Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2011-01-26

Lietuva Europos Komisijos prašys leidimo dar trejiems metams pratęsti draudimą žemę parduoti užsieniečiams

Publikuota: Gamta, Politika, Žemdirbystė

Šiandien Vyriausybės pasitarime buvo nutarta Žemės ūkio ministerijai suteikti įgaliojimus kreiptis į Europos Komisiją dėl žemės ūkio ir miškų ūkio paskirties žemės pardavimo užsienio piliečiams pereinamojo laikotarpio pratęsimo Lietuvoje dar trejiems metams. Jeigu Europos Komisija patenkins šį prašymą, užsieniečiai Lietuvoje žemės negalės pirkti iki 2014 metų balandžio 30 d.

Stodama į Europos Sąjungą, Lietuva buvo išsiderėjusi 7 metų pereinamąjį laikotarpį, kuris baigsis šių metų balandžio 30 dieną. Buvo tikėtasi, kad per šį laikotarpį Lietuvos žemės ūkio paskirties žemės rinka taps panašesnė į Europos Sąjungos. Tačiau, vertinant šiandieninę situaciją, tokio pokyčio, kokio tikėtasi, neįvyko. Didžia dalimi šią situaciją lėmė ir pasaulinė ekonomikos krizė.

Žemės ūkio paskirties žemė Lietuvoje vis dar kainuoja ženkliai mažiau negu kitose ES valstybėse. Pasaulinė ekonominė krizė Lietuvą ir jos žemės ūkio sektorių palietė labiau negu daugumą ES valstybių. Lietuvoje, palyginti su kitomis ES narėmis, labiau sumažėjo žemės ūkio produkcijos kainos, o kartu ir Lietuvos ūkininkų pajamos. Ekonominių sunkumų užklupti mūsų šalies ūkininkai dar nesuspėjo įsigyti konkurencingų ūkių plėtrai reikalingos žemės, todėl žemės rinką atvėrus užsieniečiams, mūsų šalies ūkininkai bei piliečiai, norintys įsigyti žemės sklypų, atsidurtų nelygiavertėse pozicijose. 2011 m. sausio 1 d. duomenimis, 25 tūkst. Lietuvos piliečių yra pateikę prašymus pirkti iš valstybės žemės ūkio paskirties žemės.

Žemės ūkio ministerija tikisi, kad per ateinančius trejus metus bus likviduojami ekonominės krizės padariniai žemės ūkyje, šalies žemės ūkio subjektai taps mokesni, didės perkamoji galia, žemės ūkio produktų supirkimo kainos. Stabilizavus ekonominę padėtį šalyje, atsivers ir didesnės ūkininkų finansavimo galimybės.

Pratęsus pereinamąjį laikotarpį žemę Lietuvoje įsigyti užsienio piliečiams, sumažėtų grėsmė, kai žemės ūkio paskirties žemė būtų įsigyjama spekuliaciniais tikslais - siekiant pelningai ateityje ją perparduoti, būtų išvengta ir atvejų, kai derlinga žemės ūkio paskirties žemė laikoma apleista ir nedirbama.

Šiuo metu žemės ūkio paskirties žemę Lietuvoje įsigyti turi teisę užsieniečiai, kurie ne mažiau kaip trejus metus nuolat gyveno Lietuvoje ir vertėsi žemės ūkio veikla, taip pat užsienio juridiniai asmenys bei kitos užsienio organizacijos, įsteigusios Lietuvoje atstovybes ar filialus.

Žemės ūkio ministerijos informacija

Patiko (0)


Atgal į: Lietuva Europos Komisijos prašys leidimo dar trejiems metams pratęsti draudimą žemę parduoti užsieniečiams