Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2010-09-16

“Ekoreindžeriai” Gražutės regioniniame parke

Publikuota: Ekologija, Gamta, Visuomenė

Live in Nature - be ECOranger! - tai tarptautinių jaunimo mainų projekto „Ecorangers” dalyvių šūkis. Net dešimt dienų 40 dalyvių iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos išgyveno liepos kaitrą ir rugpjūčio liūtis Gražutės regioniniame parke (Zarasų r.), prie gražuolio Luodžio ežero. Dėl kalvoto reljefo, gausybės ežerų, tyro vandens, gražių dar nepaliestos gamtos vaizdų Gražutės regioninis parkas vadinamas Lietuvos Šveicarija, o į “Šveicariją” kasmet vasarą privažiuoja daugybė turistų, stovyklaujančių neleistinose vietose, čia palikdami tonas šiukšlių ir nuniokotą gamtą. Žinoma, jei čia darbuotųsi šaunusis Volkeris - Teksaso reindžeris, viskas būtų kitaip, todėl gelbėti niokojamos gamtos iš skirtingų šalių atvyko jaunimas trokštantis savu kailiu išbandyti reindžerio darbą.

Ekoreindžeriai (ECO rangers) - tai jaunimas, propaguojantis ekologinio turizmo idėjas ir norintis pasidalinti jomis su kitais bendraminčiais bei su tais, kurie visiškai nieko nežino, kaip stovyklauti gamtoje nedarant neigiamo poveikio aplinkai. Ekoreindžeriai patys gaminosi ant laužo surinktas gamtos gėrybes, vietos gyventojų užaugintus produktus, malė malūne grūdus ir kepė ekologišką duoną, o arbatą virė lietaus kolektoriaus surinktame vandenyje. Jaunimas išmėgino įvairius ekologiškus keliavimo būdus ir net patys pasigamino ne vieną ekologišką keliavimo priemonę - ekoidėjomis varomą žinių plaustą ir jame „paplukdė” gausybę poilsiautojų bei vietos gyventojų.

Nedidelė popietės provokacija

- Ką jūs darot?! - pamačiusi rūbus ežere besiskalbiančias estes, piktai šaukė pakrantėje žalingas sveikatai saulės vonias priiminėjanti moteris. Burbėti ėmė ir kiti poilsiautojai, kai pakrantėje pasirodė nešvariais indais nešini lenkų vaikinukai. Nedidelė provokacija paplūdimyje virto gyvąja paskaita apie ekologines švaros priemones ir jų poveikį ežero ekosistemai. Besiilsintiems stovyklautojams buvo pristatyti fosforo neturintys skalbimo milteliai, greitai skylantis indų ploviklis ir kitos švaros priemonės. Stovyklautojai išbandė ir kūno priežiūros priemones, kurios buvo pagamintos pačių ekoreindžerių.

Nenuspėjama gamta siuntė didžiulius išbandymus mūsų tarptautinei grupei: škvalus su perkūnija, lietų su žaibų liežuviais, spiginančią saulę, uodų ir aklių atakas. O čia jau kaip kas išmanė,  taip tas ir gelbėjosi: estai akimirksniu evakuodavosi į saugią vietą, o latviai šokdavo mistinį lietaus šokį. Saugiausia vieta - reindžerių štabas, erdvi balta palapinė, sauganti nuo kaitros ir lietaus. Joje vyko įdomios paskaitos, gamtinių filmų peržiūros, aršios diskusijos, jogos užsiėmimai ir, žinoma, smalsiųjų lankytojų priėmimai. Visiems svečiams buvo pristatyta programa „Veiklus jaunimas” ir šios programos finansuojamas tarptautinis jaunimo mainų projektas „Ecorangers”. Į ekoreindžerių štabą atvykusi ir stovyklavietę apžiūrėjusi Zarasų miesto vicemerė neslėpė nuostabos ir susižavėjimo, pagauta entuziazmo moteris pažadėjo imtis priemonių ir atnaujinti stovyklaviečių infrastruktūrą Zarasų rajone.

Sunku būtų išskirti įsimintiniausią jaunimo mainų dieną, jos visos buvo tokios skirtingos ir kupinos vis kitokių įspūdžių. Lenkei Evelinai prasmingiausia mainų diena buvo praleista Baltriškėse, Tiberiados bendruomenės vienuolyne dirbant ir meldžiantis kartu su broliais pranciškonais. Lienei iš Latvijos įspūdį paliko vietos dailidės Sauliaus Savicko dirbtuvės. Ji čia išmoko laikyti kaltą ir plaktuką, tad pati pasigamino medinį ekoreindžerio talismaną. Kasparui iš Estijos - ekoreindžerystė Gražutės regioniniame parke ir kelionė plaustu per Luodžio ežerą. Mara iš Latvijos sėkmingiausiu laiko lietuvaičių organizuotą naktinį žygį pelkėje „Naktikovis” ir susidūrimą su šernų banda. Vilnietei Anai patiko moss graffiti užsiėmimas, kurio metu reikėjo pasigaminti žaliuosius dažus iš samanų ir jogurto ir su jais išpaišyti lauko estradą. „Vilnius tikrai būtų gražesnis, jei visi sienų tepliotojai naudotų tik šią moss graffiti techniką, kur dažai augdami virsta žaliais samanų piešiniais”.

Tikroji vasara baigėsi, o prasidedanti bobų vasara vėl kviečia susiburti projekto dalyvius į savo nacionalines grupes ir tęsti papildomas projekto sklaidos veiklas, kurios užtruks iki gruodžio mėnesio.
Ekoreindžeriai nuoširdžiai dėkoja Gražutės regioninio parko direkcijai, Salako seniūnijai, Zarasų policijos komisariatui, Salako bendruomenės centrui ir Zarasų kultūros centrui už bendradarbiavimą ir palaikymą tarptautinių jaunimo mainų metu.

Faktai:
Bute, kur įrengtas vandentiekis, per parą suvartojama iki 240 l ir daugiau vandens.
Kai vanduo semiamas kibiru iš šulinio, vienas žmogus suvartoja nuo 25 iki 40 l vandens.
Vidutiniškai vienas ekoreindžeris per parą maisto ruošimui, gėrimui ir burnos higienai palaikyti sunaudoja 4,125 l lietaus vandens.

Gražutės regioninio parko direkcijos informacija

Patiko (0)


Atgal į: “Ekoreindžeriai” Gražutės regioniniame parke