Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2011-01-27

Perdirbimas padėtų sumažinti retųjų žemės mineralų poreikį

Publikuota: Atliekos

Retieji metalai gyvybiškai svarbūs naujausių technologijų pramonei, pradedant išmaniųjų telefonų ir baigiant elektromobilių gamyba. Didžiausiai retųjų žemės mineralų tiekėjai Kinijai apribojus jų eksportą, Europa ėmė skambinti pavojaus varpais. Pranešėjas apsirūpinimo retosiomis žaliavomis klausimu Reinhard Bütikofer ragina Europą nedelsiant pasirūpinti panaudotų išteklių perdirbimu.

Kinija išlieka retųjų žemės metalų tiekimo monopolininke ©BELGA/Chen Banggan/ChinaFotoPress

„Europos ekonominio vystymosi kelyje esminį vaidmenį vaidins žaliavų klausimas”, - pradėdamas sausio 26 d. surengtą klausymą dėl efektyvios naudingųjų išteklių panaudojimo strategijos kalbėjo Pramonės, mokslinių tyrimų ir energetikos komiteto pirmininkas Herbert Reul (Europos liaudies partija, Vokietija).

Panaudota elektronika - aukso kasykla

„Retųjų mineralų tiekimo saugumo užsitikrinimas tebūtų laikinas problemos sprendimas. Mums būtinas perdirbimas ir efektyvumo didinimas, o tam reikalinga ambicinga inovacijų strategija”, - neabejoja pranešėjas naudingųjų išteklių klausimu Reinhard Bütikofer (Žalieji/Europos laisvasis aljansas, Vokietija).

„Kartais lengva ranka viską išmetame ir imame gaminti iš naujo”, - pritaria Judith A. Merkies (Socialistų ir demokratų aljansas, Nyderlandai).

Elektronikoje apstu ne tik retųjų žemės mineralų, bet ir brangiųjų ir kitų strategiškai svarbių metalų, todėl efektyvus jos perdirbimas atvertų tikras „miestų kasyklas”. Vienoje mobiliųjų telefonų tonoje yra 300-350 g aukso, primena žaliavų technologijų bendrovės „Umicore” atstovas Stephan Csoma. Pasak jo, įmanoma perdirbti penktadalį gaminant įrangą panaudoto kobalto.

Bendradarbiavimas su žaliavų tiekėjais neišvengiamas

„ES privalo plėtoti partnerystę su didelius išteklių turtus turinčiomis šalimis, konfrontacija atneštų tik žalą”, - kalba R. Bütikofer, ragindamas nežiūrėti pro pirštus į Kinijos metamą iššūkį.

„Jei ES nesilaikys bendros strategijos, mums nespėjus susivokti Kinija ir kitos šalys ims kontroliuoti Afrikos ir Pietų Amerikos rinkas. Tuomet sunkumų nepadės įveikti joks perdirbimas”, - įspėja Jan Březina (Europos liaudies partija, Čekija).

R. Bütikofer neabejoja, kad mainais už retųjų metalų tiekimą Europa pajėgi pasiūlyti Kinijai gyvybiškai būtinų aplinkosaugos technologijų. Vis dėlto, jis ragina mažinti priklausomybę nuo Kinijos, kurioje išgaunami net 95 proc. retųjų žemės mineralų.„Kartais lengva ranka viską išmetame ir imame gaminti iš naujo”, - pritaria Judith A. Merkies (Socialistų ir demokratų aljansas, Nyderlandai).

Retieji žemės mineralai

* 17 cheminių elementų: skandis, itris ir 15 lantanoidų
* Naudojami telefonų, kietųjų diskų, lazerių, fotoaparatų lęšių, atminties lustų, hibridinių automobilių gamyboje
* Nėra reti lyginant su tauriaisiais metalais, tačiau sunkiai išgaunami
* Nors 97 % jų išgaunama Kinijoje, jos gelmėse glūdi tik 1/3 pasaulio atsargų
* Kinija dominuojančią padėtį jų rinkoje užėmė 10-ame dešimtmetyje sumažinusi jų kainas

Europos Parlamento informacija

Patiko (0)


Atgal į: Perdirbimas padėtų sumažinti retųjų žemės mineralų poreikį