informacija

Daugiau informacijos www.netylek.lt.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Vilmantas2010-09-29 09:03

Gaila, jog gamintojai danstosi po užrašais “Be jokių E” ir pan. Teko matyti ne vieną produktą, kurio pakuotę puošę gražus piešinėlis perbraukta E raide, tačiau paskaičius sudėtį, vis tiek gali atrasti tų vadinamų E arba tiesiog tikrieji medžiagų pavadinimai nebeslepiami po kodais…

Rašyti komentarą

Tavo komentaras