Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2010-11-09

Ketina statyti atliekų perdirbimo gamyklą

Publikuota: Atliekos

Alytaus regionas vienas pirmųjų parengė paraišką dėl biologiškai skaidžių atliekų perdirbimo gamyklos statymo. Dėl stambių investicijų gerokai kils rinkliavos vartotojams, tačiau konsultantai aiškina, kad nieko nedarant arba pasirenkant kitus šiukšlių tvarkymo variantus, ateityje gyventojai kentėtų dar labiau.

Dabar didžioji dalis Alytaus regiono šiukšlių suverčiamos į Takniškių sąvartyną.

Tačiau regione jau kitąmet žadama pradėti statyti biologiškai skaidžių atliekų rūšiavimo ir perdirbimo gamyklą, kuri sumažintų čia išverčiamų šiukšlių kiekį. Toks variantas pasirinktas esą kaip geriausia alternatyva, nes nieko nedarant Lietuvai nepavyks įgyvendinti Europos Sąjungos reikalavimų perdirbti pusę bioskaidžių, pavyzdžiui, smulkių šakų, maisto, lapų atliekų.

Projektui ketinama prašyti 31 mln. Lt Europos paramos, tačiau dar apie 5 mln. teks surinkti gamyklą statysiančiam Atliekų tvarkymo centrui. Neabejojama, kad dėl to gyventojams pašoks rinkliava už šiukšles.

Tačiau gamyklos statybą, kaip geriausią alternatyvą, nurodę samdyti konsultantai aiškina, kad gamyklos nepastačius, sąvartynuose augantys atliekų kiekiai grėstų ekologine katastrofa. O tokiu atveju, mokesčiai esą augtų dar labiau. „Bet kokiu atveju tada rinkliava padidės ne pusantro karto, kaip įdiegus projektą, bet nuo 2 iki 3 kartų iki 20 metų”, - teigė UAB „Hidroterra” projekto vadovė Irina Kliopova.

Tačiau gamyklos projektui turi pritarti septynios Pietų Lietuvos savivaldybės. Būsimas projekto vykdytojas teigia, kad žvelgiant toliau į ateitį pasirinkimo politikams nėra. „Jeigu mes jų nerūšiuotume, netvarkytume, reiškia, turėtume sumokėti sąvartyno mokestį, kuris didėtų iki 125 Lt už toną ir turėtume didelį kainos augimą”, - sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas.

Merai sako suprantantys, kad kito kelio nėra. Dalį gamyklos statybų dengs gyventojai.

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas LTV žurnalistams sakė: „Be abejo, padidėjimas bus ar vienaip, ar kitaip. Tiktai klausimas, kiek procentų padidės. Ar padidės vos keliais procentais, ar 40 ir daugiau procentų? Jeigu nebūtų gaunamos europinės lėšos šiam projektui įgyvendinti, tai brangtų tų atliekų neperdirbimas”.

„Kadangi mūsų regionas yra kaimiškas regionas, aš manyčiau, kad kaime dauguma žmonių turi susitvarkyti biologiškai skaidžias atliekas patys, kad jos nepatektų į sąvartyną”, - sakė Prienų rajono meras Alvydas Vaicekauskas.

Kaip vienas iš variantų tvarkyti šiukšles siūloma statyti atliekų deginimo gamyklą.

Tačiau, pasak konsultantų, Alytaus regione gamyklos statyti neapsimoka, nes per mažai atliekų. O vežti deginti į kitą regioną - taip pat brangu. Paraišką dėl atliekų perdirbimo gamyklos statybos privaloma pateikti iki gruodžio vidurio.

Rūta Lankininkaitė
LTV „Panorama”

Šaltinis: lrt.lt

Patiko (0)


Atgal į: Ketina statyti atliekų perdirbimo gamyklą